Wakacje, kontrole, wnioski - pora na zmiany
Po wakacjach już ani śladu, więc może się wydawać, że na takie podsumowania jest za późno, a jednak... Pewne rzeczy lepiej mieć na uwadze, by w przyszłości lepiej zadbać o bezpieczeństwo naszych pociech. Szczególnie jeśli wysyłamy je na kolonie, czy obozy. Ta wiedza z pewnością przyda się również wtedy, gdy wspólnie z dzieckiem będziemy planowali zimowe ferie. A do tych już coraz bliżej.
W ostatnie wakacje Biuro RPD przeprowadziło na terenie całego kraju kontrolę w placówkach, w których organizowane były kolonie i obozy letnie dla dzieci. O swoich uwagach i spostrzeżeniach po dokonaniu dokładnej analizy Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak poinformował Krystynę Szumilas, minister edukacji narodowej.
Co według Rzecznika Praw Dziecka budzi najwięcej zastrzeżeń i powinno, nam rodzicom dać do myślenia?
Przede wszystkim zastanawia i budzi niepokój - fakt, że osoby zatrudniane jako wychowawcy wypoczynku dzieci i młodzieży nie muszą przedstawiać zaświadczenia o niekaralności. - Uważam, że w trosce o przebywające pod ich opieką dzieci (analogicznie do zapisu w Karcie Nauczyciela) konieczne jest uzupełnienie rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej w sprawie warunków, jakie muszą spełniać organizatorzy wypoczynku dla dzieci i młodzieży szkolnej, a także zasad jego organizowania i nadzorowania o konieczność sprawdzenia, czy wychowawca posiada pełną zdolność do czynności prawnych i korzysta z praw obywatelskich, czy nie toczy się przeciwko niemu postępowanie karne lub dyscyplinarne lub postępowanie o ubezwłasnowolnienie oraz czy nie był karany za przestępstwo popełnione umyślnie...– podkreśla w liście do MEN M. Michalak.
Okazuje się również że nadal niewiele dzieci i młodzieży z niepełnosprawnością korzysta z wypoczynku organizowanego. Kontrole wykazały, że są to zaledwie 62 osoby spośród 4283 uczestników. Dlaczego tak się dzieje? Na razie pytanie to pozostaje bez odpowiedzi.
Rzecznik podkreśla również fakt, że w ok. 35 % miejsc wypoczynku poza miejscem zamieszkania kontrolujący stwierdzili brak przestrzegania przepisów prawa w zakresie organizacji i nadzorowania wypoczynku. Dlatego też, zdaniem M. Michalaka konieczne jest podjęcie działań informacyjnych mających na celu pogłębienie znajomości przepisów prawa obowiązującego organizatorów, kierowników i wychowawców wypoczynku dzieci i młodzieży.
Miejmy nadzieję, że te wytyczne przyczynią się do zapewnienia dzieciom i młodzieży bezpieczniejszego wypoczynku... już podczas zimowych ferii.
Barbara Stelmach-Kubaszczyk
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.