Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

W czasie kuligu w Wiśle padł koń

W okresie zimowym, jedna z popularniejszych górskich rozrywek dla dorosłych i dzieci to organizowane przez rozmaite firmy kuligi. Jest to atrakcja zarówno dla turystów, którzy spędzają w Beskidach ferie zimowe, jak i dla mieszkańców powiatu cieszyńskiego. Niestety, jeden z takich kuligów zakończył się tragicznie - padł koń, ciągnący sanie pełne uczestników kuligu.

Do zdarzenia doszło w minioną sobotę (17 lutego) w godzinach wieczornych. Kulig, który odbywał się w Dolinie Białej Wisełki w Wiśle Czarnem zakończył się śmiercią zwierzęcia ciągnącego sanie. Sprawa jest aktualnie wyjaśniana przez policję.

- Otrzymaliśmy telefoniczne zgłoszenie dotyczące śmierci jednego ze zwierząt w czasie kuligu. Aktualnie prowadzimy działania mające na celu wyjaśnienie, czy nie doszło do naruszenia przepisów ustawy o ochronie zwierząt. – powiedział w rozmowie z portalem ox.pl Krzysztof Pawlik z cieszyńskiej policji.

Jednocześnie sprawą zajęły się fundacje, mające na celu ochronę praw zwierząt. Na stronie internetowej Fundacji dla Zwierząt i Środowiska „Lepszy Świat” z Cieszyna pojawiła się informacja, dotycząca poszukiwań świadków feralnego zdarzenia. W działania włączyła się również Fundacja Międzynarodowy Ruch na Rzecz Zwierząt „Viva”. W przypadku stwierdzenia nieprawidłowości w organizacji kuligów sprawa zostanie zgłoszona do prokuratury. - Na chwilę obecną, ciężko nam stwierdzić, czy do nieprawidłowości doszło. W dalszym ciągu zbieramy informacje. Nie wiemy, dlaczego koń padł, gdyż zwierzę zostało zutylizowane, zanim zostaliśmy zawiadomieni. Po zgromadzeniu odpowiedniej ilości danych sprawa zostanie zgłoszona do prokuratury – poinformowała Katarzyna Brandys, prezes Fundacji dla Zwierząt i Środowiska „Lepszy Świat”.

Prawdopodobnie w dokładniejszym wyjaśnieniu sprawy pomoże prokuratura. Jak wskazała Katarzyna Brandys, na chwilę obecną nie można jednoznacznie stwierdzić, co było przyczyną śmierci konia. Istnieje możliwość, że wśród wielu firm, zajmujących się organizacją kuligów znajdują się takie, które nie dbają odpowiednio o swoje zwierzęta. Nie można stwierdzić, że wszystkie konie są przeciążane, nie można jednak wykluczyć, że do takich zdarzeń dochodzi.

Dochodzenie ma wyjaśnić, ile godzin dziennie pracują konie oraz jaka jest waga sań, które ciągną. Jeżeli zwierzęta są przeciążane, zdarzenie będzie wyczerpywało definicję znęcania się nad zwierzętami. Zgodnie z art. 6 ustęp 2 podpunkt 5 Ustawy o Ochronie Zwierząt, przez znęcanie się nad zwierzętami rozumiemy również przeciążanie zwierząt pociągowych i jucznych ładunkami w oczywisty sposób nieodpowiadającymi ich sile i kondycji lub stanowi dróg, lub zmuszanie takich zwierząt do zbyt szybkiego biegu. Jeżeli do takiego zdarzenia faktycznie doszło, osoby odpowiedzialne za ten czyn staną przed sądem.

źródło: ox.pl
dodał: JS

Komentarze

20
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2018-02-22 15:20:06
koszor: Bardziej się zwierzęciem interesują niż człowiekiem. Wielu emerytów nie ma na leki, a tymczasem inni płacą za drogie operacje psa lub kota. 20 lat temu takie sytuacje były w Niemczech (znajomi opowiadali i nie mogłem uwierzyć), dzisiaj mamy to w Polsce.
2018-02-22 15:21:55
N1H1: Straszne. Każdy kiedyś musi paść , nikt sobie miejsca nie wybiera.
2018-02-22 16:33:38
acid: No i kabanosy będą ....
2018-02-22 17:26:28
Rufina: WSTYD. Dla właściciela, ale także dla dorosłych \&quot;ludzi\&quot;, którzy w dzisiejszych czasach korzystają z tego typu \&quot;rozrywki\&quot;. Frajda kosztem cierpienia innych istot żywych, różniących się od człowieka TYLKO tym, że nie mają głosu. Nie ma nic bardziej potwornego niż cierpienie zwierząt wyrządzone przez nas - ponoć rozumnych ludzi.<br />Nie te czasy, żeby dla zbijania kasy wykorzystywać zniewolone zwierzęta. Zarówno właściciele jak i klienci przyczyniają się do takich okrucieństw. <br />OBY porządnie zabrali się za wszelkie atrakcje świadczone kosztem zwierząt.
2018-02-22 17:35:06
Łobibok: To co mają robić te konie pociągowe? Leżeć i żreć? Każdy musi na swój \&quot;chleb\&quot; zarobić. Stalin powiedział \&quot;ty nie rabotajesz, ty nie kuszajesz\&quot;
2018-02-22 18:07:00
zebra122: Po tutejszych komentarzach widać, że wrażliwość nasza znajduje się na poziomie tureckiego więzienia.
2018-02-22 18:32:09
krolik bugs: Górale mają wiecznie mało i mało. Bedą żyłować te konie do upadłego
2018-02-22 19:41:11
hajot114: Ehhhh jak czasami czytam te wasze komentarze to ręce opadają .... Może zamiast tak od razu obrzucać innych zastanówcie się nad tym jak żyjecie, co robicie. Koń nie robot, nie maszyna, tak jak człowiek, zdrowy, nagle pikawa siądzie i po człowieku. Koń był niedokarmiony ? wychudzony ? Nie wiecie, a od razu piszecie. Teraz jak koń zutylizowany to już dokładnej przyczyny nie będzie ... ale czasami lepiej obiektywnie popatrzeć ... Zieloni jak to zieloni, zawsze z igły zrobią widły. A dowalacie się do górali ? :) Hanyski kochane :D tatuś na nogach, dzieci na sankach i sam ciągnij jeden z drugim :) Każdy chce, a jak coś się stanie to od razu wielkie halolooo :) <br />Jestem z innej branży, nie mam koni, nie organizuję kuligów żeby nie było :) Choć nie raz na kuligach byłem :) Gdyby nie było POPYTU na takie usługi/atrakcje to by nikt kuligów nie robił :) A jak by tak jeden z drugim mniej wcinał, i ważył by 70 a nie 110 kg to by problem też był mniejszy :p
2018-02-22 21:11:08
kuba-drwal: Koń padł po 24 w nocy na saniach jechało ok 15 os a powinno 10 inne konie się spłoszyły i rozwaliły saniami samochody Policja nie była zainteresowana koniem ciekawe czemu <br />
2018-02-22 21:14:39
JoiTy: Jak nie chcecie żeby te konie pracowały to je odkupcie, trzymajcie w familokach w sypialniach. To będzie dobry uczynek. Raz wyjdziecie na spacer z kundlem a raz z koniem. Ostanio były zimowe zawody furmanów i jakoś żadna bambaryła nie protestowała że konie batem poganiają. Nie zapomnijcie sklerotyczki protestować podczas wyścigów psich zaprzęgów bo bidulki pieski muszą biegać i sanki ciągnąć.
2018-02-22 22:40:38
krzysztof.mm: Od czasów \'furmankowych\' i może po dziś dzień budowniczych obowiązywały normy maksymalnego nachylenia dróg - właśnie z uwagi na konie, które zaprzęgnięte i z batem nad sobą ciągną nawet ponad swoje siły tak długo, aż padną. <br />To był prawdopodobnie ten przypadek.<br /><br />Idiotyczne komentarze niektórych tutaj dobitnie świadczą o tym, że ludzki gatunek to jedna z największych pomyłek Pana Boga - albo, kto wie, jego najdokładniejsze odwzorowanie?...
2018-02-22 23:23:20
knefel: ja-sioKrzysio czy Jak ci tam jeszcze, największą pomyłką Pana Boga jest twoja osoba,przykro mi że musisz z tym żyć. Albo kto wie,może mi i nie przykro...
2018-02-23 08:30:29
ondrik: Przepieroński kneflu- ciebie też to dotyczy.
2018-02-23 09:59:11
maraena1983: Czytając komentarze niektórych osób dochodzę do wniosku, że niżej już upaść nie można. Jak prymitywnym trzeba być \&quot;człowiekiem\&quot;, żeby traktować zwierzę, żywą istotę - jak przedmiot. Mam nadzieję, że takie osoby tego samego doświadczą kiedyś na własnej skórze. Oby dzieci takich osób wychowane w braku poszanowania dla innych, w braku empatii - oddały im to kiedyś z nawiązką.
2018-02-23 11:01:57
Wyborca 456: do Rufina: cytat \&quot; Frajda kosztem cierpienia innych istot żywych,\&quot;. <br />Oczywiście każde życie jest wartością samą w sobie, czymś niepowtarzalnym. Ale jest jednak jakaś hierarchia. <br />Ciekawe czy ci co tak płaczą nad każdym zwierzątkiem nie zastanawiali się nad tym, skąd też pochodzi część ich modnego przyodziewku albo jakieś modne gadżety (frajda mieć takie, nie?), które kupili (oczywiście) jak najtaniej ? Czy nie zostały wytworzone kosztem cierpienia może nawet dzieci w jakiejś dziurze w Afryce albo Azji i za miskę ryżu ?<br />Jeśli wszystkiego zakazywać to np. zakazać jeździć samochodom bo rozjeżdżają na drogach robaki, jeże, zające a nawet sarny.......<br />Pomóżcie najpierw ludziom ............... Tylu potrzebujących wokół nas.
2018-02-23 12:12:17
maraena1983: Nie rozumiem haseł w stylu \&quot;Pomóżcie najpierw ludziom\&quot;. Ludzie, którzy są wrażliwi na krzywdę zwierząt, nie odmawiają również pomocy osobom potrzebującym. Zwykle ci, co nic nie robią i nikomu nie pomagają - potrafią tylko krytykować innych.
2018-02-23 12:43:11
Wiłogłów: maraena1983, jeżeli czegoś takiego nie rozumiesz tzn że jesteś tępa jak łobuszek od cieślicy.
2018-02-23 16:14:38
Rufina: Nie mam zamiaru zmieniać zdania, tylko po to, żeby stać się polubiona przez osoby o odmiennych poglądach. Tylko zdechłe ryby zawsze płyną z prądem. A obrona słabszych (i nie chodzi tylko o zwierzęta - nie zarzucaj mi Wyborca 456) jeszcze nigdy nikomu nie wyszła na straty.<br />A pozostałym ujemnie krytykującym m.in. Mój sposób myślenia - życzę zdrowego rozsądku.<br />Prawda jest dla odważnych. <br />Zacznijmy zauważać fakty i otwierać oczy na krzywdę otaczających nas mieszkańców Ziemi.
2018-02-23 19:45:38
mako: Szczególnie jeśli prawda jest najmojsza.
2018-02-25 01:13:51
maraena1983: Wiłogłów: Nie dość, że nie zabłysnąłeś inteligencją, to jeszcze słoma z butów ci wystaje.
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: