Urodziłem się w Wadowicach - zobacz jedną z wystaw w Skoczowie
To była wizyta szczególna, jedyna taka w historii papiestwa. Ogłoszony świętym Jana Paweł II podczas wizyty kanonizacyjnej św. Jana Sarkandra w Ołomuńcu odskoczył do Skoczowa. To wydarzenie na zawsze zmieniło bieg historii tego niewielkiego miasteczka. - Już kiedy ś. p. Ks. Alojzy Zuber, ówczesny proboszcz parafii katolickiej pojechał zaprosić papieża z pielgrzymką wrócił z niewiarygodną wiadomością. Głowa kościoła, człowiek który miał tak wiele spraw na głowie pamiętał o nas i wiedząc o społeczności ewangelickiej kazał nas pozdrowić – proboszcza i nas ewangelików. Potem niewiarygodna wiadomość, papież będzie w Skoczowie i kolejna wiadomość, chce zawitać do naszego kościoła – wspomina ks. Andrzej Czyż, ówczesny proboszcz Parafii Ewangelicko-Augsburskiej Świętej Trójcy w Skoczowie, dodając że na zawsze zapamięta uściśnięte dłonie wszystkich, którzy byli w zasięgu rąk Jana Pawła II.
Takich wspomnień jest wiele, na ten temat powstały publikacje i zbiór wspomnień. – Wielu wspomina wszechobecne błoto – mówi Janina Żagan, dziś wicestarosta powiatu cieszyńskiego, wtedy szefowa komitetu organizacyjnego wizyty papieskiej. - Jednak nie to jest najważniejsze – dodaje. - Dlatego w 25. rocznicę wizyty świętego Jana Pawła II w Skoczowie postanowiliśmy przypomnieć te słowa, które padły w Skoczowie. W wydanej przez powiat cieszyński publikacji znajdziemy wszystkie trzy przemówienia papieskie, które tu w sercu Ziemi Cieszyńskiej w Skoczowie wygłosił Jan Paweł II – stwierdziła Janina Żagan, podczas konferencji prasowej na skoczowskim Rynku, gdzie można podziwiać wystawę prezentującą życiorys papieski.- "Urodziłem się w Wadowicach" - Ściągnęliśmy ją z Wadowic, drugą ciekawą wystawę "Jan Paweł II. Człowiek i kultura" możemy zobaczyć w cieszyńskim muzeum – dodała wicestarosta prezentując przedsięwzięcia , które zrealizował powiat cieszyński w 25. rocznicę wizyty papieskiej w Skoczowie i 100. rocznicę urodzin papieża Polaka.
Gdyby nie pandemia, z pewnością wiele innych wystaw, wernisaży i spotkań miałoby miejsce w Skoczowie. - Zabrałem ze sobą kalendarz w którym prezentujemy zbiór wydarzeń, które miały się odbyć w Skoczowie z okazji 25. rocznicy wizyty papieskiej i roku Świętego Jana Sarkandra. Niestety wiele z nich ze względu na obostrzenia związane z pandemią nie odbyło się. Jednak to tu w Skoczowie padło wiele ważnych słów, które warto przywołać, również warto zaglądnąć na skoczowski Rynek i zobaczyć ta ciekawą wystawę, która pokazuje niezwykłego człowieka – mówił podczas konferencji prasowej Mirosław Sitko, burmistrz Skoczowa, który również w 1995 roku był odpowiedzialny za część organizacji wizyty, jako ówczesny naczelnik wydziału inwestycji.
Wymownym znakiem jest skoczowski krzyż na Kaplicówce, pod którym był Jan Paweł II dwukrotnie. - Podczas wizyty w Muchowcu i podczas pamiętnej wizyty w Skoczowie. To tu padły te ważne słowa o ludziach sumienia, ta wizyta łączy się z osobą św. Jana Sarkandra. Obserwujemy w naszej parafii spore zainteresowanie sakramentem pokuty, którego orędownikiem był święty. Z racji pandemii nie ma teraz stałego konfesjonału, jednak ma to szczególne znaczenie i ekumenizm to drugi mocny filar – to wszystko pozostawiła ta wizyta – mówił ks. Witold Grzomba, proboszcz Parafii pw. śś. Ap. Piotra i Pawła w Skoczowie.
Podczas konferencji prasowej głos zabrał również kustosz Muzeum św. Jana Sarkandra Jakub Staroń, wspomniał on o wydawnictwie, które 100 lat temu powstało piórem ks. Teodora Czaputy. - „Życie i śmierć męczeńska bł. Jana Sarkandra.” - Warto tu wspomnieć, że był on powiernikiem i spowiednikiem siostry Faustyny Kowalskiej – dodał. Ks. Teodor Czaputa pochodził ze Skoczowa i wydał to dzieło dokładnie 100 lat temu.
W okolicznościowym wydawnictwie, które z okazji jubileuszowej 25. rocznicy wizyty papieża Polaka w Skoczowie i setnej rocznicy jego urodzin wydał powiat cieszyński, znajdziemy reprint dzieła ks. Teodora Czaputy oraz pamiętne słowa św. Jana Pawła II, które padły na Ziemi Cieszyńskiej.
KOD
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.