Skoczów: kiedyś i dziś. Część 18/15
Na zdjęciu wykonanym przez Leona Parę szczególną uwagę przykuwa dawny kiosk „Ruchu” - niestety, dziś stoi całkiem pusty i opuszczony. Klientami budki - przed i po lekcjach (a może czasami też w trakcie) - często bywali uczniowie niedalekiej szkoły, powstałej w 1873 roku, będącej najstarszą tego typu placówką w Skoczowie.
W swojej długiej historii, mury budynku mieściły m.in. niemieckojęzyczną Szkołę Ludową, Szkołę Powszechną im. Ignacego Paderewskiego czy Szkołę Ogólnokształcącą Stopnia Podstawowego, przy której otwarto Szkołę Podstawową dla Pracujących.
W 1961 roku „Dwójka” stała się ośmioklasową Szkołą Podstawową nr 2. Na 125-lecie (w 1998 roku) placówka zyskała imię Macierzy Szkolnej. Od 2004 roku w budynku przy ul. Bielskiej 17 mieści się Gimnazjum nr 2.
Na starej fotografii widać również budynki mieszkalne oraz fragment placu, który był przede wszystkim wykorzystywany przez dzieci do gry w piłkę nożną. Dziś - jest to specjalnie ogrodzone, nowoczesne boisko ze sztuczną nawierzchnią.
Warto również wspomnieć o pobliskim parku im. prof. Pawła Tendery (1912-1994) - dawnego nauczyciela szkoły podstawowej w Skoczowie, długoletniego dziekana i pracownika Akademii Ekonomicznej w Katowicach.
Czy omawiana przez nas okolica była miejscem Waszych ciekawych przeżyć lub historii? Czekamy na nie w Waszych komentarzach.
Serdecznie dziękujemy Towarzystwu Miłośników Skoczowa za udostępnienie archiwalnych zdjęć.
Wasze zdjęcie również ma szansę znaleźć się w naszej serii! Jeśli posiadacie zdjęcia dawnego Skoczowa (sprzed trzydziestu i więcej lat), zachęcamy do przesyłania ich na nasz adres - redakcja@ox.pl (wraz ze zgodą na bezpłatne wykorzystanie przez portal OX.PL i informacją, co przedstawia dana fotografia). Stare zdjęcia można również przynieść do naszej redakcji - po ich przeskanowaniu "na miejscu", oddamy je Państwu.
PD
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.