Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Skoczów: kiedyś i dziś. Część 30/15

Tegoroczne obchody Święta Niepodległości uświetniło wyjątkowe wydarzenie - odsłonięcie pomnika ''Naszym Bohaterom'', będącego rekonstrukcją postumentu zniszczonego przez Niemców w 1939 roku.

Jeśli uważnie obserwujecie naszą serię, to wiecie, że o tym punkcie Skoczowa pisaliśmy już w tekście "Skoczów: kiedyś i dziś. Część 3/15" [ZOBACZ}. Dziś jednak chcemy dokładniej przyjrzeć się historii tutejszych pomników.

W 1924 roku, W piątą rocznicę bitwy pod Skoczowem, skoczowskie Towarzystwo Gimnastyczne "Sokół", którego prezesem był Józef Staszko, przyczyniło się do powstania pomnika "Naszym Bohaterom". Projekt monumentu został wykonany przez prof. Jana Raszkę, natomiast rzeźba orła oraz płaskorzeźby były dziełami autorstwa krakowskiego artysty K. Waldyna.

W 1939 roku pomnik został zniszczony przez Niemców. 22 lata później, a konkretnie 22 lipca 1961, w Skoczowie odbyła się uroczystość odsłonięcia nowego pomnika "Poległym za polskość Śląska". Za jego projekt odpowiedzialny był wiślański rzeźbiarz Artur Cienciała.

Odsłonięty w listopadzie biężacego pomnik jest rekonstrukcją pierwotnego postumentu "Naszym Bohaterom". Powstał na podstawie modeli gipsowych w skali 1:1 wykonanych przez prof. Jana Hermę. Po bokach płaskorzeźby, tak jak dawniej, odnaleźć możemy dwie pierwsze strofy z patriotycznego wiersza Emanuela Grima - "Na pomnik w Skoczowie".

Serdecznie dziękujemy Towarzystwu Miłośników Skoczowa za udostępnienie archiwalnych zdjęć.


Wasze zdjęcie również ma szansę znaleźć się w naszej serii! Jeśli posiadacie zdjęcia dawnego Skoczowa (sprzed trzydziestu i więcej lat), zachęcamy do przesyłania ich na nasz adres - redakcja@ox.pl (wraz ze zgodą na bezpłatne wykorzystanie przez portal OX.PL i informacją, co przedstawia dana fotografia). Stare zdjęcia można również przynieść do naszej redakcji - po ich przeskanowaniu "na miejscu", oddamy je Państwu.

POPRZEDNI ARTYKUŁ Z SERII

PD

źródło: ox.pl
dodał: PD

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: