Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Tylko jedna apteka pełni całodobowe dyżury

Od marca br. na terenie powiatu cieszyńskiego całodobowy dyżur pełni tylko jedna apteka, która znajduje się w Cieszynie. Zmiany w dotychczasowym harmonogramie polegające na skróceniu dyżurów aptek ze Skoczowa, Ustronia i Wisły podjęto na Sesji Rady Powiatu Cieszyńskiego.

Długa i burzliwa dyskusja na temat całodobowych dyżurów aptek działających na terenie powiatu cieszyńskiego wywiązała się już w listopadzie zeszłego roku. Przedstawiciele Komisji Zdrowia i Pomocy Społecznej wnioskowali wówczas o skrócenie czasu dyżurowania aptek. Takie stanowisko przedstawiła także Beskidzka Izba Aptekarska. Zarząd Powiatu ostatecznie nie przychylił się do przedstawianych argumentów.

Dodajmy, iż to właśnie rada powiatu w drodze uchwały, po zasięgnięciu opinii wójtów (burmistrzów, prezydentów miast) gmin z terenu powiatu i samorządu aptekarskiego określa rozkład godzin pracy aptek ogólnodostępnych na danym terenie.

 Po trzech miesiącach, temat dyżurów aptek wrócił. W porządku obrad ostatniej sesji Rady Powiatu Cieszyńskiego znalazła się bowiem uchwała zmieniająca uchwałę podjętą w listopadzie w sprawie ustalenia rozkładu godzin aptek ogólnodostępnych na terenie powiatu cieszyńskiego w 2017 roku. Po konsultacjach Starostwa Powiatowego w Cieszynie z koordynatorami aptek ze Skoczowa, Ustronia i Wisły oraz z burmistrzami tychże miejscowości, ustalono potrzebę wprowadzenia zmian w harmonogramie dyżurów aptek. Postanowiono skrócić czas dyżurowania aptek ze Skoczowa, Wisły i Ustronia. Dyżury po zmianach trwają od 8:00 do 23:00. Na terenie powiatu całodobowy dyżur pełni tylko jedna apteka „Farmarosa” przy ul. Bobreckiej 27 w Cieszynie.

Zmianę decyzji Starosta Janusz Król tłumaczył następująco - doszliśmy do kompromisu z koordynatorami aptek w których były pełnione dyżury (Skoczów, Wisła, Ustroń). Ustaliliśmy, iż zamiast całodobowego dyżuru, apteki te mogą pracować w godzinach od 8:00 do 23:00. Dlatego też jeszcze raz wystąpiliśmy do burmistrzów o opinię proponując im te rozwiązanie. (…) To trudna decyzja.  Powodem zmiany decyzji na który wskazał Starosta jest również fakt, iż aptekarze nie zawsze stosują się do dyżurów. Z przeprowadzonych analiz wynika również, iż około 90%  transakcji w aptekach było przeprowadzonych przed godziną 23.00.

Przewodniczący Komisji Zdrowia Wojciech Brachaczek z satysfakcją przyjął wiadomość o zmianach. Zwrócił jednak uwagę, iż dokładnie te same argumenty, które przedstawił Starosta były poruszane trzy miesiące temu zarówno przez członków Komisji Zdrowia, jak i przedstawicieli farmaceutów. Zastanawiam się, co się stało przez te trzy miesiące, iż Zarząd zmienił zdanie?  Padały na tej sali w listopadzie z Waszej strony argumenty o konieczności dostępu do aptek całodobowych w każdym mieście. My nie jesteśmy przeciwni, by mieszkańcy mieli dostęp do takich aptek, ale podeszliśmy do tematu merytorycznie. Uznaliśmy rację drugiej strony. Wyważyliśmy proporcje i takie, a nie inne stanowisko przez Komisję Zdrowia zostało podjęte – mówił.

Głos w sprawie aptek zabrała również radna Łucja Michałek. Z przykrością stwierdzam, że w tym wykazie żadna apteka, która ma siedzibę na terenie gminy Istebna, nie pełni dyżurów w święta i niedziele. Jest to duży problem dla mieszkańców, wielokrotnie o tym mówiono na zebraniach wiejskich. Szkoda… Na pewno będziemy wnioskować, aby ta sytuacja uległa w naszej Gminie zmianie, ponieważ mamy najdalej do apteki całodobowej, która znajduje się w Cieszynie.

Głosy w kwestii zmiany godzin pracy aptek były podzielone. Ostatecznie jednak uchwałę przyjęto większością głosów. Dyżury aptek tutaj.

 

MSZ

źródło: ox.pl
dodał: MSZ

Komentarze

12
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2017-03-14 23:05:04
alakyr: No zaraz, to ktoś komu wypisano receptę o 23 w Koniakowie czy Istebnej ma jechać do Cieszyna? Biznes odebrał włodarzom rozum?
2017-03-14 23:40:51
Optimist: Dlaczego akurat ta apteka i w Cieszynie. Można równie dobrze wytypować aptekę w Istebnej albo Skoczowie. Czy wtedy wszyscy w starostwie byliby zadowoleni - na pewno nie. A tak - niech się martwią mieszkańcy na obrzeżach powiatu, ich problem, a najlepiej żeby nie chorowali w nocy i nie zawracali głowy aptekarzom.
2017-03-15 00:59:08
mstudnicki: I to jest właśnie III RP. Zyski i wolność biznesowa w hierarchii ważności wyraźnie wyżej od wolności i praw obywatela.<br />\&quot;Dla dobra obywatela\&quot; są super i hiper markety, które muszą być otwarte w 24 godz na dobę 7 dni w tygodniu. Tam nikt nie przeprowadza analiz, do której godziny robi się najwięcej zakupów. A już na pewno nie przeprowadza się analiz od której godziny matka potrzebna jest w domu dzieciom.<br />Ale jeśli chodzi o rzeczy faktycznie potrzebne dla obywatela (apteki, pogotowia, itp.), to już tylko same przeszkody i koszty.
2017-03-15 05:56:36
ciamajda: Właśnie. Dlaczego Cieszyn? Równie dobrze mogła pełnić dyżur apteka w Katowicach. <br />\&quot;Z przeprowadzonych analiz wynika również, iż około 90% transakcji w aptekach było przeprowadzonych przed godziną 23.00.\&quot;<br />W Cieszynie analiza pokazała coś innego?
2017-03-15 09:20:59
STEVEabc: Nadejszła wiekompomna dobra zmiana. Nareszcie zadbano o mieszkańców naszego powiatu. Po jaką cholerę mają po nocach uganiać się szukając dyżurującej apteki. W nocy się śpi a nie szlaja po Cieszynie. \'Pany\' dadzą sobie radę a reszta pospólstwa niech się męczy. Brawo!!! Co jeszcze \'mondrego\' panie i panowie radni wymyślicie?
2017-03-15 11:05:01
jo.papuga: A po co wom tyle aptyk (?) ...i tak w żodnej nigdy nic konkretnego nimajom. <br />Jak sie chce jakisik mondry specyfik to mówiom że go nima, kożom przyjść za dwa dni, bo muszom go zamówić...<br />A Gripex, Pyralgin i Aspiryne, abo Holsy, Cholinex czy jakisik inny plaster to se możecie kupić przez całom dobe na pirszej lepszej stacji bynzynowej, a na co lepszej to wom jeszcze kawe do zapicio zrobiom...<br />Jo wom godom: nie oglondejcie tylu reklam to nie bedziecie potrzebować tela lyków... i od razu bedziecie zdrowsi!<br /><br />Furt wymaslajom jakisik nowe medykamenty, wmawiajóm ludzim rozmaite choroby, a gupie ludziska w to wierzóm, pinióndze wydowajom i jeszcze bardzij chorujom... <br />I wy jeszcze chcecie aby te wyalazki nawet w nocy mogli sprzedować i to pod każdom chałupom??? Wyście chyba wszyscy som chorzy...<br /> <br />
2017-03-15 13:08:02
beata78: PRACUJE w aptece i bardzo ciesze sie, z tej ustawy.. kiedy o 1 w nocy ludzie przychodza po pojemnik na mocz to naprawde sie odechciewa, druga sprawa my i tak nie ratujemy ludziom życia-jeżeli dzieje sie cos poważnego, jedzie sie na pogotowie, a syropki od gorączki każda matka mająca małe dziecko powinna miec w domu. Łatwo mówi sie osobom, które nie mają z tą pracą nic wspólnego, pozdrawiam
2017-03-15 13:36:31
krzysztof.mm: aptekarze to w ogóle za rządów bolszewickich i hrabiego Radziwiłła mają wyjątkowe chody<br />najpierw centralnie - ograniczenie konkurencji, likwidacja sieci, teraz i w terenie ulgi<br />ktoś wie, czemu ci paranoicy tak lubią aptekarzy?<br />może mają u nich specjalne deputaty na prochy?
2017-03-15 14:00:15
Przepierón: Bez recepty to sprzedujóm ino wopno a mohery myślóm że im to pumoże. <br />
2017-03-15 19:18:27
skuter66: W Cieszynie jest SOR dlatego receptę najlepiej wykupić- gdzie?
2017-03-15 22:15:50
alakyr: Na mój rozum, biorąc pod uwagę kształt geograficzny powiatu, oprócz Cieszyna powinna być całodobowa apteka w Wiśle.
2017-03-15 22:17:52
bronek91: @krzysztof.mm<br />DYGRESJA <br />Wiesz kto z naszego regionu najlepiej zna się na komuchach??? Radzę Ci go poczytać, dowiesz się co to komunizm....
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: