Telefon od rachmistrza - spisać się trzeba, jednak należy zachować ostrożność
Główny Urząd Statystyczny poinformował, że do odwołania rachmistrzowie do odwołania będą pracować tylko telefonicznie, w związku z czym trzeba zachować szczególną ostrożność. Po pierwsze, w momencie, gdy przychodzi do nas osoba, podająca się za rachmistrza, możemy być pewni, że mamy styczność z oszustem - Z uwagi na panującą pandemię koronawirusa, decyzją Generalnego Komisarza Spisowego rachmistrzowie nie będą realizować wywiadów bezpośrednich (i odwiedzać respondentów w domach) aż do odwołania. Osoby, które pukają do drzwi i podają się za rachmistrzów są oszustami. Prosimy zgłaszać takie przypadki na policję i upewnić się, że nasi bliscy seniorzy mają tego świadomość – informuje Główny Urząd Statystyczny.
Po drugie, podczas rozmowy telefonicznej, również powinniśmy zachować ostrożność, gdyż chętnych na wyłudzanie danych nie brakuje. Należy pamiętać, że osoby, które dokonały samospisu, zostały wykreślone z systemu, każdy telefon więc powinien wzbudzić naszą czujność. Gdy jednak oczekujemy na telefon, powinniśmy upewnić się, że faktycznie rozmawiamy z rachmistrzem - Jeśli respondent będzie miał uzasadnione wątpliwości co do wiarygodności i rzetelności kontaktującego się z nim rachmistrza spisowego, powinien zaistniały incydent niezwłocznie zgłosić na infolinię spisową lub do właściwego Biura Spisowego w swoim miejscu zamieszkania – podkreśla GUS.
Rachmistrzowie będą dzwonić z numeru: 22 828 88 88. Jeśli na infolinii zgłosiłeś chęć spisu telefonicznego, to rachmistrz może również zadzwonić z numeru infolinii: 22 279 99 99.
Tożsamość rachmistrza można sprawdzić na infolinii spisowej pod numerem 22 279 99 99 lub w specjalnej aplikacji on-line: https://rachmistrz.stat.gov.pl/formularz/
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.