Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Telefon od rachmistrza - spisać się trzeba, jednak należy zachować ostrożność

W maju wystartował kolejny etap Narodowego Spisu Powszechnego. Wbrew początkowym założeniom, do odwołania, zamiast wizyty rachmistrza spisowego, możemy spodziewać się telefonu.

Główny Urząd Statystyczny poinformował, że do odwołania rachmistrzowie do odwołania będą pracować tylko telefonicznie, w związku z czym trzeba zachować szczególną ostrożność. Po pierwsze, w momencie, gdy przychodzi do nas osoba, podająca się za rachmistrza, możemy być pewni, że mamy styczność z oszustem - Z uwagi na panującą pandemię koronawirusa, decyzją Generalnego Komisarza Spisowego rachmistrzowie nie będą realizować wywiadów bezpośrednich (i odwiedzać respondentów w domach) aż do odwołania. Osoby, które pukają do drzwi i podają się za rachmistrzów są oszustami. Prosimy zgłaszać takie przypadki na policję i upewnić się, że nasi bliscy seniorzy mają tego świadomość – informuje Główny Urząd Statystyczny.

Po drugie, podczas rozmowy telefonicznej, również powinniśmy zachować ostrożność, gdyż chętnych na wyłudzanie danych nie brakuje. Należy pamiętać, że osoby, które dokonały samospisu, zostały wykreślone z systemu, każdy telefon więc powinien wzbudzić naszą czujność. Gdy jednak oczekujemy na telefon, powinniśmy upewnić się, że faktycznie rozmawiamy z rachmistrzem - Jeśli respondent będzie miał uzasadnione wątpliwości co do wiarygodności i rzetelności kontaktującego się z nim rachmistrza spisowego, powinien zaistniały incydent niezwłocznie zgłosić na infolinię spisową lub do właściwego Biura Spisowego w swoim miejscu zamieszkania – podkreśla GUS.

Rachmistrzowie będą dzwonić z numeru: 22 828 88 88.  Jeśli na infolinii zgłosiłeś chęć spisu telefonicznego, to rachmistrz może również zadzwonić z numeru infolinii: 22 279 99 99.

Tożsamość rachmistrza można sprawdzić na infolinii spisowej pod numerem 22 279 99 99 lub w specjalnej aplikacji on-line: https://rachmistrz.stat.gov.pl/formularz/

źródło: ox.pl
dodał: JŚ

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: