Uniwersytet Śląski solidarny z Ukrainą
Uniwersytet Śląski (którego Wydział Sztuki i Nauk o Edukacji w Cieszynie) również stara się wesprzeć obywateli Ukrainy. W ramach akcji „Solidarni z Ukrainą” studenci z UA mają automatycznie przedłużoną sesję, odstąpiono od pobierania od nich czesnego, a gdy potrzebują pomocy – mogą zwrócić się do pracowników UŚ’a.
Wielu obywateli Ukrainy jest studentami uniwersytetu Śląskiego (również cieszyńskiego kampusu). Mogą oni liczyć na pełne wsparcie uczelni - Przyjaciele Ukraińcy, rozumiemy Wasz dramat, łączymy się w oburzeniu i proteście wobec agresji rosyjskiego reżimu, deklarujemy wszelką możliwą pomoc. Naszą społeczność tworzą studenci, doktoranci i pracownicy z wielu dawnych republik radzieckich. Zapewniamy Was, że każdy, kto respektuje prawa naszej wspólnoty, znajdzie w niej pokojowe schronienie, dobre warunki do studiowania, badań i pracy. Bądźmy uważni na każdego, kto w tym trudnym czasie potrzebuje pomocy. Dla konkretnych działań powołana została pełnomocniczka rektora ds. pomocy Ukrainie (Sylwia Ledwoch, tel. 573 490 580, e-mail: pomagam@us.edu.pl), do której można zgłaszać zarówno potrzebę pomocy, jak i inicjatywy wsparcia, w tym chęć indywidualnego zaangażowania się w pomoc (m.in. zbiórki żywności, wsparcie w znalezieniu pracy czy mieszkania, pomoc medyczna) – przekazały władze uczelni.
W akcję włączył się również samorząd studentów oraz samorząd doktorantów. Studenci i doktoranci prawa oraz studencka poradnia prawna deklaruje pomoc w sprawach związanych ze studiowaniem i przebywaniem w Polsce - W najbliższych dniach uruchomimy stronę internetową, gdzie znajdą się wszystkie niezbędne informacje na temat naszych działań i wsparcia. Wyrażamy nadzieję, że Ukraina obroni najcenniejszą wartość każdego kraju, jaką jest niepodległość, a cywilizowany świat ocali globalny pokój. Bądźmy solidarni we wzajemnej pomocy – przekazują studenci, doktoranci oraz władze uczelni.
Studenci UŚ’a mogą liczyć na:
- Przedłużenie sesji egzaminacyjnej,
- Umożliwienie nauki zdalnej,
- Urlopy krótkoterminowe, w celu rozwiązania sytuacji formalnych,
- Miejsce zamieszkania w akademikach,
- Zwolnienie z opłat za akademiki w marcu,
- Zwolnienie z opłat za studia,
- Pomoc psychologa, prawnika i pomoc medyczną.
Więcej informacji na temat pomocy można znaleźć tutaj.
W mediach społecznościowych wystartowały również liczne grupy pomocowe. Większość z nich jest obecnie w trakcie organizacji.
JŚ
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
