Tylko jedna apteka pełni całodobowe dyżury
Długa i burzliwa dyskusja na temat całodobowych dyżurów aptek działających na terenie powiatu cieszyńskiego wywiązała się już w listopadzie zeszłego roku. Przedstawiciele Komisji Zdrowia i Pomocy Społecznej wnioskowali wówczas o skrócenie czasu dyżurowania aptek. Takie stanowisko przedstawiła także Beskidzka Izba Aptekarska. Zarząd Powiatu ostatecznie nie przychylił się do przedstawianych argumentów.
Dodajmy, iż to właśnie rada powiatu w drodze uchwały, po zasięgnięciu opinii wójtów (burmistrzów, prezydentów miast) gmin z terenu powiatu i samorządu aptekarskiego określa rozkład godzin pracy aptek ogólnodostępnych na danym terenie.
Po trzech miesiącach, temat dyżurów aptek wrócił. W porządku obrad ostatniej sesji Rady Powiatu Cieszyńskiego znalazła się bowiem uchwała zmieniająca uchwałę podjętą w listopadzie w sprawie ustalenia rozkładu godzin aptek ogólnodostępnych na terenie powiatu cieszyńskiego w 2017 roku. Po konsultacjach Starostwa Powiatowego w Cieszynie z koordynatorami aptek ze Skoczowa, Ustronia i Wisły oraz z burmistrzami tychże miejscowości, ustalono potrzebę wprowadzenia zmian w harmonogramie dyżurów aptek. Postanowiono skrócić czas dyżurowania aptek ze Skoczowa, Wisły i Ustronia. Dyżury po zmianach trwają od 8:00 do 23:00. Na terenie powiatu całodobowy dyżur pełni tylko jedna apteka „Farmarosa” przy ul. Bobreckiej 27 w Cieszynie.
Zmianę decyzji Starosta Janusz Król tłumaczył następująco - doszliśmy do kompromisu z koordynatorami aptek w których były pełnione dyżury (Skoczów, Wisła, Ustroń). Ustaliliśmy, iż zamiast całodobowego dyżuru, apteki te mogą pracować w godzinach od 8:00 do 23:00. Dlatego też jeszcze raz wystąpiliśmy do burmistrzów o opinię proponując im te rozwiązanie. (…) To trudna decyzja. Powodem zmiany decyzji na który wskazał Starosta jest również fakt, iż aptekarze nie zawsze stosują się do dyżurów. Z przeprowadzonych analiz wynika również, iż około 90% transakcji w aptekach było przeprowadzonych przed godziną 23.00.
Przewodniczący Komisji Zdrowia Wojciech Brachaczek z satysfakcją przyjął wiadomość o zmianach. Zwrócił jednak uwagę, iż dokładnie te same argumenty, które przedstawił Starosta były poruszane trzy miesiące temu zarówno przez członków Komisji Zdrowia, jak i przedstawicieli farmaceutów. Zastanawiam się, co się stało przez te trzy miesiące, iż Zarząd zmienił zdanie? Padały na tej sali w listopadzie z Waszej strony argumenty o konieczności dostępu do aptek całodobowych w każdym mieście. My nie jesteśmy przeciwni, by mieszkańcy mieli dostęp do takich aptek, ale podeszliśmy do tematu merytorycznie. Uznaliśmy rację drugiej strony. Wyważyliśmy proporcje i takie, a nie inne stanowisko przez Komisję Zdrowia zostało podjęte – mówił.
Głos w sprawie aptek zabrała również radna Łucja Michałek. Z przykrością stwierdzam, że w tym wykazie żadna apteka, która ma siedzibę na terenie gminy Istebna, nie pełni dyżurów w święta i niedziele. Jest to duży problem dla mieszkańców, wielokrotnie o tym mówiono na zebraniach wiejskich. Szkoda… Na pewno będziemy wnioskować, aby ta sytuacja uległa w naszej Gminie zmianie, ponieważ mamy najdalej do apteki całodobowej, która znajduje się w Cieszynie.
Głosy w kwestii zmiany godzin pracy aptek były podzielone. Ostatecznie jednak uchwałę przyjęto większością głosów. Dyżury aptek tutaj.
MSZ
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.