Skoczów: kiedyś i dziś. Część 31/16
Stację kolejową w Skoczowie została otwarta w 1888 roku, gdy znalazła się na linii Kolei Miast Śląskich i Galicyjskich łączącej Morawy, Śląsk Cieszyński i Galicję. Powstał wówczas dwukondygnacyjny budynek dworcowy z budynkiem mieszkalnym dla pracowników kolei, charakterystyczny dla budowanych ówcześnie dworców austriackich. W budynku dworcowym funkcjonowała poczekalnia i kasa biletowa oraz restauracja. Do budynku dworca poprowadzono reprezentacyjną ulicę (obecnie - Mickiewicza).
14 maja 1927 roku uruchomiono linię kolejową ze Skoczowa do Pawłowic (przez Chybie). Wtedy właśnie przebudowano stację; dobudowano tory ładunkowe oraz rampę. Znajdująca się w tym miejscu wieża ciśnień została zniszczona podczas II wojny światowej przez wojska niemieckie. Do czasu odbudowy parowozy nawadniano wodą z rzeki Wisły w okolicy mostu kolejowego.
Bocznica kolejowa, znajdująca się na stacji kolejowej, prowadzi do Fabryki Samochodów Małolitrażowych. To właśnie dla pracowników tego zakładu w 1968 roku Kieleckie Przedsiębiorstwo Robót Mostowych wybudowało przejście nadziemne nad torami; obecnie zamknięte.
Trudnym czasem dla dworca był rok 2009. Najpierw 10 stycznia 2009 roku zawieszono kursowanie pociągów relacji Cieszyn - Bielsko Biała Główna, co sprawiło, że znaczenie stacji znacznie spadło. Pod koniec października zamknięto kasy biletowe.
Warto wspomnieć o moście kolejowym na rzece Wiśle, położonym za stacją. Jego konstrukcja pochodzi z 1953 roku.
Archiwalne zdjęcia otrzymaliśmy w wiadomości od Pana Roberta Grzebielca. Serdecznie dziękujemy za zgodę na udostępnienie fotografii w naszej serii.
Wasze zdjęcie również ma szansę znaleźć się w naszej serii! Jeśli posiadacie zdjęcia dawnego Skoczowa (sprzed trzydziestu i więcej lat), zachęcamy do przesyłania ich na nasz adres - redakcja@ox.pl (wraz ze zgodą na bezpłatne wykorzystanie przez portal OX.PL i informacją, co przedstawia dana fotografia). Stare zdjęcia można również przynieść do naszej redakcji - po ich przeskanowaniu "na miejscu", oddamy je Państwu.
PD
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.