Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Stawił czoło gruźlicy  

Granitową tablicę, upamiętniającą dr. Wacława Szredersa, odsłonięto wczoraj w Wojewódzkim Centrum Pediatrii w Istebnej. Po II wojnie światowej, gdy gruźlica dziesiątkowała Polaków, dr Szreders podjął walkę o zdrowie i życie młodych ludzi. Na tablicy znalazły się słowa łacińskiej sentencji: Pamięć dobrze przeżytego życia, jest wieczna.

 

Płk dr  Wacław Michał Szreders urodził się 1874. Syn powstańca styczniowego naukę mógł kontynuować jedynie w Cesarskiej Akademii Wojskowo-Medycznej w Petersburgu. Ukończył ją w 1898 roku. Uczestniczył w wojnie rosyjsko -japońskiej. Nigdy nie stracił jednak polskiego ducha. Walczył w wojnie polsko-bolszewickiej  w 1920 r. Po 1945 roku został ordynatorem Państwowego Sanatorium Przeciwgruźliczego dla Dzieci i Młodzieży w Istebnej. -  Gruźlica stanowiła ogromny problem po II wojnie światowej. Dziesiątkowała polskie społeczeństwo,  wyczerpane wojną i osłabione. Dostępność streptomycyny, leku na gruźlicę była wtedy ograniczona. Ogromnym wyzwaniem było utrzymanie przy życiu dzieci i młodzieży, które miały kontakt z tą chorobą. Pułkownik Szreders, mimo wieku emerytalnego podjął się tego wyzwania.  Sanatorium  w Istebnej odegrało wówczas ogromną rolępowiedział  dr n. med. Krzysztof Kopociński, inicjator uroczystości.

Krzysztof Kopociński dodał, że pułkownik miał niezwykłe życie. - Mogłoby być kanwą niejednego filmu. Pracował prawie do ostatnich dni życia. Przestał leczyć w wieku 87 lat, bo ówczesny minister zdrowia nie wyraził zgody na jego dalszą pracę. Zmarł w Istebnej w 1964 roku i tu został pochowany. Na cmentarzu nie ma już jego nagrobka. Niewiele osób wie, że tu działała taka wybitna postać. Dlatego chcemy, aby ta tablica przypominała zasługi  Wacława Szredersadodał Krzysztof Kopociński.

 W uroczystości udział wzięli m.in. przedstawiciele Wojskowej Izby Lekarskiej oraz Śląskiej Izby Lekarskiej. Pomysłodawcami i inicjatorami przedsięwzięcia są doktorzy Krzysztof  i Zbigniew Kopocińscy, lekarze okuliści, pasjonaci historii.

 anszaf

 

 

 

 

 

źródło: ox.pl
dodał: red

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: