Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Ślady cyrylo-metodiańskiej misji chrystianizacyjnej na Śląsku Cieszyńskim

Kolejne, trzecie już z cyklu comiesięcznych Spotkań Historycznych w Czytelni Katolickiej Ustroniu poświęcone było Śladom cyrylo-metodiańskiej misji chrystianizacyjnej na Śląsku Cieszyńskim. Prowadzący wykład Elżbieta i Andrzej Georgowie przedstawili wyniki swoich ponad siedmioletnich badań obejmujących przegląd literatury przedmiotu, a także swoich diagnoz wynikłych z licznych wypraw terenowych.

 Wykład bogato ilustrowany był fotografiami przedstawiającymi miejsca na Śląsku Cieszyńskim (ale nie tylko) związane z działalnością świętych Cyryla i Metodego w trakcie ich misji chrystianizacyjnej. Wykładowcy wybrali miejsca Śląska Cieszyńskiego w szerokim tego słowa znaczeniu, Księstwa Cieszyńsko-oświęcimskiego, których nazwy należą do najstarszej warstwy nazewnictwa na ziemiach polskich, takich jak: Wisła, Olza, Wędrynia, Guty, Radoń, Radowice, Morawka, a także nazwy pochodzenia greckiego: Tyra, Rzeka. Georg zwrócił też uwagę na miejsca, których nazwy są pochodzenia pogańskiego: Radhoszcz, Godula, Praszywa. Ponadto wymienił toponimy miejsc na Śląsku Cieszyńskim, których nazwy pochodzą od imion świętych, przede wszystkim świętego Klemensa (po starosłowiańsku svateho Klimonta) jak wzgórze Klimont (w Lędzinach koło Oświęcimia - w IX - X wieku najważniejszego grodu w tamtym rejonie), góra Klimczok, przysiółki Klimasy, Klimówki, Klimczaki, Klimurówka, Polana Klimowa itd., a także nazwy miejsc pochodzące od świętych: św. Jerzego i św. Wawrzyńca, takie jak góra Girowa, Wawrzaczów Groń. I wreszcie, te miejscowości, gdzie wybudowane kościoły obrały jako swoje patrocinum imiona: św. Klemensa (Ustroń), św. Jerzego (Cieszyn- Frysztackie Przedmieście), Puńców i Jasienica, św. Marcina (Leszna Górna, Ochaby, Międzyrzecze, Pisarzowice, Ćwiklice, Jawiszowice, św. Wawrzyńca w Bielowicku oraz św. Michała Archanioła, jako zwycięzcę w walce z poganami (Goleszów, Kończyce Wielkie, Rzepiszcze, a także św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Wędryni i Wierzbicach (część Bogumina), Tarnawce k. Przybora.

Prowadzący fotograficzną prezentację Andrzej Georg przedstawił dwa szlaki misji cyrylometodiańskiej. Pierwszy, szlak świętych Cyryla i Metodego i ich uczniów, który zdaniem Andrzeja Georga, prowadził w latach 863-867, z Nitry i Devina przez Przełęcz Jabłonkowską, Girową, Herczawę, Klimasy, Wawrzaczów Groń, Przysiółek Radwanów, (część Jabłonkowa), Wędrynię, Puńców, do Cieszyna, a także do Goleszowa, Ustronia, skąd przez Lipowiec, Jasienicę, Bielowicko, Stare Bielsko, na Klimczok. Drugi szlak cyrylo-metodiańskiej misji chrystianizacyjnej, św. Metodego i jego prezbiterów, zdaniem Andrzeja Georga, wiódł w latach 875-880, wraz z ekspansją księcia wielkomorawskiego Świętopełka I Wielkiego przez Ołomuniec, Radhoszt, Czeladną, Morawkę, Praszywą, Guty, Godulę, Rzekę, Tyrę, Wędrynię do Ustronia i dalej przez Wiślicę k. Skoczowa, Ochaby, Wisłę Małą i Wisłę Wielką, Miedźną, Ćwiklice, do Lędzin i Oświęcimia.

W trzecim już spotkaniu historycznym w Ustroniu wzięli udział gospodarz ks. proboszcz parafii rzymskokatolickiej św. Klemensa Wiesław Bajger, przedstawiciele ks. prałata Adama Drożdża, Dziekana Goleszowskiego, państwo Lucyna i Dariusz Gołyszni z Rady Parafialnej Parafii Rzymskokatolickiej pw. św. Michała Archanioła z Goleszowa, radna Rady Powiatu Cieszyńskiego Anna Suchanek, mieszkańcy Ustronia ale też goście z Cieszyna, Zebrzydowic, Płocka i Katowic.

Następne spotkanie historyczne w Ustroniu odbędzie się w ramach XIV Festiwalu Ekumenicznego 13 lipca (piątek) w Czytelni Katolickiej o godzinie 17.00. Będzie to wykład Elżbiety i Andrzeja Georgów połączony z prezentacją fotograficzną zatytułowany „Cyryl i Metody Apostołowie Słowian. „Domysł śledzeniu podany; Goście Piasta mogli być Cyryl i Metody, apostołowie Słowian”- w 290 - lecie ogłoszenia rozprawy Józefa Maksymiliana Ossolińskiego, jako temat badań nadal aktualny…”

(indi)

źródło: ox.pl
dodał: CR

Komentarze

2
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2018-06-27 23:07:46
bronek91: Bardzo ciekawe i interesujące spostrzeżenia, jednak to tylko teorie. Co do opierania się o toponimy, już się kiedyś wypowiadałem, podobnie jak i w kwestii oglądu powszechnie przyjętego ujęcia historii...Archeologia także nie jest jednoznaczna w tej kwestii. Niestety, ale względem omawianego okresu mamy zbyt mało źródeł pisanych aby obecność na terenie obecnego Śląska Cieszyńskiego Cyryla lub Metodego albo jednego i drugiego zarazem brać za pewnik. Dotyczy to także ich uczniów. Oczywiście są spekulacje w tym zakresie ale to nic pewnego. Co do imion świętych, już ostatnio wspominałem, iż dobrze wziąć pod uwagę św. Mikołaja.... Gratuluję rozwoju, zwiększającego się grona słuchaczy i inicjatywy. Proponowałbym jednak wystąpienia obostrzyć informacją, iż to autorska wizja a sam pobyt misji w omawianym okresie, ma swych zwolenników jak i przeciwników. Jak temat się rozniesie, a to możliwe, efekty mogą być inne niż zakładane, zatem proponuję zachować ostrożność. Lokalny portal ox ma szansę się wykazać. Zawsze poglądy prelegenta/prelegentów można skonfrontować ze zdaniem np. Idziego Panica.
2018-06-28 14:50:23
daniel3ttt: bronek91 oczywiście też zgadzam się z tobą co do samej misji.Trzeba ponadto wyjaśnić że nigdy nie było takiego tworu jak Księstwo Cieszyńsko-oświęcimskie. Około 1290 r. w wyniku podziału Księstwa Opolsko-Raciborskiego powstało Księstwo Cieszyńskie. W 1315 r. synowie Mieszka I (cieszyńskiego) podzielili księstwo na dwie części i wtedy wydzieliło się Księstwo Oświęcimskie. Co do nazw wielu miejscowości na Śląsku Cieszyńskim to ich rodowód jest znacznie późniejszy i udokumentowany. Nie będę tu rozważał każdej nazwy ale taka np Moravka powstała dopiero w 17 w., Tyra (nazwa od ciężkiej pracy) i Rzeka (pierwotna nazwa potoku Ropiczanka) w 16 w. Nazwy przysiółków w Trójwsi i koło Jabłonkowa pochodzą od nazwisk osadników. Wielce mało prawdopodobnym jest aby "szlaki misji" (o ile w ogóle takie się odbyły) prowadziły przez szczyty takich gór jak Klimczok (dawna nazwa Skała) czy Praszywą. No i twierdzenie że na wzgórzu Klimont w Lędzinach koło Oświęcimia w IX -i X w. było najważniejszym grodem w tamtym rejonie jest twierdzeniem na wyrost. Badania archeologiczne ani żadne inne źródła tego nie potwierdzają. Tamtejszy kościół został wybudowany w 12 w.
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: