Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Urodziłem się w Wadowicach - zobacz jedną z wystaw w Skoczowie

25 lat temu na Ziemi Cieszyńskiej w Skoczowie miała miejsce wizyta papieska, która zmieniła bieg historii tego miasteczka. Dziś, kiedy znakiem czasu są maseczki, a spotkania wyłącznie w określonej liczbie osób, wszyscy zgodnie przyznają, ze warto wrócić do słów, które zabrzmiały wśród tłumów 22 maja 1995 roku w Skoczowie. Warto też wrócić do życiorysu ogłoszonego świętym papieża Polaka. Ten można przywołać na skoczowskim Rynku, gdzie zorganizowana została wystawa - "Urodziłem się w Wadowicach"

 

To była wizyta szczególna, jedyna taka w historii papiestwa. Ogłoszony świętym Jana Paweł II podczas wizyty kanonizacyjnej św. Jana Sarkandra w Ołomuńcu odskoczył do Skoczowa. To wydarzenie na zawsze zmieniło bieg historii tego niewielkiego miasteczka. - Już kiedy ś. p. Ks. Alojzy Zuber, ówczesny proboszcz parafii katolickiej pojechał zaprosić papieża z pielgrzymką wrócił z niewiarygodną wiadomością. Głowa kościoła, człowiek który miał tak wiele spraw na głowie pamiętał o nas i wiedząc o społeczności ewangelickiej kazał nas pozdrowić – proboszcza i nas ewangelików. Potem niewiarygodna wiadomość, papież będzie w Skoczowie i kolejna wiadomość, chce zawitać do naszego kościoła – wspomina ks. Andrzej Czyż, ówczesny proboszcz Parafii Ewangelicko-Augsburskiej Świętej Trójcy w Skoczowie, dodając że na zawsze zapamięta uściśnięte dłonie wszystkich, którzy byli w zasięgu rąk Jana Pawła II.

Takich wspomnień jest wiele, na ten temat powstały publikacje i zbiór wspomnień. – Wielu wspomina wszechobecne błoto – mówi Janina Żagan, dziś wicestarosta powiatu cieszyńskiego, wtedy szefowa komitetu organizacyjnego wizyty papieskiej. - Jednak nie to jest najważniejsze – dodaje. - Dlatego w 25. rocznicę wizyty świętego Jana Pawła II w Skoczowie postanowiliśmy przypomnieć te słowa, które padły w Skoczowie. W wydanej przez powiat cieszyński publikacji znajdziemy wszystkie trzy przemówienia papieskie, które tu w sercu Ziemi Cieszyńskiej w Skoczowie wygłosił Jan Paweł II – stwierdziła Janina Żagan, podczas konferencji prasowej na skoczowskim Rynku, gdzie można podziwiać wystawę prezentującą życiorys papieski.- "Urodziłem się w Wadowicach" - Ściągnęliśmy ją z Wadowic, drugą ciekawą wystawę "Jan Paweł II. Człowiek i kultura" możemy zobaczyć w cieszyńskim muzeum – dodała wicestarosta prezentując przedsięwzięcia , które zrealizował powiat cieszyński w 25. rocznicę wizyty papieskiej w Skoczowie i 100. rocznicę urodzin papieża Polaka.

Gdyby nie pandemia, z pewnością wiele innych wystaw, wernisaży i spotkań miałoby miejsce w Skoczowie. - Zabrałem ze sobą kalendarz w którym prezentujemy zbiór wydarzeń, które miały się odbyć w Skoczowie z okazji 25. rocznicy wizyty papieskiej i roku Świętego Jana Sarkandra. Niestety wiele z nich ze względu na obostrzenia związane z pandemią nie odbyło się. Jednak to tu w Skoczowie padło wiele ważnych słów, które warto przywołać, również warto zaglądnąć na skoczowski Rynek i zobaczyć ta ciekawą wystawę, która pokazuje niezwykłego człowieka – mówił podczas konferencji prasowej Mirosław Sitko, burmistrz Skoczowa, który również w 1995 roku był odpowiedzialny za część organizacji wizyty, jako ówczesny naczelnik wydziału inwestycji.

Wymownym znakiem jest skoczowski krzyż na Kaplicówce, pod którym był Jan Paweł II dwukrotnie. - Podczas wizyty w Muchowcu i podczas pamiętnej wizyty w Skoczowie. To tu padły te ważne słowa o ludziach sumienia, ta wizyta łączy się z osobą św. Jana Sarkandra. Obserwujemy w naszej parafii spore zainteresowanie sakramentem pokuty, którego orędownikiem był święty. Z racji pandemii nie ma teraz stałego konfesjonału, jednak ma to szczególne znaczenie i ekumenizm to drugi mocny filar – to wszystko pozostawiła ta wizyta – mówił ks. Witold Grzomba, proboszcz Parafii pw. śś. Ap. Piotra i Pawła w Skoczowie.

Podczas konferencji prasowej głos zabrał również kustosz Muzeum św. Jana Sarkandra Jakub Staroń, wspomniał on o wydawnictwie, które 100 lat temu powstało piórem ks. Teodora Czaputy. - „Życie i śmierć męczeńska bł. Jana Sarkandra.” - Warto tu wspomnieć, że był on powiernikiem i spowiednikiem siostry Faustyny Kowalskiej – dodał. Ks. Teodor Czaputa pochodził ze Skoczowa i wydał to dzieło dokładnie 100 lat temu.

W okolicznościowym wydawnictwie, które z okazji jubileuszowej 25. rocznicy wizyty papieża Polaka w Skoczowie i setnej rocznicy jego urodzin wydał powiat cieszyński, znajdziemy reprint dzieła ks. Teodora Czaputy oraz pamiętne słowa św. Jana Pawła II, które padły na Ziemi Cieszyńskiej.

KOD

źródło: ox.pl
dodał:

Komentarze

12
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2020-10-27 14:19:30
krzysztof.mm: jakże symptomatyczne - w momencie kiedy w Polsce dewastowane są pierwsze pomniki JPII, kordony NEO-ZOMO ochraniają pałace kurii i kościoły, biskupi są opluwani i wyzywani na równi z PiS jak Polska długa i szeroka, głównie przez młodych - na skoczowskim rynku garstka urzędasów z klerem pod rękę ustawia kolejną tandetną dekorację wojtyłową - skojarzenia z "Titanikiem" same się nasuwają, tak trzymać, oszołomieni
2020-10-27 14:43:33
pogromca ciemnoty: Nie zapomnimy https://weekend.gazeta.pl/weekend/1,152121,23165593,jak-ksiadz-bigamista-i-pedofil-ktory-gwalcil-wlasne-dzieci.html
2020-10-27 14:47:02
pogromca ciemnoty: https://strajk-eu.cdn.ampproject.org/v/s/strajk.eu/jan-pawel-ii-obronca-pedofilow/amp/?amp_js_v=a6&amp_gsa=1&usqp=mq331AQFKAGwASA%3D#aoh=16038062960809&referrer=https%3A%2F%2Fwww.google.com&amp_tf=%C5%B9r%C3%B3d%C5%82o%3A%20%251%24s&ampshare=https%3A%2F%2Fstrajk.eu%2Fjan-pawel-ii-obronca-pedofilow%2F
2020-10-27 16:24:52
Mathia74: Niech się pisowskie nieroby z ratusza do roboty wezmą, a nie jakimiś pierdołami zajmują. Śmieci jedne z najdroższych w województwie, o drugim moście zapomnieli chyba, a same korki w mieście. A jak się nie chce to wprdlć!
2020-10-27 17:00:25
wyśmienity cwaniaczek: poza tym zgromadzenia publiczne do 5 osób ????? pisiorom wolno ??? czy jak ???
2020-10-27 17:51:06
Antykler Forte: Google Trends. Od 22 października w Polsce "apostazja" w czołówce wyszukiwań internautów. W tym czasie w Skoczowie grupka egzotycznych smutasów odgrzewa po raz kolejny śmierdzącego kotleta.
2020-10-27 18:05:23
censor: Prosiłbym o stonowanie swoich wypowiedzi, zwłaszcza Ciebie krzy-sio+, wykaż się wiedzą, a nie nienawiścią, co nieustannie czynisz.
2020-10-27 20:24:23
św. Patryk: donuś, ty esbesynu, bo ci nie tylko tatusia ale i resztę rodziny zlustrujemy jak nie przestaniesz nanikać
2020-10-27 21:22:41
Antykler Forte: Jasna Góra wspomina rocznicę wizyty hitlerowskiego zbrodniarza. Sanktuarium Matki Bożej Jasnogórskiej przypomniało dziś, że 80 lat temu świątynię odwiedził Heinrich Himmler. Hitlerowski zbrodniarz miał być "pod wrażeniem religijności Polaków". W Skoczowie też wesoło.
2020-10-27 21:27:50
Antykler Forte: a tak w ogóle to ta ekipa z rynku mam nadzieję już w rynsztunku bojowym w komplecie pod kościołem na wezwanie szarego kurdupla się stawiła - bo na strażaków co z Judoszem chodzą pleban raczej nie może liczyć po tym, jak ich przez lata ze skoczowskiej ambony opluwał
2020-10-27 23:46:43
politykier: krzy-sio+jasper-Q+Antykler Forte+ reszta nicków, Czytałeś F. Martel'a? Zdaje się, że za pontyfikatu JPII transferowano środki z Ameryki Łacińskiej (dokładnie od tych kontrowersyjnych postaci) z przeznaczeniem na wspieranie opozycji w krajach komunistycznych, również w PRL. Zdaje się, że nasza rzekomo "demokratyczna" opozycja z Gdańska (w tym Twoi idole krzy-sio+), również partycypowała w tym procederze. Martel to potwierdza;) Wybiórcza zdajesz się o tym nie pamiętać krzy-sio+ albo tylko wybiórczo przeczytałeś (powieliłeś treści) pracę Martel'a;)
2020-10-27 23:49:01
politykier: krzy-sio+ skoczowskiego Judosza zwalczali działacze LPR, wówczas, kiedy przywódcą tej formacji był Twój idol, R. Giertych...
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: