TAK dla niezależnego życia
14 grudnia 2023 r. wystartowała Ogólnopolska Kampania „TAK dla niezależnego życia”, której twórcą jest Polskie Stowarzyszenie na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną (PSONI) przy współpracy z Biurem Pełnomocnika Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych w MRiPS, Fundacją im. Królowej Polski św. Jadwigi i Państwowym Funduszem Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON).
„TAK dla niezależnego życia” to pierwsza kampania społeczna, mająca na celu nagłośnienie idei asystencji osobistej jako rozwiązania, które zapewnia osobom z niepełnosprawnościami prowadzenie niezależnego życia. To także okazja do przedstawienia szerokiej grupie odbiorców nowo powstałego Standardu Asystencji Osobistej, czyli zasad świadczenia usługi asystencji.
Jestem jednym z beneficjentów programu „Asystent osobisty osoby niepełnosprawnej” od trzech lat. Podobnie jak inne osoby uważam, że asystencja osobista to narzędzie umożliwiające nam wsparcie w codziennych czynnościach, których często samodzielnie nie możemy wykonać lub mamy kłopot podczas ich wykonywania. Dzięki asystencji mamy umożliwiony dostęp do m.in. świata, który dla wielu osób z niepełnosprawnościami do tej pory był ograniczony, czyli m.in. o możliwość uczestniczenia w życiu zawodowym, społecznym i kulturalnym.
Działania w ramach kampanii obejmują m.in. spoty telewizyjne, radiowe, komunikację w mediach społecznościowych oraz materiały drukowane. Asystencja osobista osób niepełnosprawnych jest rozwiązaniem niezwykle potrzebnym i długo wyczekiwanym przez osoby z niepełnosprawnościami, ich rodziców oraz bliskich. W Polsce usługa ta obecnie finansowana jest w sposób konkursowy, a nie ciągły, co powoduje, że nie każda osoba z niepełnosprawnością ma gwarancję dostępu do asystencji. Ograniczona jest również m.in. możliwość wyboru asystenta przez osobę z niepełnosprawnością, zakres wsparcia oraz wiek osób, którym asystencja przysługuje.
W związku z tym w celu uporządkowania tych oraz wielu innych istotnych kwestii związanych ze świadczeniem asystencji osobistej w Polsce, powstał Standard AOON, zbiór propozycji oraz zasad, dzięki którym asystencja osobista będzie mogła działać w zgodzie z indywidualnymi potrzebami osób z niepełnosprawnościami. Kolejnym krokiem na drodze do zmian jest stworzenie ustawy, która zagwarantuje wszystkim osobom z niepełnosprawnościami prawo do usługi i niezależnego życia – informuje organizator kampanii.
Asystencja osobista na pewno poprawia i ułatwia codzienne życie większości osób z niepełnosprawnością. Cennym jest to, że coraz więcej Gmin naszego powiatu interesuje się tą formą wsparcia. Z własnego doświadczenia powiem, że jest to dla nas bezcenna pomoc za którą wszystkim asystentom dziękujemy.
AK
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.