Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Czy u nas też są schrony?

Wojna w Ukrainie kieruje nasze myśli tam, gdzie zmieniło się życie zwykłych ludzi, przerwane przez militarny atak. Pomagamy, podziwiamy ich, jednak wielu zastanawia się co moglibyśmy zrobić na miejscu tych osób, gdyby to nas spotkało, to co wydarzyło się za wschodnią granicą. Gdzie uciec przed ewentualnym atakiem? Ile schronów jest w powiecie? O to zapytaliśmy w Starostwie Powiatowym.

Okazuje się, że powiat cieszyński dysponuje 18 budowlami ochronnymi na wypadek ataku zbrojnego. Przygotowane są także dwa schrony - jeden to siedziba Energetyki Cieszyńskiej, gdzie ewentualne schronienie znalazłoby 113 osób, zaś w drugiej lokalizacji schronienie może znaleźć kolejne 40 osób. W sumie miejsca schronienia wyznaczone są w 18 miejscach Cieszyna.

Czym różni się schron od ukrycia? Ukrycie jest budowlą ochronną niehermetyczną, wyposażoną w najprostsze instalacje, zapewniającą ochronę osób, urządzeń, zapasów materiałowych lub innych dóbr materialnych przed założonymi czynnikami rażenia oddziałującymi z określonych stron. Z kolei schron to budowla ochronna o obudowie konstrukcyjnie zamkniętej, hermetycznej, zapewniającej ochronę osób, urządzeń, zapasów materiałowych lub innych dóbr materialnych przed założonymi czynnikami rażenia oddziałującymi ze wszystkich stron. Oba rodzaje zaliczamy do budowli ochronnych, które maja dać schronienie.

- Powiat cieszyński posiada łącznie 18 budowli ochronnych, które mogą być po krótkim okresie doprowadzone do eksploatacji. Pojemność ogólna budowli wynosi 988 osób, co przy ogólnej ilości 176.268 mieszkańców powiatu wynosi około 0,006 %. Jest to ilość niewystarczająca do ochrony całej ludności naszego powiatu i dlatego jest przeznaczona w głównej mierze dla użytkowników i administratorów budowli. W przypadku podwyższenia gotowości obronnej państwa dalsza część mieszkańców będzie korzystać z piwnic pod swoimi posesjami oraz ewakuacji – informuje Sylwia Pieczonka, rzeczniczka Starosty Cieszyńskiego.

KOD

źródło: ox.pl
dodał:

Komentarze

5
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2022-03-26 01:10:12
miriam11: No , od zawsze wiadomo że przejści podziymne je w Skoczowie od Szkoły jedynki do Wilamowic przez kaplicówke i drugi co wiym to w Cieszynie od zamku aż do Frydka. A i jeszcze z Jabłonkowa podobno do Ustronia można sie przeczołgać pod Czantorią ;-)
2022-03-26 07:38:24
AntyklerForte+: ...a tymczasem Naczelny Szaman Sekty Rzymskiej poświęcił Rosję i Ukrainę "Niepokalanemu Sercu Maryi", sprawa załatwiona - media nie informują, czy poświęcał za "co łaska" i czy w trakcie taca była w obiegu
2022-03-26 10:21:41
miriam11: Na ciebie też by trzeba kropidło, bo bulczysz jak opyntany.
2022-03-26 17:28:10
Boska Adela: miriam jak czujesz wzmożenie religijne i parcie na niebo przyłącz się do ciemnogrodu pompejańskiego, dostaniesz za 1 grosz modlitewnik po ukraińsku i wymodlisz pokój lepiej jak ksiądz biskup, informacja tuż obok - https://wiadomosci.ox.pl/modlitwa-pompejanska-wsrod-uchodzcow-z-ukrainy,74737
2022-03-26 20:34:33
Marx.: Lista firm, które nie zdecydowały się na choćby zawieszenie działalności, czy nawet ograniczenie inwestycji, łącznie z polskimi firmami CERSANIT i POLPHARMA obejmuje 42 pozycje. Z tych najbardziej znanych, obecnych m.in. na polskim rynku trzeba wymienić: producentów komputerów tajwańskich: Acer i Asus oraz chińskiego Lenovo, chińskiego giganta handlu internetowego Alibaba (AliExpress), francuskie sieci handlowe: Auchan, Leroy Merlin i Decathlon, niemiecką sieć handlową Metro AG (Metro Cash & Carry) banki: szwajcarski Credit Suisse, austriacki Raiffeisen Bank International i francuski Societe Generale, chińskich producentów urządzeń mobilnych: Huawei i Xiaomi, niemieckiego producenta materiałów budowlanych Knauf, amerykańskiego producenta środków czystości SC Johnson, amerykańskie sieci fast-food: Subway, oraz ze stajni Yum Brands marki: KFC, Pizza Hut i Taco Bell, producenci m.in. szczepionek na COVID-19: Pfizer, Astra Zeneca i Johnson & Johnson, inni farmaceutyczni giganci: brytyjski GlaxoSmithKline, niemieckie Bayer i Reckitt Benckiser oraz francuski Sanofi, amerykański producent keczupów Kraft Heinz, chemiczni niemieccy giganci: BASF i Henkel, światowy lider produktów higieny osobistej amerykański Colgate-Palmolive, gigant na rynku żywności i produktów higieny osobistej Unilever, gigant żywnościowy szwajcarski Nestle, francuski producent jogurtów Danone, obecne w Polsce tytoniowe: Japan Tobacco i Philip Morris, hotelarskie sieci: Accor (właściciel Orbisu), Hilton, Hyatt, Intercontinental Hotels i Marriot, włoski producent opon Pirelli, duński producent materiałów budowlanych Rockwool, niemieckie Siemens oraz Siemens Energy.
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: