Śladami św. Antoniego
Sanktuarium św. Antoniego mieści się na Piazza del Santo 11 (Plac Świętego). Co godzinę
celebruje się tu Mszę Świętą. Od czasu do czasu organizowane są też konferencje i dyskusje religijne we współpracy ze znanym czasopismem „Messaggero di Sant’Antonio” (Posłanie św. Antoniego). Co roku, w sanktuarium odbywają się trzy lub cztery koncerty wokalne i instrumentalne. Często występuje miejscowy chór. Do Bazyliki przylega duży Dom Pielgrzyma, w którym znajduje się bar serwujący ciepłe posiłki. Dla turystów jest ładna restauracja i hotel.
To, jak dziś wygląda Bazylika św. Antoniego w Padwie zawdzięczamy trzem rekonstrukcjom budynku.
|
O świętym Antonim
Bazylika została wzniesiona na cześć św. Antoniego. Urodził się on w 1195 roku w Lizbonie. W Padwie spędził ostatnie lata swego życia. Zmarł 13 czerwca 1231 roku w miejscowości Arcella, niedaleko Padwy.
Zakonnik Franciszkanów zasłynął z wielkiego daru przemawiania. Był niewzruszonym przyjacielem i orędownikiem najsłabszych. Wstawiał się za biednymi i dodawał im otuchy. W 1228 roku przeprowadził się do Włoch do niewielkiego klasztoru w pobliżu kościółka pod wezwaniem Santa Maria Mater Domini. Ojciec Antonio w niecały rok po śmierci został uznany świętym ku ogromnej uciesze kochającego go narodu.
Postanowiono na jego cześć zbudować kościół w miejscu dawnego kościółka, dobrze mu znanego. Tak powstała Bazylika w Padwie. Obecny jej wygląd jest rezultatem trzech konstrukcji, które realizowały się w ciągu wielu dziesięcioleci począwszy od 1238 do 1310 roku.
Bazylika w Padwie to prawdziwa mieszanka architektonicznych
|
Artystyczna wartość Bazyliki
Bazylika została wybudowana w stylu gotyckim. Kopuły przywołują na myśl styl wschodnio-bizantyjski, zaś kaplica relikwi posiada styl barokowy. Niestety, nie są znane nazwiska architektów. Sanktuarium jest bogate w dzieła artystyczne. Przede wszystkim duży ołtarz wykonany w 1985 roku przez Camillo Boito, który zawiera trzydzieści dzieł Donatella specjalnie zrealizowanych przez artystę w latach 1444-1450. W kaplicy św. Giacomo można podziwiać niezwykły krzyż. W kaplicy błogosławieństw fresk przedstawia dramatyczny krzyż, ucieleśniający ludzkie cierpienie.
Kaplica Skarbu eksponuje ważne relikwie świętego: żuchwę, język i struny głosowe. Znajdują się też liczne dary przynoszone przez wiernych. Bazylika zachwyca nie tylko wysokim poziomem artyzmu, ale też niesamowicie duchową atmosferą. Oprócz wrażeń artystycznych ludzie modlą się tu do św. Antoniego. Szukają u niego wsparcia i wstawiennictwa.
Dowiedz się więcej zadzwoń lub odwiedź:
Biuro Podróży Family TOUR Rynek 7, Skoczów tel. 33 853 0733 mobile: 535 100 544 |
|
Możesz także dołączyć na Facebooku do Patrycji Katarzyny Rusin specjalistki z biura podróży, która zwiedziła już niejedno miejsce i chętnie opowie o tym, co warto zobaczyć. |
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.