Upamiętnienie 130 ofiar nazistowskich zbrodni
Chociaż coraz mniej osób o tym pamięta, dramaty związane z obozami zagłady dotknęły również ziemie Śląska Cieszyńskiego. Informacje o Zebrzydowicach, Kończycach Wielkich, czy Goleszowie można znaleźć na oficjalnej stronie miejsca pamięci i muzeum Auschwitz-Birkenau. Zgodnie z danymi, udostępnionymi przez muzeum, w Kończycach Wielkich znajduje się mogiła 120 ofiar obozu w Zebrzydowicach i w Goleszowie (oddziały Auschwitz-Birkenau). Na tablicy umieszczony został tekst: „Miejsce spoczynku około 120 ofiar zbrodni hitlerowskich w latach 1939-1945. Z ich męczeństwa i krwi nasza wolność Cześć ich pamięci”.
Aktualnie, dzięki dotacjom pozyskanym przez Gminę Hażlach ma dojść do odtworzenia obelisku upamiętniającego więźniów - Zgodnie z zaleceniami otrzymanymi z Instytutu Pamięci Narodowej, gmina została zobowiązana do wykonania – w miejscu dotychczas istniejącego – nowego pomnika z dwóch bloków granitowych z zastosowaniem polerowanego granitu strzegomskiego. Dwa monolityczne bloki granitu zostaną posadowione na istniejącym fundamencie oraz połączone techniką klejenia i trzpieniowania. Ponadto zostanie wykonana renowacja betonowych płyt wewnątrz ogrodzenia, zaś drogę gminną z miejscem upamiętnienia połączy utwardzenie z kostki brukowej – informuje Grzegorz Sikorski. Na nowej tablicy ma pojawić się napis:
PAMIĘCI
SPOCZYWAJĄCYCH TUTAJ 130 WIĘŹNIÓW
NARODOWOŚCI ŻYDOWSKIEJ M.IN. Z HOLANDII,
Z OBOZU PRACY W ZEBRZYDOWICACH
ORAZ INNYCH CYWILNYCH OFIAR,
ZAMORDOWANYCH PRZEZ NIEMCÓW
W OKRESIE 1942 – 1945
Z kolei stara tablica memoratywna ma zostać odnowiona i wyeksponowana, wraz z biografią jej fundatora. W związku z działaniami, mającymi na celu upamiętnienie ofiar nazistowskich obozów zagłady Gmina Hażlach prosi o pomoc - W związku z realizacją ww. działań zwracamy się z prośbą do mieszkańców o udostępnianie wszelkich informacji (wspomnień, zapisków, zdjęć) związanych z filią KL Auschwitz-Birkenau w Zebrzydowicach oraz miejscem pochówku ofiar terroru niemieckiego w Kończycach Wielkich – apelują przedstawiciele gminy. Informacje można przesyłać, przesyłać mailowo na adres: gci@hazlach.pl lub telefonicznie: 33 852 23 63.
Warto przypomnieć, iż w czasie II wojny światowej przy stacji kolejowej w Zebrzydowicach działał obóz pracy przymusowej dla Żydów. Niemcy zorganizowali go już jesienią 1940 roku. Więźniowie pracowali przy remoncie i rozbudowie torowiska kolejowego. Byli to głównie obywatele krajów Europy Zachodniej pochodzenia żydowskiego. Przez dozorców traktowani byli brutalnie i okrutnie. Pracujący w nieludzkich warunkach, pod byle pozorem bici drewnianymi pałkami, bardzo szybko ginęli. Ich ciała przysypane chlorowanym wapnem najpierw wrzucano do dołów wykopanych przy płocie cmentarza w Zebrzydowicach, a później wywożono do Kończyc Wielkich, na miejsce, gdzie wyrzucano padlinę zwierząt. Miejsce to upamiętnił w latach 60. ubiegłego wieku były więzień hitlerowskich obozów koncentracyjnych w Dachau, Gusen i Mauthausen p. Antoni Opioł, który wspólnie z p. Miloradem Miletićem wybudował pomnik wraz z tablicą memoratywną upamiętniającą osoby tam pogrzebane.
W najnowszym wydaniu Wiadomości znad Piotrówki (3-5 2020) przeczytać można cz. 1 relacji Poli Glick która mieszkała przed wojną w Będzinie przy ul Małachowskiego 4, obecnie Mikołaja Reja 18. z zawodu urzędniczka, która została abrana z getta (IX.1942) do obozu przejściowego w Sosnowcu a po kilku dniach wysłana do obozu pracy w Zebrzydowicach (310 mężczyzn i 8 kobiet). Obóz: Zebrzydowice / Seibersdorf/. Gazeta w wersji pdf do porania znajduje się tutaj: LINK
JŚ/mat.pras.
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.