Wezwą 230 tys. osób
Jak informuje Śląski Urząd Wojewódzki w Katowicach, od 1 lutego rozpoczną się kwalifikacje wojskowe.
- Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Obrony Narodowej z dnia 10 listopada 2023 r. w sprawie przeprowadzenia kwalifikacji wojskowej w 2024 r. (Dz. U. 2023, poz. 2473) termin jej trwania na terytorium RP został ustalony na okres od dnia 1 lutego 2024 r. do dnia 30 kwietnia 2024 r.
W 2024 roku przed powiatowe komisje lekarskie, które przeprowadzają kwalifikację wojskową, wezwanych zostanie ok. 230 tys. osób.
Po co jest kwalifikacja?
Celem kwalifikacji wojskowej jest wprowadzenie danych do ewidencji wojskowej oraz określenie zdolności fizycznej i psychicznej do pełnienia służby wojskowej osób podlegających obowiązkowi stawienia się do kwalifikacji (mężczyźni, którzy kończą w bieżącym roku 19 rok życia) oraz tych, które zgłosiły się w trybie ochotniczym do pełnienia służby wojskowej, a ukończyły 18 rok życia. Za przeprowadzenie kwalifikacji wojskowej na terenie powiatu (miasta na prawach powiatu) odpowiada starosta (prezydent miasta).
Osoby podlegające obowiązkowi stawienia się do kwalifikacji wojskowej wzywane są przez wójtów lub burmistrzów (prezydentów miast) za pomocą wezwań, które będą doręczone na co najmniej na 7 dni przed wyznaczonym terminem stawiennictwa.
Udział w kwalifikacji wojskowej to obowiązek obywatelski określony Konstytucją RP.
Jak wygląda kwalifikacja?
1) sprawdzenie tożsamości osób podlegających stawieniu się do kwalifikacji wojskowej;
2) określenie zdolności fizycznej i psychicznej do służby wojskowej osób podlegających stawieniu się do kwalifikacji wojskowej – nadanie kategorii zdrowia: A, B, D lub E;
3) wstępne przeznaczenie osób podlegających stawieniu się do kwalifikacji wojskowej do poszczególnych form obowiązku obrony oraz przyjęcie wniosków o przeznaczenie do służby zastępczej;
4) wprowadzenie danych do ewidencji lub aktualizacja ewidencji wojskowej i przetwarzanie danych gromadzonych w tej ewidencji;
5) przekazywanie informacji i promowanie służby wojskowej;
6) wydanie zaświadczenia o stawieniu się do kwalifikacji wojskowej, uregulowanym stosunku do służby wojskowej oraz o orzeczonej zdolności do służby wojskowej;
7) nadanie stopnia wojskowego szeregowego i przeniesienie osób podlegających stawieniu się do kwalifikacji wojskowej do pasywnej rezerwy.
Co zabrać na kwalifikację?
Przede wszystkim należy mieć ze sobą dowód osobisty lub inny dokument potwierdzający tożsamość, dokumenty potwierdzające posiadane wykształcenie, umiejętności i kwalifikacje lub uprawnienia (np. prawo jazdy) a także posiadaną dokumentację medyczną.
W trakcie kwalifikacji wojskowej będzie możliwość zapoznania się z ofertą służby wojskowej. Szczegółowe informacje na ten temat zostaną udzielone przez przedstawiciela Szefa Wojskowego Centrum Rekrutacji.
NG/ mat.pras. [Centralne Wojskowe Centrum Rekrutacji - Ośrodek Zamiejscowy w Katowicach]
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.