Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Św. Mikołaj od dobrej śmierci

Jest takie miejsce na Śląsku Cieszyńskim, do którego pielgrzymują pątnicy z całej Polski, z Czech a nawet tak odległych miejsc na świecie jak Vancouver. To Sanktuarium Świętego Mikołaja w Pierśćcu znane z cudownej figury świętego biskupa z Miry . 26 listopada br. odbędzie się tu IX Regionalny Dzień Skupienia Apostolstwa Dobrej Śmierci.

Pierwsza historyczna wzmianka o cudownej figurze św. Mikołaja w Pierśćcu związana jest z pożarem, który w 1616 roku strawił pół wsi i drewnianą kaplicę - jednak rzeźba świętego ocalała (zob. Legenda o świętym Mikołaju z Pierśćca). Od niepamiętnych czasów powstał zwyczaj pocierania o figurę św. Mikołaja chusteczek i bielizny osób chorych dla wyproszenia uzdrowienia oczywiście w połączeniu z modlitwą (Litania do św. Mikołaja) i zam. Mszy św.

Intencje, z którymi przychodzą pątnicy do Sanktuarium są różne: - Przez cały rok przychodzą pielgrzymi zbiorowo i indywidualnie prosząc szczególnie o: zdrowie dzieci, uzdrowienie z chorób, szczęśliwy wynik operacji, potomstwo i szczęśliwe rozwiązanie, błogosławieństwo dla dobytku, a nawet o łaskę dobrej śmierci - informują Organizatorzy Dnia: - Plecy figury są "wypolerowane" przez tych, którzy przychodzą prosić świętego Mikołaja o wstawiennictwo i ratunek. W kronice parafialnej znajdują się opisy nadzwyczajnych łask wyproszonych za wstawiennictwem św. Mikołaja.

Kult św. Mikołaja jest wciąż żywy. W Sanktuarium znajdują się też relikwie św. Mikołaja, które w 1963 roku przywiózł z Bari we Włoszech ks. kardynał Bolesław Kominek.

Właśnie to wyjątkowe miejsce wybrano na dziewiąty z kolei regionalny Dzień Skupienia Apostolstwa Dobrej Śmierci. ADŚ to Stowarzyszenie, które zostało utworzone przez papieża Piusa X w 1908 roku. Działało również na terenie Polski aż do II wojny światowej, kiedy wszelkie stowarzyszenia religijne przestały istnieć. Odżyło ponownie w 1982 roku. Obecnie Stowarzyszenie w Polsce liczy ponad 400 tys. członków.

Założeniem Stowarzyszenia jest przypominanie o pilnej konieczności dobrego przygotowania się do ostatecznego spotkania z Bogiem. Jest to stowarzyszenie uniwersalne, by do niego się wpisać wystarczy wyrazić zgodę, nie ma żadnych zobowiązań odnośnie ćwiczeń, modlitw czy opłat. Myślą przewodnią jej członków jest sformułowanie:

Dobrze żyć – to wiele,
dobrze umrzeć – to wszystko...Program IX. Dnia Skupienia

9.20  Rozpoczęcie
9.45  Historia Sanktuariów Ziemi Cieszyńskiej i figury Mikołaja
10.15 Różaniec do Siedmiu Boleści Matki Boskiej
11.00 Msza św. w intencji uczestników, rodzin i za zmarłych z rodzin
12.00 Uroczystość wręczania statuetek św. Mikołaja
12.30 Nabożeństwo do św. Mikołaja, ucałowanie relikwii, pocieranie chusteczek
13.00 Wymiana doświadczeń związanych z popularyzacją ruchu pielgrzymkowego, zapytania, poczęstunek
14.50 Adoracja Najświętszego Sakramentu, Koronka do Miłosierdzia Bożego
15.30 Zakończenie
 

Pisaliśmy także: Święty od wielu potrzeb

źródło: OX.pl
dodał: NG

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: