Czy u nas też są schrony?
Okazuje się, że powiat cieszyński dysponuje 18 budowlami ochronnymi na wypadek ataku zbrojnego. Przygotowane są także dwa schrony - jeden to siedziba Energetyki Cieszyńskiej, gdzie ewentualne schronienie znalazłoby 113 osób, zaś w drugiej lokalizacji schronienie może znaleźć kolejne 40 osób. W sumie miejsca schronienia wyznaczone są w 18 miejscach Cieszyna.
Czym różni się schron od ukrycia? Ukrycie jest budowlą ochronną niehermetyczną, wyposażoną w najprostsze instalacje, zapewniającą ochronę osób, urządzeń, zapasów materiałowych lub innych dóbr materialnych przed założonymi czynnikami rażenia oddziałującymi z określonych stron. Z kolei schron to budowla ochronna o obudowie konstrukcyjnie zamkniętej, hermetycznej, zapewniającej ochronę osób, urządzeń, zapasów materiałowych lub innych dóbr materialnych przed założonymi czynnikami rażenia oddziałującymi ze wszystkich stron. Oba rodzaje zaliczamy do budowli ochronnych, które maja dać schronienie.
- Powiat cieszyński posiada łącznie 18 budowli ochronnych, które mogą być po krótkim okresie doprowadzone do eksploatacji. Pojemność ogólna budowli wynosi 988 osób, co przy ogólnej ilości 176.268 mieszkańców powiatu wynosi około 0,006 %. Jest to ilość niewystarczająca do ochrony całej ludności naszego powiatu i dlatego jest przeznaczona w głównej mierze dla użytkowników i administratorów budowli. W przypadku podwyższenia gotowości obronnej państwa dalsza część mieszkańców będzie korzystać z piwnic pod swoimi posesjami oraz ewakuacji – informuje Sylwia Pieczonka, rzeczniczka Starosty Cieszyńskiego.
KOD
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.