Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Spacer szlakiem książek

W sobotę (19.09) pod Książnicą Cieszyńską został zainaugurowany jesienny cykl cieszyńskich spacerów z przewodnikiem. Tym razem szlakiem książek, zainteresowanych poprowadzili pracownicy Książnicy Cieszyńskiej: Małgorzata Szelong i Wojciech Święs.

Jesienne spacery po Cieszynie z przewodnikiem są kontynuacją wakacyjnego cyklu, który cieszył się dużym zainteresowaniem. Tym razem spacer rozpoczął się pod Książnicą Cieszyńską i dotyczył książek i miejsc związanych z książkami . Uczestnicy  odwiedzili 20 miejsc, nie opuszczając cieszyńskiej starówki. Spacer prowadził od ulicy Stromej przez Zamkową, następnie udali się na ulicę Główną w Czeskim Cieszynie, aby następnie wrócić na polską stronę i odwiedzić m.in. ulicę Głęboką czy Sejmową.

Spacer Inauguracyjny był ukoronowaniem dziesiątej rocznicy projektu „Miasto Książek” – jest nam miło, gdyż w tym roku obchodzimy dziesiątą rocznicę od chwili, kiedy po raz pierwszy odbył się spacer szlakiem książek. Inicjatywa wiązała się z realizowanym wówczas projektem dotyczącym cieszyńskiego dziedzictwa piśmiennego. Wówczas założony został w Cieszynie „Szlak cieszyńskich bibliotek”, w którego skład wchodzą: Książnica Cieszyńska, Cieszyńskie Archiwum, Biblioteka Naukowa Muzeum Śląska Cieszyńskiego, Muzeum Protestantyzmu – Biblioteka i Archiwum im. B.R. Tschammera oraz Archiwum i Biblioteka Konwentu Zakonu Bonifratrów – wyjaśniała Małgorzata Szelong.

W Cieszynie miejsc związanych z książkami jest wiele. Świadczą o tym chociażby statystyki, które mówią, że w latach 1806-1945 w mieście działało ponad 20 drukarni. Nie należy również zapominać o dawnych księgarniach i bibliotekach, które zwykle mieściły się przy większych obiektach, takich jak kościoły i parafie oraz lokalne szkoły. 

 

źródło: ox.pl
dodał: JŚ

Komentarze

2
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2020-09-20 16:35:45
wyśmienity cwaniaczek: dejcie spokój z tymi szitami " w moim życiu przeczytałem 2 ksionszki " ......https://www.youtube.com/watch?v=Yk2stLdEeZ8
2020-09-21 14:27:25
politykier: krzy-sio+ Dobrze wiemy, że jednym z tytułów był "Łysek z pokładu Idy", a ta druga??? Może "Kamizelka" albo jakiś inny "Latarnik"?
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: