Tiry znikną, ale tylko na czas remontu?
W sprawie ulicy Katowickiej wiosną br. złożono do Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego petycję, pod którą podpisało się 500 mieszkańców. W piśmie zwrócono się m.in. z prośbą, aby na czas trwania remontu, a także już po zakończonych pracach ograniczyć na ulicy Katowickiej ruch tirów powyżej 12 ton. Jest już odpowiedź na pismo. Jak informują portal OX.PL autorki petycji, ruch tirów nie zostanie ograniczony na ulicy Katowickiej.Obecny stan prawny, stan techniczny drogi oraz drogowych obiektów inżynierskich, a także lokalne potrzeby transportowe nie dają podstaw do wprowadzenia na danym odcinku drogi, takiej organizacji ruchu, która wyeliminowałaby tranzytowy ruch pojazdów ciężkich.
Urząd Marszałkowski podkreśla, iż DW 938 to droga publiczna ogólnodostępna o znaczeniu dla województwa. Dlatego też powinny z niej korzystać wszystkie pojazdy. Obecny stan prawny nie daje możliwości by wyeliminować ruch pojazdów ciężkich. Jedynym rozwiązaniem są znaki F-13 które kierują ruch pojazdów ciężarowych na drogi krajowe S52 i DK 81. Urząd odnosi się również do zapytania wystosowanego w 2012 roku do gmin przez które przebiega DW 938. Zapytanie dotyczyło maksymalnego tonażu pojazdów, który powinien być utrzymany na wspomnianej drodze. Wówczas Cieszyn, Hażlach i Strumień nie opowiedziały się za wprowadzeniem ograniczeń tonażowych. Na takie ograniczenie wskazała jedynie Gmina Pawłowice.
Natomiast koncepcja wprowadzenia tymczasowej organizacji ruchu na czas remontu została wzięta pod uwagę. Taką informację przekazał również wczoraj (20.06) Powiatowy Zarząd Dróg Publicznych w Cieszynie. Nie zapadły jeszcze ostateczne decyzje, ale od 29 czerwca droga zostałaby zamknięta na czas prowadzenia prac. Istniałaby tylko możliwość dojazdu do posesji. Pozostały ruch poprowadzony będzie drogami krajowymi DK 81 oraz S52 przez Skoczów.
Jak podaje Magdalena Suchanek-Kowalska, dyrektor PZDP w Cieszynie zgodnie z obowiązującymi procedurami na 7 dni przed planowanym wdrożeniem organizacji ruchu wykonawca powinien powiadomić o tym stosowne instytucje. Suchanek-Kowalska zaznaczyła jednak, iż kluczową stroną w sprawie ulicy Katowickiej jest zleceniodawca, czyli Wojewódzki Zarząd Dróg oraz strona realizująca - firma Strabag.
Jesteśmy głosem doradczym. W przypadku całkowitego zamknięcia tej drogi, trzeba wziąć pod uwagę firmy, które tam działąją. Przedstawiciele niektórych zwrócili się do Starostwa Powiatowego, aby nasz głos w tej sprawie nie popierał całkowitego zamknięcia tego odcinka - przyznał na konferencji prasowej (20.06) Starosta Powiatu Cieszyńskiego Janusz Król.
Kolejne konsultacje w sprawie Katowickiej odbędą się dzisiaj (21.06) w Szkole Podstawowej nr 6 w Cieszynie o godzinie 17:00. Udział potwierdzili przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego oraz Zarządu Dróg Wojewódzkich w Katowicach.
MSZ
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.