Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Upamiętnią prof. Wawrzyczka

W maju 2019 roku Wójt Gminy Hażlach – Grzegorz Sikorski na posiedzeniu Macierzy Ziemi Cieszyńskiej oficjalnie zapowiedział, że będzie dążył do nadania terenowi wokół Domu Przyrodnika w Hażlachu imienia prof. Wiktora Wawrzyczka. Niespełna rok później, bo 26 lutego 2020 roku, Rada Gminy Hażlach przyjęła uchwałę o nadaniu imienia profesora wspomnianemu terenowi.

Po zapowiedzi ogłoszono w Gminie Hażlach konsultacje społeczne dotyczące tego projektu. Rozpoczeły się dokładnie w 50. Rocznicę śmierci profesora, czyli 17 grudnia 2019 roku. Ustalono, że 30 maja 2020 roku na Domu Przyrodnika usytuowana zostanie tablica pamiątkowa poświęcona osobie Wiktora Wawrzyczka i przeprowadzone zostaną uroczystości, związane z jej oficjalnym odsłonięciem. Wtedy też w Hażlachu odbędzie się organizowane po raz pierwszy poza Cieszynem Walne Zebranie Delegatów Macierzy Ziemi Cieszyńskiej, którego uczestnicy wezmą udział w tej uroczystości.

Podjęcie uchwały o nadaniu placu imienia profesora Wiktora Wawrzyczka ma na celu upamiętnienie jej wybitnych mieszkańców. Rok temu ukończyliśmy budowę ścieżki zdrowia hrabiny Gabrieli Thun-Hohenstein oraz ufundowaliśmy jej pomnik w formie ławeczki, a obecnie nadaliśmy nazwę zrewitalizowanemu placowi w centrum Hażlacha oraz ufundowaliśmy tablicę pamiątkową poświęconą profesorowi. Wyżej wymienione zasłużone osoby do tej pory nie zostały w żaden sposób uhonorowane przez gminę, lecz teraz to zmieniamy – zaznacza Wójt Gminy Hażlach Grzegorz Sikorski.

Prof. Wiktor Wawrzyczek urodził się w 1911 roku na Ziemi Cieszyńskiej. Uzyskał doktorat z chemii na Uniwersytecie Jagiellońskim, a następnie podjął pracę w Wyższej Szkole Rolniczej w Olsztynie. W 1952 roku stworzył w Olsztynie Chór Akademicki (sam jako student śpiewał, był m.in. członkiem cieszyńskiego Towarzystwa Śpiewaczego „Harmonia”). W Olsztynie sam stanął na czele chóru, organizując jego wyjazdy, dbając o życie kulturalne. Podczas obozów pełnił dyżury w kuchni i stołówce, był przyjacielem, a nie zwierzchnikiem, czy głosem władzy. Wiele osób twierdziło, że wraz z jego odejściem (zmarł niespodziewanie 17 grudnia 1969 roku) skończyła się historia chóru. Został jednak upamiętniony — chór noszący dziś nazwę Chóru im. prof. Wiktora Wawrzyczka Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie podróżuje, działa i wspomina swojego twórcę.

 

JŚ/mat.pras.

źródło: ox.pl
dodał: JŚ

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: