Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Upamiętnienie 130 ofiar nazistowskich zbrodni

„Naród, który nie zna swojej przeszłości, umiera i nie buduje przyszłości” cytuje Grzegorz Sikorski – Wójt Gminy Hażlach, informując o odtworzeniu obelisku upamiętniającego więźniów zamordowanych w Zebrzydowicach, w filii nazistowskiego obozu koncentracyjnego KL Auschwitz-Birkenau.

Chociaż coraz mniej osób o tym pamięta, dramaty związane z obozami zagłady dotknęły również ziemie Śląska Cieszyńskiego. Informacje o Zebrzydowicach, Kończycach Wielkich, czy Goleszowie można znaleźć na oficjalnej stronie miejsca pamięci i muzeum Auschwitz-Birkenau. Zgodnie z danymi, udostępnionymi przez muzeum, w Kończycach Wielkich znajduje się mogiła 120 ofiar obozu w Zebrzydowicach i w Goleszowie (oddziały Auschwitz-Birkenau). Na tablicy umieszczony został tekst: „Miejsce spoczynku około 120 ofiar zbrodni hitlerowskich w latach 1939-1945. Z ich męczeństwa i krwi nasza wolność Cześć ich pamięci”.

Aktualnie, dzięki dotacjom pozyskanym przez Gminę Hażlach ma dojść do odtworzenia obelisku upamiętniającego więźniów - Zgodnie z zaleceniami otrzymanymi z Instytutu Pamięci Narodowej, gmina została zobowiązana do wykonania – w miejscu dotychczas istniejącego – nowego pomnika z dwóch bloków granitowych z zastosowaniem polerowanego granitu strzegomskiego. Dwa monolityczne bloki granitu zostaną posadowione na istniejącym fundamencie oraz połączone techniką klejenia i trzpieniowania. Ponadto zostanie wykonana renowacja betonowych płyt wewnątrz ogrodzenia, zaś drogę gminną z miejscem upamiętnienia połączy utwardzenie z kostki brukowej – informuje Grzegorz Sikorski. Na nowej tablicy ma pojawić się napis:

PAMIĘCI
SPOCZYWAJĄCYCH TUTAJ 130 WIĘŹNIÓW
NARODOWOŚCI ŻYDOWSKIEJ M.IN. Z HOLANDII,
Z OBOZU PRACY W ZEBRZYDOWICACH
ORAZ INNYCH CYWILNYCH OFIAR,
ZAMORDOWANYCH PRZEZ NIEMCÓW
W OKRESIE 1942 – 1945


Z kolei stara tablica memoratywna ma zostać odnowiona i wyeksponowana, wraz z biografią jej fundatora. W związku z działaniami, mającymi na celu upamiętnienie ofiar nazistowskich obozów zagłady Gmina Hażlach prosi o pomoc - W związku z realizacją ww. działań zwracamy się z prośbą do mieszkańców o udostępnianie wszelkich informacji (wspomnień, zapisków, zdjęć) związanych z filią KL Auschwitz-Birkenau w Zebrzydowicach oraz miejscem pochówku ofiar terroru niemieckiego w Kończycach Wielkich – apelują przedstawiciele gminy. Informacje można przesyłać, przesyłać mailowo na adres: gci@hazlach.pl lub telefonicznie: 33 852 23 63.

Warto przypomnieć, iż w czasie II wojny światowej przy stacji kolejowej w Zebrzydowicach działał obóz pracy przymusowej dla Żydów. Niemcy zorganizowali go już jesienią 1940 roku. Więźniowie pracowali przy remoncie i rozbudowie torowiska kolejowego. Byli to głównie obywatele krajów Europy Zachodniej pochodzenia żydowskiego. Przez dozorców traktowani byli brutalnie i okrutnie. Pracujący w nieludzkich warunkach, pod byle pozorem bici drewnianymi pałkami, bardzo szybko ginęli. Ich ciała przysypane chlorowanym wapnem najpierw wrzucano do dołów wykopanych przy płocie cmentarza w Zebrzydowicach, a później wywożono do Kończyc Wielkich, na miejsce, gdzie wyrzucano padlinę zwierząt. Miejsce to upamiętnił w latach 60. ubiegłego wieku były więzień hitlerowskich obozów koncentracyjnych w Dachau, Gusen i Mauthausen p. Antoni Opioł, który wspólnie z p. Miloradem Miletićem wybudował pomnik wraz z tablicą memoratywną upamiętniającą osoby tam pogrzebane.

 W najnowszym wydaniu Wiadomości znad Piotrówki (3-5 2020) przeczytać można cz. 1 relacji Poli Glick która mieszkała przed wojną w Będzinie przy ul Małachowskiego 4, obecnie Mikołaja Reja 18. z zawodu urzędniczka, która została abrana z getta (IX.1942) do obozu przejściowego w Sosnowcu a po kilku dniach wysłana do obozu pracy w Zebrzydowicach (310 mężczyzn i 8 kobiet). Obóz: Zebrzydowice / Seibersdorf/. Gazeta w wersji pdf do porania znajduje się tutaj: LINK

 

JŚ/mat.pras. 

źródło: ox.pl
dodał: JŚ

Komentarze

33
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2020-05-31 09:59:33
politykier: Warto za każdym razem przypominać, że to FAŁSZYWA ANTROPOLOGIA stanowi podstawę pod każdy rodzaj TOTALITARYZMU!
2020-05-31 10:02:37
politykier: NIHILIZM i DARWINOWSKA TEORIA DOBORU NATURALNEGO, stanowiły fundament rasistowskiego NAZIZMU. Oczywiście nie tylko. Tymczasem jakie nurty ideowe przejawiają się w powielonych przez krzysia+ fragmentach? // https://wiadomosci.ox.pl/koronawrius-32-nowych-zakazen,63769 // Nietzsche, kreator NIHILIZMU jest nawet bezpośrednio wymieniony, a darwinowska teoria doboru naturalnego przejawia się w ujęciu człowieka jako procesu. Dla informacji krzysia+, istota ludzka jest BYTEM, a nie procesem… przedstawienie człowieka przez pryzmat procesu stanowi FAŁSZYWE ANTROPOLOGICZNE UJĘCIE!
2020-05-31 10:04:33
politykier: krzysio+, dlaczego propagujesz NIHILIZM i DARWINOWSKĄ TEORIĘ DOBORU NATURALNEGO… Prezentowany w tym artykule pomnik dobitnie wskazuje, do czego prowadzi to połączenie… Oby już NIGDY WIĘCEJ!
2020-05-31 10:11:11
politykier: „NARÓD, który nie zna swojej przeszłości, umiera i nie buduje przyszłości”- całkowita zgoda Panie Wójcie!!! Warto dodać, że "KTO NIE PAMIĘTA HISTORII SKAZANY JEST NA JEJ PONOWNE PRZEŻYCIE"... Niestety współczesna EUROPA podąża w zupełnie innym kierunku, a nasi EUROposłowie wydają się płynąć zgodnie z tym fałszywym nurtem...
2020-05-31 11:00:19
romuald.saletra: W treści artykułu został wymieniony p. Antoni Opioł, był on nauczycielem w jednej z pobliskich szkół. Pobyt w Obozie Koncentracyjnym wyraźniej odcisnął na nim piętno. Zdarzało się, iż czas niektórych ze swych lekcji poświęcał na wspominanie przeżyć z pobytu w obozach koncentracyjnych. To właśnie w takich okolicznościach poznał Józefa Cyrankiewicza, z którym później wymieniał korespondencję. p. Antoni Opioł wspominał również o traktowaniu duchownych w obozach koncentracyjnych. Wg jego relacji niemieccy naziści nakazali kapłanowi odprawić Mszę Św. kiedy nadszedł moment Przeistoczenia, celebrujący został uderzony przez nazistę w plecy rozżarzonym do czerwoności krzyżem, po czym zemdlał. Następnie esesman miał powiedzieć do zgromadzonych -OTO JEST TA WASZA WIARA. Wedle innych jego relacji, duchowni (i nie tylko) byli przez nazistów podwieszani w ten sposób, aby koniuszkami palców u stóp dotykali ziemi. Następnie na tych nieszczęśników SS-mani wypuszczali wygłodniały wilczury, które kąsały więźniów do wysokości, dokąd potrafiły doskoczyć, odgryzając przy tym części ciała. Zdaje się, iż w okolicy jeden z księży posiadał blizny po tego rodzaju ekscesach. W końcu warto wspomnieć, iż ówczesny ksiądz z pobliskiej parafii, z okresu II wojny, został wydany przez własnych parafian...
2020-05-31 11:09:17
romuald.saletra: Co do pamiątek i świadectw zbrodni niemieckich nazistów, warto przedstawić przykład Obozu Koncentracyjnego Mauthausen-Gusen na terytorium dzisiejszej Austrii. Większość terenów byłych obozów Gusen znajduje się obecnie w rękach prywatnych, zdaje się, że zostały zagospodarowane przez DEWELOPERÓW (ludzie tam dziś mieszkają na ludzkich szczątkach). Czyżby próba zatarcia śladów przeszłości?
2020-05-31 11:11:59
romuald.saletra: Brama wejściowa do obozu Mauthausen-Gusen (tam, gdzie przebywał p. Antoni Opioł) zamieniona została w prywatną willę.
2020-05-31 11:15:50
romuald.saletra: A tymczasem jakie MIĘDZYNARODOWE KORPOKRACJE współpracowały z NIEMIECKIMI NAZISTAMI i WYZYSKIWAŁY niewolniczą pracę (i nie tylko) więźniów obozów? Czy ich szefowie ponieśli jakąś konsekwencję za współudział w nazistowskich zbrodniach?
2020-05-31 11:25:57
koszor: Mój Boże! Też oglądałem reportaże o Mauthausen-Gusen i mam wrażenie, że cała Austria ma zanik pamięci. Ich dziadkowie byli zbrodniarzami, a oni udają, ze nic się nie stało! Znam opowieści wojenne z ust dziadków i sąsiadów, a teraz niektórzy chcą na nowo historię pisać.
2020-05-31 14:48:09
krzysztof.nm: zaniki pamięci to nie tylko austriacka specjalność: ✍ 'Bohaterowie' książki "Na posterunku. Udział polskiej policji granatowej i kryminalnej w zagładzie Żydów" to funkcjonariusze często ze wspaniałą przedwojenną karierą i nieposzlakowaną opinią. Na Żydów polowali na własną rękę i z entuzjazmem. Te biografie żadną miarą nie pasują do wpajanego nam wzorca pamięci narodowej – mówi prof. Jan Grabowski w rozmowie z Onetem. ✍ Z nowej książki prof. Grabowskiego wynika, że polscy policjanci podczas II wojny światowej uczestniczyli w 'polowaniach' na Żydów z zaangażowaniem, często bez wiedzy i nacisku Niemców Zorganizowany przez Niemców system ludobójstwa "angażował do mniej lub bardziej świadomego wsparcia lokalne społeczności, z sołtysami, burmistrzami, policjantami czy strażakami", a Polacy nie byli tu wyjątkiem. ✍ Morderców po wojnie raczej nie skazywano, bo świadków było niewielu, a oskarżeni dostawali "świadectwa patriotyzmu i moralności" od lokalnych wspólnot. ✍ Granatowi policjanci uczestniczyli w zbrodniach często bez przymusu. Choć Niemcy zabijali polskich policjantów za różne wykroczenia, prof. Grabowski nie zna przypadku, by któregoś zabito za to, że odmówił mordowania Żydów. ✍ szczegóły: tylko-w-onecie/prof-jan-grabowski-polscy-policjanci-polowali-na-zydow-na-wlasny-rachunek/7ypngr6
2020-05-31 14:49:54
krzysztof.nm: tak koszor, niektórzy chcą na nowo pisać historię - i wcale nie trzeba jechać do Austrii by się o tym przekonać, u nas ten proceder trwa od ładnych paru lat - mój boże!...
2020-05-31 14:50:40
krzysztof.nm: [p.s. albo 'twój boże', jaki ci pasuje]
2020-05-31 16:52:21
Ruben: W tytule powinno być: Upamiętnienie 130 ofiar niemieckiego nazizmu. Trzeba pisać prawdę, a nie zaciemniać ją. Ach, ta poprawność
2020-05-31 18:11:42
donekT: krzysio+ Odróżniaj POLICJĘ KRYMINALNĄ od pozostałej... Po pierwsze POLICJA KRYMINALNA, zgodnie z PRAWEM MIĘDZYNARODOWYM powinna być zachowana, nawet na zajętych przez inne państwo terenach. Powód wydaje się oczywisty. Zaaklimatyzowanie się nowych funkcjonariuszy zajęłoby zbyt wiele czasu, dlatego z reguły pozostawia się struktury kryminalne poprzedniego państwa, włącznie z funkcjonariuszami. Co do pozostałych policyjnych formacji, mowa o granatowej policji, zdarzało się, że były wykorzystywane przez Niemców, ale sytuacje należały z reguły do wyjątkowych, Niemcy z reguły przy pogromach i realizacji swej zbrodniczej polityki korzystali z EINSATZGRUPPEN złożonych także z miejscowych SZOWINISTÓW. W przypadku polskich terenów okupowanych (II RP) w skład EINSATZGRUPPEN wchodzili przedstawiciele narodowości niemieckiej, czy Ukraińcy. EINSATZGRUPPEN do akcji weszły już od pierwszych dni Kampanii Wrześniowej, Niemcy nie czekali na zaciąg z Polaków, ani nie marnowali czasu na przyswajanie polskiej policji. Co więcej, zgodnie z ówczesnym prawem III RZESZY, wszelkie rzeczy należące do Żydów stanowiły własność Niemiec. Jeżeli ktoś się dopuszczał zagrabienia poza wiedzą Niemców, narażał się na karę śmierci, co Niemcy skwapliwie wykonywali. Co do GRANATOWEJ POLICJI (nie mylić z kryminalną), pełniła głównie funkcje PORZĄDKOWE, ale faktycznie, znane są przypadki, że była wykorzystana w zbrodniczych zdarzeniach, ale bynajmniej nie należy tej formacji mylić szeregami EINSATZGRUPPEN. Co więcej, krzysio+ zapomniał, iż na obszarze powołanych przez NIEMIECKIEGO OKUPANTA GETT funkcjonowała osobna kategoria policji, podporządkowana władzom Getta (zdaje się, że często kolaborującym z Niemcami), tak nazywana POLICJA ŻYDOWSKA, która nie tylko realizowała funkcje porządkowe, jak granatowa policja, REALNIE i systemowo WSPÓŁPRACOWAŁA w realizowaniu zbrodniczej polityki III Rzeszy wobec Żydów, złożona była z ŻYDOWSKICH OCHOTNIKÓW, którzy niejednokrotnie legitymowali się inteligenckim pochodzeniem. Pisze o tym nawet Z. Bauman w jednej ze swych książek. krzysio+ polecam poczytać recenzje książki Grabowskiego, wyobraź sobie, że recenzenci również wytykali autorowi, między innymi, iż nieuczciwie przedstawił obraz funkcjonujących na terenach okupowanej przez Niemców Polski formacji porządkowych.
2020-05-31 18:14:24
donekT: krzysio+, powielasz przekaz WYBIÓRCZEJ, której niejednokrotnie zostały udowodnione niekonsekwencje (delikatnie powiedziawszy), zwłaszcza w ramach materii historycznej. krzysio+, poczytałbyś np. "Zagładę Żydów europejskich" Raula Hilberga, bardzo uczciwa praca, niż powielał podważane i niekonsekwentne treści.
2020-05-31 19:32:50
krzysztof.nm: ruben - czy pasowałoby ci określenie "polski katobolszewizm" albo "polski ciemnogród"? - "katobolszewizm" czy "ciemnogród" w pełni oddają sedno sprawy i istotę problemu, podobnie z nazizmem - ale jak ktoś tego nie rozumie albo go 'poprawność' boli to wolna wola, zawsze się znajda chętni by się mu zrewanżować na przykład "polskim antysemityzmem"
2020-05-31 22:01:03
donekT: krzysio+ Nie ukryjesz, że III Rzesza stanowiła formę PAŃSTWA NIEMIECKIEGO, które realizowało założenia TOTALITARNEJ IDEOLOGII NAZIZMU...
2020-05-31 23:33:02
jasper: Zapomniane ofiary nazizmu w okresie Trzeciej Rzeszy to rowniez osoby przesladowane ze wzgledu na swoja orientacje seksualna. Jakze nam znany temat w Polsce PiS ...
2020-06-01 00:24:53
donekT: krzysio+ jasper-Q, Bynajmniej nie są w żaden sposób zapomniane. Każda ofiara TOTALITARYZMU jest CZŁOWIEKIEM, a narodowość, religia, czy orientacja nie mają znaczenia ... Ernst Röhm coś mówi? Nie był on odosobnionym przypadkiem. Jak się okazuje, każda rewolucja prędzej czy później, "pożera własne dzieci"...
2020-06-01 00:30:34
donekT: I to bez znaczenia, czy jest to Rewolucja Purytańska, Jakobińska, Komunistyczna-Leninowska, Nazistowska, czy jakakolwiek inna, w której efekcie zostaje ukształtowany TOTALITARNY twór. Najważniejsze, aby historia się nie powtórzyła, niestety, pewna linia światopoglądowa uważa inaczej i prowadzi KONTYNENT nad kolejną przepaść...
2020-06-01 00:35:36
donekT: ... "Pożera własne dzieci" niczym mityczny KRONOS/SATURN, warto przy tej okazji zagłębić się w wierzeniach i mitach antycznej Grecji i Rzymu... I sprawdzić, kto jest biblijnym odpowiednikiem KRONOSA/SATURNA...
2020-06-01 00:59:09
donekT: (Dz 7:43)
2020-06-01 05:09:03
pogromca ciemnoty: Warto jeszcze wspomnieć, że naziści wywodzili się z prawicy i wszystko staje się jasne.
2020-06-01 05:16:50
politykier: Warto dodać, że NAZIŚCI odnosili się do MARKSIZMU. Jeden z ich ideologów stwierdził, że NAZIZM stanowi realizację MARKSIZMU bez elementu DEMOKRACJI. Tymczasem gdzie dziś w regionie promowany jest MARKSIZM???
2020-06-01 08:10:48
jasper: Hitlerowcy zamordowali - rowniez na terenie Polski tysiace homoseksualistow. Dzis na tych samych ziemiach wladza nakreca wobec osob homoseksualnych strach i nienawisc, tworzac strefy LGBT.
2020-06-01 08:14:31
jasper: "Jeśli nie zwalczymy tej plagi, pozwolimy na zagładę naszego Narodu”. - to slowa Heinricha Himmlera, szefa SS, organizatora eksterminacji homoseksualistow w III Rzeszy. „Ten grzech jest jak nowotwór na duchu i ciele Narodu (...), zapewnia sobie drogę rozsiewu poprzez deprawację i uwodzenie innych w krąg swoich anomalii”. - cytat z wypowiedzi dr. hab. Andrzeja Lewandowicza, a zaczerpniety zostal z radia Maryja - instytucja scisle zwiazana z obecna wladza czyli PiSem.
2020-06-01 08:52:21
donekT: krzysio+ jasper-Q Za organizacją eksterminacji osób nieheteronormatywnych na terenie III Rzeszy w głównej mierze stał Reinhard Heydrich. Himmler uznający się za inkarnację Henryka I Ptasznika bardziej był zaangażowany w organizację SS, nazistowski okultyzm i eksterminację SŁOWIAN.
2020-06-01 08:54:00
donekT: Warto przy okazji dodać, iż córka Himmlera GUDRUN BURWITZ aż do 2015 (kryzys migracyjny) wywierała realny wpływ na politykę Niemiec. GUDRUN BURWITZ utrzymywała relacje z ANGELĄ MERKEL i ERIKĄ STEINBACH. Do czasu swej śmierci w 2018 GUDRUN BURWITZ broniła i usprawiedliwiała zbrodniczą działalność swojego ojca. Gudrun B. wspierała organizację Stille Hilfe, która organizowała i organizuje pomoc byłym SS-manom.
2020-06-01 08:55:42
donekT: Pozostałe dzieci Himmlera syn Helge i córka Dorotha, gdy dorosły, objęły stanowiska w międzynarodowych korpokracjach. Przez grzeczność nie będę wymieniał, są obecne w Polsce.
2020-06-01 08:56:56
donekT: Tak nawiasem, czy Republika Federalna Niemiec w ramach skromnego "zadośćuczynienia" nie powinna współfinansować tego rodzaju projektów upamiętniających zbrodnie NIEMIECKICH NAZISTÓW?
2020-06-01 09:40:43
jasper: Kiedy pomniki finansowane przez polskich „szmalcownikow“ denucjujacych Zydow w czasie II wojny swiatowej. Jezeli chcemy historycznej prawdy, to rowniez prawdy niechlubnej nie tylko dla Niemcow ale takze dla Polakow i innych narodowosci.
2020-06-01 17:14:22
donekT: krzysio+ jasper-Q, szmalcownicy byli różnej narodowości, przypadek Stelli Kübler-Isaacksohn z domu Goldschlag jest znany? Tym bardziej że Polska Podziemna w okresie okupacji niemieckiej (1939-1945) ścigała i krwawo karała przypadki kolaboracji i szmalcownictwa… Kwestia, jak to wyglądało np. w przypadku okupowanej Francji, której rząd jawnie współpracował z III Rzeszą… również w kwestii szmalcownictwa i zdaje się, że tam szmalcownictwo miało państwowy, a nie tylko indywidualny wymiar jak na terenach okupowanej Polski...
2020-06-01 17:16:06
donekT: Historia jest jedna, narracje różne i nie każda narracja jest prawdziwa, zwłaszcza ta lansowana ze strony pewnego środowiska, które partyjniactwo i politykę, i bieżące interesy przekłada ponad prawdę…
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: