Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Weź dotację i posadź las

Rolniku masz mniej żyzną ziemię? Może chciałbyś posadzić las?Agencja Modernizacji i Restrukturyzacji Rolnictwa zachęca do skorzystania z dofinansowania na zalesienie terenów rolniczych.

Rolnicy gospodarujący na gruntach o słabszej jakości, które nie zapewniają odpowiednich plonów, mogą posadzić na nich las. Co ważne, można się starać o dofinansowanie realizacji tego celu, nabór ARMiR ogłosił w dniach od 1 czerwca do 2 sierpnia 2021 r.

- Poddziałanie zalesieniowe skierowane jest do rolników (osób fizycznych lub prawnych, jak i grup takich osób), którzy są właścicielami lub współwłaścicielami gruntów przeznaczonych do zalesienia lub grunty te stanowią własność małżonka. Pomoc może otrzymać rolnik, któremu został nadany numer identyfikacyjny w trybie przepisów o krajowym systemie ewidencji producentów. Beneficjentami mogą być również jednostki samorządu terytorialnego i jednostki organizacyjne gmin, powiatów oraz województw – informuje Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Wsparcie na zalesienie ma charakter jednorazowej, zryczałtowanej płatności, która ma zrekompensować koszty wykonania zalesienia oraz jego ochrony. Ile można uzyskać? Wszystko zależy od rodzaju posadzonych drzew – czy będą ona liściaste czy iglaste, ponadto sposobu zabezpieczenia uprawy leśnej.

Można uzyskać od 8 do prawie 13 tys. zł, ponadto, jeśli las będzie rosnąć rolnik może otrzymać dodatkową pomoc np. premię pielęgnacyjną w wysokości od 794 zł/ha do 1 628 zł/ha oraz premię zalesieniową, która jest rekompensatą za wyłączenie gruntu z produkcji rolniczej, w wysokości 1 215 zł/ha, wypłacaną przez 12 lat.
Gdzie można sadzić las? Działka, na której ma być posadzony las, musi mieć co najmniej 0,1 ha i minimum 20 m szerokości, chyba że graniczy z lasem – wtedy szerokość gruntu nie ma znaczenia. Maksymalnie las można obsadzić na 40 hektarach.
- Bardzo ważnym dokumentem, który trzeba posiadać, aby posadzić las, jest plan zalesienia sporządzony przez nadleśniczego Lasów Państwowych. Jego kopię, z potwierdzeniem za zgodność z oryginałem, należy bezwzględnie dołączyć do wniosku o przyznanie wsparcia. Grunty przeznaczone do zalesienia, co do zasady, powinny być położone poza obszarami Natura 2000, rezerwatów przyrody, parków narodowych czy krajobrazowych lub ich otulin. Wnioski o dofinansowanie w ramach tego poddziałania należy składać do biur powiatowych Agencji, właściwych ze względu na miejsce zamieszkania lub siedzibę wnioskodawcy. Można je składać osobiście, przekazywać za pośrednictwem platformy ePUAP lub wysłać rejestrowaną przesyłką pocztową – dodaje ARMiR.

KOD

źródło: ox.pl
dodał:

Komentarze

2
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2021-05-21 16:29:25
krzysztof mm: najwyższa w UE i w Polsce od 20 lat, 5% inflacja zeżere każdą dotacje w mig - zaczynamy wszyscy płacić za rządy bandy złodziei i oszustów psychopaty z Nowogrodzkiej
2021-05-22 21:44:50
van.Dono1@yahoo.com: Zdziwisz się, jak będziesz chciał sprzedać dom, działkę, nieruchomość z rzeczonym lasem z dotacji. Pierwszeństwo zakupu mają Lasy Państwowe za cenę przez siebie ustaloną.
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: