Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Skoczów: kiedyś i dziś. Część 42/16

W dzisiejszym artykule przenosimy się o tylko / aż (niepotrzebne skreślić) 30 lat wstecz, przyglądając się wydarzeniom - sportowym, kulturalnym i obyczajowym - ze Skoczowa, które miały miejsce w 1986 roku.

"- Z nowym rokiem nastała mroźna i śnieżna zima.

- W tegorocznym krótkim karnawale odbyło się wiele zabaw. Urząd Miasta wydał ogółem 25 zezwoleń. Korowód karnawałowy rozpoczął Klub Sportowy „Beskid" tradycyjnym balem sylwestrowym. Zabawy udządzili m.in. Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska, Zakłady Kuźnicze FSM, komitet rodzicielski Przedszkola nr 10, „Polkap", Towarzystwo Miłośników Skoczowa, Dom Kultury „Odlewnik", Pogotowie Ratunkowe. Karnawał zakończył KS „Beskid" tradycyjną „Śledziówką"

- Skoczów jest znanym ośrodkiem skibobowym. Od ubiegłego roku znajduje się tutaj Zarząd Główny Polskiego Związku Skibobowego. Zawodnicy ze Skoczowa tworzą czołówkę krajową. [...]. 28 i 29 stycznia odbyły się zawody „O Błękitny Kask Beskidów" na Czantorii, a 18 lutego w Brennej XI Mistrzostwa Polski.

- Na Kaplicówce „Pod dębem" zamontowano wyciąg orczykowy. Wcześniej przez stok przeprowadzono linię wysokiego napięcia. Betonowe maszty nie są dobrym sąsiedztwem stoku, tym bardziej, że korzystają z niego przeważnie dzieci, stawiające tutaj pierwsze kroki narciarskie.

- 15 marca po gruntownym remoncie otwarto kino „Podhale". Obecnie kino prezentuje się okazale. Sala ma 144 miejsca. Wymieniono twarde krzesła na miękkie fotele. Budynek kina został wzniesiony w roku 1862 jako sala gimnastyczna. W 1908 sala została przekształcona na kino.

- 8 czerwca zgromadził wszystkich skoczowian przy telewizorach. Emitowano program nakręcony w czasie Dni Skoczowa pn. „Zajechał wóz do Skoczowa". Reżyser Olgierd Wieczorek wyłuskał z bogatego programu najcelniejsze fragmenty, montując świeży i żywy reportaż telewizyjny.

- "21 lipca ogłoszono wyniki konkursu „Mistrz gospodarności '85". W grupie miast i gmin do 20 tysięcy mieszkańców wyróżniono Skoczów, który otrzymał nagrodę 5 milionów złotych.

- W listopadzie, w dniu „Andrzejek" odbyta się w MDK „Tryton" dyskoteka. Nie byto tradycyjnych wróżb ani lania wosku. Natomiast do wielkiego lania doszło na wolnym powietrzu między miejscową młodzieżą a OHP. Bójka nabrała dużych rozmiarów i była tak zaciekła, że dopiero pośpiesznie wezwane posiłki milicji zdołały rozproszyć walczących.

- 20 grudnia nastąpiło uroczyste otwarcie muzeum im. Gustawa Morcinka w zabytkowej kamieniczce przy ul. Fabrycznej 5. Otwarcia doko­nano przy udziale wicewojewody dra Jana Wałacha i sekretarza KW Józefa Mamorskiego. W starej części muzeum znalazły się archiwalia skoczowskie oraz pamiątki po Morcinku: odznaczenia, meble, rękopisy i jego dzielą. Na piętrze wystawiono wyroby i narzędzia rzemieślnicze. W piwnicach znajduje się dział archeologiczny, w tym także wykopaliska z grodziska „Piekiełko" - kolebki Skoczowa. Kustoszem muzeum została mgr Halina Szotek.

- W ciągu roku zawarło związek małżeński w mieście 111 par, a w gminie 92. Do 31 grudnia urodziło się 217 dzieci w mieście i 176 w gminie. Porody odbywają się w Szpitalu w Cieszynie lub w izbie porodowej w Brennej. Zmarły 124 osoby w mieście i 87 w gminie."

Całość kalendarium dostępna jest w naszej OX-owej Skarbnicy: Wydarzenia Roku 1986.

Dziękujemy Towarzystwu Miłośników Skoczowa za udostępnienie fotografii Leona Pary.


Wasze zdjęcie również ma szansę znaleźć się w naszej serii! Jeśli posiadacie zdjęcia dawnego Skoczowa (sprzed trzydziestu i więcej lat), zachęcamy do przesyłania ich na nasz adres - redakcja@ox.pl (wraz ze zgodą na bezpłatne wykorzystanie przez portal OX.PL i informacją, co przedstawia dana fotografia). Stare zdjęcia można również przynieść do naszej redakcji - po ich przeskanowaniu "na miejscu", oddamy je Państwu.

POPRZEDNI ARTYKUŁ Z SERII

PD

źródło: ox.pl
dodał: PD

Komentarze

2
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2016-10-31 14:57:19
marcinstefan: Komentarz o roku 1986, ale załączone zdjęcie zostało zrobione w 1972 roku.
2016-10-31 17:21:58
BOGDANK1: Ten samochód na zdjęciu to NSU PRINZ 1000, którym kierowała moja babcia<br />Ewa Olszak.
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: