Uczczono pamięć ofiar egzekucji Pod Wałką
W samo południe zabrzmiał hymn państwowy. Przedstawiciele kombatantów, instytucji, władz samorządowych złożyli pod poświęconym ofiarom egzekucji pomnikiem wiązanki kwiatów. Ekumeniczną modlitwę wspólnie zmówili księża katolicki i ewangelicki. Uroczystości prowadził Adam Cieślar – dyrektor Cieszyńskiego Ośrodka Kultury „Dom Narodowy”. Przemówienie wygłosiła Gabriela Staszkiewicz – burmistrz Miasta Cieszyna. Przypomniała tragiczne wydarzenia sprzed 82 lat, a także podkreśliła, że o tragicznej historii trzeba pamiętać nie tylko dlatego, że ofiarom należy się wieczna pamięć, ale także dlatego, by historia się nie powtarzała.
- „Od czasu Auschwitz przekonaliśmy się, do czego zdolny jest człowiek…” – podkreślał Viktor Frankl, autor książki „Człowiek w poszukiwaniu sensu”, więzień czterech obozów koncentracyjnych… a ja wobec wydarzeń, które stanowią dziś żywą pamięć o zbiorowej publicznej egzekucji w Cieszynie pozwolę sobie dopełnić powyższe zdanie słowami „Pomiędzy bodźcem i reakcją jest przestrzeń: w tej przestrzeni leży wolność i moc wyboru naszej odpowiedzi. Człowiekowi można odebrać wszystko z wyjątkiem jednego - ostatniej z ludzkich swobód: wyboru swojej postawy w każdych okolicznościach.” - mówiła Staszkiewicz.
- W 82. rocznicę zamordowania 24 żołnierzy Związku Walki Zbrojnej - Armii Krajowej przez hitlerowskiego okupanta stoję tu przed Państwem powtarzając za tymi, którzy wnieśli największy wkład w tytaniczne zmagania o niepodległą i wolną Polskę… którym zgotowano męczeńską śmierć na łące parkowej u stóp lasku miejskiego, urządzając makabryczne widowisko – słowa szczególne - Niech żyje Polska! Mądra mądrością narodu. Pełna pokoju i poszanowania człowieka. Polska wolna od zniszczeń i ludzkich dramatów. Polska niepodległa… w której miejsce takie jak to będzie symbolem świadectwa stanowiącego dziś dla nas okruch żywej pamięci, ale też przestrogą dla nas i kolejnych pokoleń, przypominającą nam o jednym z najtragiczniejszych rozdziałów w historii ludzkości – podkreśliła Staszkiewicz.
(indi)
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.