Spacer szlakiem książek
Jesienne spacery po Cieszynie z przewodnikiem są kontynuacją wakacyjnego cyklu, który cieszył się dużym zainteresowaniem. Tym razem spacer rozpoczął się pod Książnicą Cieszyńską i dotyczył książek i miejsc związanych z książkami . Uczestnicy odwiedzili 20 miejsc, nie opuszczając cieszyńskiej starówki. Spacer prowadził od ulicy Stromej przez Zamkową, następnie udali się na ulicę Główną w Czeskim Cieszynie, aby następnie wrócić na polską stronę i odwiedzić m.in. ulicę Głęboką czy Sejmową.
Spacer Inauguracyjny był ukoronowaniem dziesiątej rocznicy projektu „Miasto Książek” – jest nam miło, gdyż w tym roku obchodzimy dziesiątą rocznicę od chwili, kiedy po raz pierwszy odbył się spacer szlakiem książek. Inicjatywa wiązała się z realizowanym wówczas projektem dotyczącym cieszyńskiego dziedzictwa piśmiennego. Wówczas założony został w Cieszynie „Szlak cieszyńskich bibliotek”, w którego skład wchodzą: Książnica Cieszyńska, Cieszyńskie Archiwum, Biblioteka Naukowa Muzeum Śląska Cieszyńskiego, Muzeum Protestantyzmu – Biblioteka i Archiwum im. B.R. Tschammera oraz Archiwum i Biblioteka Konwentu Zakonu Bonifratrów – wyjaśniała Małgorzata Szelong.
W Cieszynie miejsc związanych z książkami jest wiele. Świadczą o tym chociażby statystyki, które mówią, że w latach 1806-1945 w mieście działało ponad 20 drukarni. Nie należy również zapominać o dawnych księgarniach i bibliotekach, które zwykle mieściły się przy większych obiektach, takich jak kościoły i parafie oraz lokalne szkoły.
JŚ
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.