Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Skoczów na ''iwwasz'' w Falentach

W dniach 11 - 14 sierpnia 2014 r. ,w letnim czasie i przy słonecznej pogodzie, odbył się kolejny wyjazd zorganizowany w ramach projektu ''Wsparcie środowiska osób niepełnosprawnych z terenów wiejskich i małomiasteczkowych''. W Integracyjnych Wyjazdowych Warsztatach Aktywizacji Społeczno Zawodowej ''IWWASZ'' uczestniczyło również E-Centrum Skoczów - 8 osób niepełnosprawnych, 3 opiekunów ? przewodników oraz trener samodzielności.

 Nad organizacją i interesującą treścią merytoryczną spotkania czuwali pracownicy Fundacji „Aktywizacja” z Warszawy. Osoby niepełnosprawne wraz z opiekunami i trenerami samodzielności przyjechały do Centrum Szkoleniowego Falenty położonego niedaleko Warszawy. W warsztatach wzięli udział przedstawiciele e-Centrów m.in. z Białegostoku, Łańcuta, Gorzyc, Rędzin, świerklan i Skoczowa.
Już pierwszego dnia wyruszyliśmy w wirtualną podróż po Polsce. Uczestnicy opowiadali o swoich miejscowościach i e-Centrach.
 
Czterodniowe warsztaty stworzyły przestrzeń do wzajemnego poznania się, wymiany doświadczeń oraz poszerzenia wiedzy z obszaru aktywizacji społecznej i zawodowej. Zajęcia merytoryczne były prowadzone w formie gry. Jej celem było przekazanie ważnych treści merytorycznych w atrakcyjnej formie warsztatowej.

Uczestnicy na czas trwania zajęć stali się mieszkańcami 6 fikcyjnych miasteczek tj.: Mazurskiego Jeziora, Wierzbowej Doliny czy Górskiego Strumyka – liderami swoich społeczności. Ich zadaniem było stworzenie lokalnego projektu dla swojego miasteczka np. założenie organizacji pozarządowej czy spółdzielni socjalnej w wybranej przez siebie formie.
 
Wiedzę o stojących przed Uczestnikami możliwościach działania (formy prawne działalności gospodarczej, specyfika pracy i rodzaje organizacji pozarządowych, współpraca przy projektach lokalnych, formy wolontariatu, spółdzielnie socjalne itp.) przekazywali wykwalifikowani Trenerzy. W trakcie zajęć Uczestnicy poznawali się, rozpoznawali swoje kompetencje i umiejętności, uczyli się pracować w zespole, również występować przed publicznością.
 
Atrakcyjność zajęć oraz zaangażowanie Uczestników wzmacniały ciekawe prezentacje i materiały przygotowane przez Prowadzących oraz rotacyjny charakter zajęć. . Każdy Uczestnik wraz ze swoją grupą odwiedził 6 pokoi aktywności, w których czekał nam nich Trener z prezentacją na inny temat związany z inną formą podjęcia zatrudnienia.
 
W międzyczasie Opiekunowie wzięli udział w warsztacie, podczas którego poszerzyli swoją wiedzę na temat możliwości wsparcia w aktywizacji osób niepełnosprawnych oraz otrzymali wskazówki gdzie mogą zwrócić się o pomoc. Swoje spotkanie mieli także Trenerzy samodzielności, był to dla nich czas na wzajemną wymianę poglądów na temat projektu, i dzielenie się dotychczas zdobytymi doświadczeniami.
 
Finał pracy w grupach stanowiła prezentacja graficznego przedstawienia projektów, w formie plakatu, kolażu wypracowanych przez mieszkańców każdego z miasteczek w trakcie spotkania wszystkich Uczestników warsztatów. Zwieńczeniem czterodniowego spotkania była uroczysta kolacja oraz wspólne oglądanie fotografii z trzydniowych warsztatów.
 
Andrzej Koenig

źródło: ox.pl
dodał:

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: