Ustanowienie opiekuna tymczasowego dla dziecka z terytorium Ukrainy
Wniosek do sądu może złożyć m.in.:
• osoba sprawująca faktyczną pieczę nad dzieckiem lub
• osoba, która objęła faktyczną pieczę nad małoletnim po jego wjeździe do Polski i sprawuje ją w dniu złożenia wniosku lub
• przedstawiciele organizacji zajmujących się udzielaniem pomocy cudzoziemcom lub
• inne osoby lub podmioty, w ramach swoich zadań.
Wniosek musi być złożony w języku polskim. Opiekuna tymczasowego można wyznaczyć dla kilku małoletnich. Rodzeństwo powinno być pod opieką tego samego opiekuna tymczasowego.
Po złożeniu wniosku do sądu wyznaczana jest rozprawa w terminie do 3 dni, na której Sąd przesłuchuje kandydata na opiekuna tymczasowego i osobę sprawującą faktyczną pieczę nad małoletnim oraz wysłuchuje małoletniego, jeżeli jego rozwój umysłowy, stan zdrowia i stopień dojrzałości na to pozwala, uwzględniając w miarę możliwości jego rozsądne życzenie. Sąd może również ustanowić opiekuna tymczasowego bez wyznaczania rozprawy, jeśli kandydat na opiekuna tymczasowego sprawuje faktyczną pieczę nad małoletnim, a okoliczności sprawy nie budzą wątpliwości co do prawidłowego wykonywania tej pieczy i dobro małoletniego się temu nie sprzeciwia.
Dla osób przebywających na terenie powiatu cieszyńskiego właściwym jest Sąd Rejonowy w Cieszynie, ul. Garncarska 8 Wydział III Rodzinny i Nieletnich.
Podstawa prawna:
Art. 25 ustawy z dnia 12 marca 2022 r. o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa (Dz. U. z 2022 r., poz. 583).
Inf. Pras.
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.