W Stonawie już plotą palmy
Inicjatorem powrotu do dawnych zwyczajów jest polski duchowny ks. dr Roland Manowski: - W tym roku procesja według rytu rzymskiego rozpocznie się na zewnątrz kościoła – od kaplicy św. Huberta, którą postawiliśmy z pomocą gminy w tym roku – mówi duchowny i wyjaśnia, że procesję organizuje się na pamiątkę wjazdu Jezusa do Jerozolimy: - Święcenie palm nie jest tylko zwyczajem charakterystycznym dla sąsiedniego dla Stonawy Śląska Cieszyńskiego. Obrzędy związane z palmami, wybieranie najpiękniejszej są żywe i obchodzone w całej Polsce. Palmy wykonuje się z leszczyny lub wierzbowych gałęzi, które są zawinięte we wstążki i kwiaty. – Cieszę się, że te nowe zwyczaje ożywiają codzienność i spajają naszą wspólnotę – mówi Andrzej Feber, wójt Stonawy.
Początek obrzędów o 10.00 przed kaplicą, gdzie straż honorową obejmą myśliwi z miejscowego koła łowieckiego, których patronem jest św. Hubert. Później ze śpiewem wierni podążą do kościoła, gdzie odbędzie się Pasja uświetniona śpiewem przez oddział PZKO.
W Wielki Czwartek, 2 kwietnia po kazaniu ksiądz umyje stopy dwunastu mężczyzn, jak Jezus mył je Apostołom (o 18.00). W tym dniu śpiewa się również uroczystą pieśń Gloria, w trakcie śpiewu biją wszystkie dzwony. Wraz z końcem pieśni dzwony cichną i nie będą się odzywać aż do Wielkiej Soboty, ich rolę pełnić będą drewniane kołatki. Z kolei w Wielki Piątek obrzędy rozpoczną się leżeniem księdza twarzą do ziemi przed krzyżem. Droga Krzyżowa w Wielki Piątek rozpocznie się o 17.55, same obrzędy wielkopiątkowe o 18.15.
Święcenie pokarmów odbędzie się w Wielką Sobotę o 10.00. Pełny plan obrzędów w załączniku.
vdka
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.