Uniwersytet Śląski - dla miasta i regionu
Uniwersytet Śląski prowadzi działalność dydaktyczną na 71 kierunkach studiów i 234 specjalnościach. To wspólnota akademicka ponad 27 000 studentów, doktorantów i słuchaczy studiów podyplomowych i 3000 pracowników – uczonych i dydaktyków. W samym Cieszynie na dwóch wydziałach: Wydziale Etnologii i Nauk o Edukacji oraz na Wydziale Artystycznym kształci się prawie 1500 studentów.
Cieszyńskie wydziały kontynuują tradycje szkolnictwa wyższego w ramach pedagogiki i etnologii, jednakże oferta dydaktyczna jest znacznie szersza i odpowiada zmieniającym się wymogom edukacyjnym oraz potrzebom rynku pracy. Programy studiów na wszystkich kierunkach są dynamicznie dostosowywane zarówno do dyrektyw ministerialnych związanych z jakością kształcenia, jak i do oczekiwań maturzystów, dla których wybór studiów jest jednoznaczny z inwestowaniem we własną przyszłość. Można się o tym przekonać, analizując ofertę edukacyjną dla roku akademickiego 2016/2017.
Każdy kierunek, który funkcjonuje na Uniwersytecie Śląskim, realizuje strategię współpracy z tzw. interesariuszami zewnętrznymi polegającą na konsultowaniu programów kształcenia z potencjalnymi pracodawcami. W ramach studiów proponowane są praktyki i staże, w trakcie których studenci uczą się wybranych umiejętności w instytucjach partnerskich. W zależności od kierunku studiów są to: szkoły i przedszkola, ośrodki kultury oraz podmioty gospodarcze działające w sektorze kultury, edukacji, sektorze kreatywnym, placówki opiekuńczo-wychowawcze, jednostki administracji samorządowej, a także organizacje pozarządowe. Ten niezwykle ważny element kształcenia pozwala podczas studiów zdobywać doświadczenie, tak cenione przez potencjalnych pracodawców.
Ważnym elementem procesu dydaktyki jest również wykorzystanie nowoczesnych metod w nauczaniu, wśród których można wymienić tutorning (czyli indywidualny tok pracy ze studentem) czy e-learning, umożliwiający nauczanie na odległość. Nieodzowne znaczenie mają również udogodnienia dla niepełnosprawnych dotyczące zarówno barier architektonicznych, jak i wspomagania procesu dydaktycznego.
Cieszyńska społeczność uniwersytecka prowadzi nie tylko działalność dydaktyczną. Przez cały rok organizowane są wydarzenia adresowane do wielu grup wiekowych – zarówno dla najmłodszych, dla których corocznie przygotowywany jest Uniwersytecki Dzień Dziecka czy grudniowe obchody mikołajek, jak i dojrzałych mieszkańców Cieszyna, we współpracy z Uniwersytetem Trzeciego Wieku.
Ważną grupą, do której skierowane są działania kadry, jest młodzież. W trakcie roku akademickiego pracownicy naukowo-dydaktyczni prowadzą stałą współpracę ze szkołami ponadgimnazjalnymi powiatu cieszyńskiego. W jej ramach młodzież szkolna bierze udział w specjalnie dla nich przygotowanych warsztatach odbywających się albo w budynkach uniwersyteckich w Cieszynie, albo w szkołach. Interesującym wydarzeniem jest Wolna Szkoła Nauk Filozoficznych i Społecznych im. prof. Jana Szczepańskiego, która w tym roku będzie organizowana w dniach 12-13 października w Cieszynie i Ustroniu. Uczniowie skorzystają z licznych wykładów oraz warsztatów antropologicznych, edukacyjnych, artystycznych. W poprzedniej edycji, w dwudniowych warsztatach i grze terenowej udział wzięło 305 uczniów oraz 33 nauczycieli z 25 szkół powiatu cieszyńskiego oraz z Zaolzia.
Za sprawą cieszyńskiego ośrodka uniwersyteckiego w mieście odbywa się wiele wydarzeń kulturalnych, jak m.in. Dni Twórczości Animatora, Biennale w Wenecji Cieszyńskiej, Kino na granicy, Międzynarodowy Festiwal Filmowy WATCH DOCS! Prawa Człowieka w Filmie, Dzień Godności Osoby z Niepełnosprawnością Intelektualną, Letnia Szkoła Języka, Literatury i Kultury Polskiej czy Międzynarodowy Studencki Festiwal Folklorystyczny. W tym roku studenci aktywnie uczestniczyli również w Nocy Muzeów, podczas której zaprezentowali warsztaty, wystawy, występy zespołów tanecznych i muzycznych, spektakl lalkowy, teatr cieni oraz teatr ognia. Osobny akcent stanowiła projekcja filmu dotyczącego problemu niepełnosprawności oraz wystawa prac osób niepełnosprawnych.
Wszystkie działania powstają w ramach współpracy kadry akademickiej ze studentami i są najlepszą formą nabywania kompetencji zawodowych oraz współdziałania ze środowiskiem lokalnym. Z pewnością również wzbogacają ofertę kulturalną Cieszyna, czym wspomagają budowanie marki miasta i regionu.
Artykuł sponsorowany