Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Śp. Ks. Alojzy Wencepel spocznie w Tychach

Śp. Ks. Alojzy Wencepel spocznie w Tychach Znamy już szczegóły uroczystości pogrzebowych Księdza Alojzego Wencepla, budowniczego Kościoła w Ustroniu Polanie. Kapłan spocznie na cmentarzu w rodzinnej parafii w Tychach. Pogrzeb odbędzie się w piątek 26 listopada. Poprzedzą go uroczystości żałobne w Kościele w Ustroniu Polanie.Uroczystości pogrzebowe rozpoczną się w czwartek 25 listopada. Pogrzeb zmarłego 21 listopada w Cieszynie ks. Alojzego Wencepla odbędzie się w Tychach.
Jak poinformowała Diecezja Bielsko-Żywiecka w czwartek, 25 listopada 2021 r., o godzinie 13:00 odbędzie się Msza św. pogrzebowa w kościele Dobrego Pasterza w Ustroniu Polanie (Ustroń, ul. Polańska 95). W tym dniu w parafii przypada uroczystość rocznicy poświęcenia kościoła. Z kolei w piątek, 26 listopada 2021 r., o godzinie 13:00 – Msza św. w kościele św. Marii Magdaleny w Tychach i złożenie ciała do grobu w parafii św. Marii Magdaleny w Tychach (rodzinnej parafii Zmarłego Kapłana).

Śp. Ksiądz Alojzy Wencepel zmarł po długiej chorobie 21 listopada w wieku 76 lat. Przez 47 lat był kapłanem. W samym Ustroniu Polanie spędził 40 lat. Był budowniczym kościoła pw. Dobrego Pasterza,

Urodzony 16 stycznia 1945 roku w Łaziskach Dolnych kapłan znany był ze swego społecznego zaangażowania na rzecz ludzi potrzebujących. Szczególną opieką otaczał bezdomnych, którzy przy parafii nie tylko znaleźli ciepły kąt i strawę, ale także pracę w parafialnym gospodarstwie rolniczym. Podczas powodzi w 1997 r. wysłał w okolice Wrocławia 30 TIR-ów z żywnością i artykułami pierwszej potrzeby. W 2000 r. w czasie suszy na Podlasiu zorganizował pomoc dla tamtejszych rolników, m.in. gościł u siebie matki z dziećmi z tamtego regionu. Parafia dofinansowała także 100 obiadów dla dzieci w szkołach. Uruchomił klub sportowy, Ekumeniczne Dzieło Miłosierdzia i Klub AA.

Bezdomni mężczyźni, którzy mieszkali na co dzień w schronisku, angażowali się w życie religijne parafii. Ks. Wencepel powołał do życia Fundację Dobrego Pasterza, która miała na celu niesienie pomocy osobom w trudnych sytuacjach życiowych. Uruchomił dwa schroniska: w Wiśle Małej dla kobiet z dziećmi i w Wiśle Wielkiej dla bezdomnych niepełnosprawnych.

W 1998 r. ks. Wencepel został wybrany przez Kapitułę Konkursu Wisławy Szymborskiej na Społecznika Roku. Trzy lata później w zorganizowanym przez KAI i Radio Plus konkursie “Proboszcz III Tysiąclecia” ustroński kapłan znalazł się w gronie 12 zgłoszonych do nagrody kandydatów.

Przez wiele lat na łące nieopodal parkingu na stokach Równicy odprawiał plenerowe Msze św. dla turystów. Liturgię kończyły specjalne indywidualne błogosławieństwa kapłana. Przed Eucharystią każdy mógł się tu wyspowiadać. Jak tłumaczył, plenerowa liturgia nawiązywała do historii ustrońskiej parafii, gdy w niedzielę 16 października 1977 r. w prywatnym mieszkaniu odprawiono pierwszą w historii tej wspólnoty Mszę św.

KOD/mat pras.

Czytaj także: Odszedł Ksiądz Alojzy Wencepel

źródło: ox.pl
dodał:

Komentarze

2
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2021-11-24 16:18:41
święty+Patryk:: wieczne odpoczywanie, nie będzie się już musiał wstydzić i tłumaczyć za swoich kolegów w sutannach
2021-11-25 12:01:14
alouette: Wspaniały Ksiądz. Niech odpoczywa w pokoju.
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: