Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Śladami św. Antoniego

Padwa to ponad dwutysięczne miasto położone w Regionie Wenecji Euganejskiej w północnych Włoszech. To miejsce chętnie odwiedzane o każdej porze roku. Atrakcji turystycznych jest tu bowiem dużo. Jedną z nich bez wątpienia jest Bazylika św. Antoniego.

Sanktuarium św. Antoniego mieści się na Piazza del Santo 11 (Plac Świętego). Co godzinę
celebruje się tu Mszę Świętą. Od czasu do czasu organizowane są też konferencje i dyskusje religijne we współpracy ze znanym czasopismem „Messaggero di Sant’Antonio” (Posłanie św. Antoniego). Co roku, w sanktuarium odbywają się trzy lub cztery koncerty wokalne i instrumentalne. Często występuje miejscowy chór. Do Bazyliki przylega duży Dom Pielgrzyma, w którym znajduje się bar serwujący ciepłe posiłki. Dla turystów jest ładna restauracja i hotel.

 

To, jak dziś wygląda Bazylika św. Antoniego w Padwie zawdzięczamy trzem rekonstrukcjom budynku.

 

 

O świętym Antonim

Bazylika została wzniesiona na cześć św. Antoniego. Urodził się on w 1195 roku w Lizbonie. W Padwie spędził ostatnie lata swego życia. Zmarł 13 czerwca 1231 roku w miejscowości Arcella, niedaleko Padwy.
Zakonnik Franciszkanów zasłynął z wielkiego daru przemawiania. Był niewzruszonym przyjacielem i orędownikiem najsłabszych. Wstawiał się za biednymi i dodawał im otuchy.  W 1228 roku przeprowadził się do Włoch do niewielkiego klasztoru w pobliżu kościółka pod wezwaniem Santa Maria Mater Domini. Ojciec Antonio w niecały rok po śmierci został uznany świętym ku ogromnej uciesze kochającego go narodu.
 

 

 

Postanowiono na jego cześć zbudować kościół  w miejscu dawnego kościółka, dobrze mu znanego. Tak powstała Bazylika w Padwie. Obecny jej wygląd jest rezultatem trzech konstrukcji, które realizowały się w ciągu wielu dziesięcioleci począwszy od  1238  do 1310 roku.
 

Bazylika w Padwie to prawdziwa mieszanka architektonicznych
stylów. Jest tu styl gotycki, wschodnio-bizantyjski i barokowy.

 

Artystyczna wartość Bazyliki

Bazylika została wybudowana w stylu gotyckim. Kopuły przywołują na myśl styl wschodnio-bizantyjski, zaś kaplica relikwi posiada styl barokowy. Niestety, nie są znane nazwiska architektów. Sanktuarium jest bogate w dzieła artystyczne. Przede wszystkim duży ołtarz wykonany w 1985 roku przez Camillo Boito, który zawiera trzydzieści dzieł Donatella specjalnie zrealizowanych przez artystę w latach 1444-1450. W kaplicy św. Giacomo można podziwiać niezwykły krzyż. W kaplicy błogosławieństw fresk przedstawia dramatyczny krzyż, ucieleśniający ludzkie cierpienie.

Kaplica Skarbu eksponuje ważne relikwie świętego: żuchwę, język i struny głosowe. Znajdują się też liczne dary przynoszone przez wiernych. Bazylika zachwyca nie tylko wysokim poziomem artyzmu, ale też niesamowicie duchową atmosferą. Oprócz wrażeń artystycznych ludzie modlą się tu do św. Antoniego. Szukają u niego wsparcia i wstawiennictwa.
 

 

Dowiedz się więcej zadzwoń lub odwiedź:

Biuro Podróży Family TOUR

Rynek 7, Skoczów  tel. 33 853 0733

mobile: 535 100 544


www.family-tour.pl

 

 

 

Możesz także dołączyć na Facebooku do Patrycji Katarzyny Rusin specjalistki z biura podróży, która zwiedziła już niejedno miejsce i chętnie opowie o tym, co warto zobaczyć.

źródło: ox.pl
dodał:

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: