Ustroń: Historia leśnych kościołów
Na księgarnianych półkach pojawiła się publikacja o czasach, kiedy luteranie potajemnie musieli się modlić w lasach Beskidu Śląskiego.
Jest to przewodnik po "leśnych świątyniach" ewangelickich prezentujący atmosferę okresu XVII-wiecznej kontrreformacji, gdy ewangelicy nie mogli korzystać ze swoich kościołów.
Autorzy publikacji wskazuję na pamiątki po ukrytych "leśnych świątyniach", które zachowały się w kilku miejscach w Beskidach. W książce opisano kilka takich miejsc na terenie Polski i Czech, między innymi w Bielsku-Białej, Ustroniu i Jaworzu.
Przodkowie dzisiejszych ewangelików w latach 1654-1709 weszli do lasów, aby tam się modlić, śpiewać psalmy i uczestniczyć w nabożeństwach.
Na pamiątkę tamtych wydarzeń co roku w maju w święto Bratniej Pomocy im. Gustawa Adolfa odbywają się nabożeństwa, gromadzące setki ludzi. Luteranie ze Śląska Cieszyńskiego oraz Górnego i Dolnego Śląska uczestniczą w nabożeństwie "przy Kamieniu" na Równicy w Ustroniu. Tam odbywały się niegdyś sekretne, luterańskie nabożeństwa, odprawiane przez wędrownych duszpasterzy.
W publikacji "Leśne kościoły. Miejsca tajnych nabożeństw ewangelickich w Beskidzie Śląskim" znajdują się opisy, mapy a także współrzędne GPS pozwalające odnaleźć te "leśne kościoły". Publikacja została wydana w czterech językach: po polsku, czesku, niemiecku i angielsku.
(zac)
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.