Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Skoczów: kiedyś i dziś. Część 20/16

W ostatnich tygodniach przyglądamy się historii skoczowskich fabryk przemysłowych. A przyznajmy - w tej kwestii miasto może pochwalić się wieloma markami. Jedną z nich jest, a właściwie była Fabryka Koców ''Pledan'', która nie powstałaby, gdyby nie bracia Heilpernowie.

"Dawid i Henryk Heilpernowie jako wlaściciele kierowali zakładem przez 20 lat - do czasów I wojny światowej, kiedy to postanowili wycofać się z czynnego życia i przekazać fabrykę swoim synom, Maurycemu i Ludwikowi. W 1931 r. Maurycy Heilpern zmarł, a tytuł współwłasności przejęła po nim żona Helena. Wówczas nastąpiła zmiana nazwy przedsiębiorstwa na: Fabryka Koców i Sukna - Bracia Heilpern - Właściciele dr Ludwik Heilpern i Helena Heilpern Bielsko Fabryka w Skoczowie.

Odkupione od Ludwika Zipzera zabudowania fabryczne w pierwszym dziesiecioleciu XX w. prawie doszczętnie strawił pożar, w związku z czym Heilpernowie przystąpili do budowy ciągu obiektów, najpierw przy ul. Garbarskiej, a następnie przy ul. Fabrycznej, co pozwoliło po r. 1910 zintensyfikować produkcję. Systematycznie ulegał powiększaniu i unowocześnianiu park maszynowy.

W 1911 r. zainstalowano w fabryce maszynę parową o mocy 200 KM, zmieniając napęd ręczny krosien na mechaniczny. W 1928 r. nastąpiła elektryfikacja zakładu i wysłużona maszyna stała się już zbędna. Po 10 latach - z powodu nadmiernych kosztów energetycznych wlaściciele zdecydowali się na zakup agregatu prądotwórczego. Wybuch II wojny światowej uniemożliwił jednak jego uruchomienie.

Dużym osiągnięciem modernizacyjnym było sprowadzanie do Skoczowa w 1931 r. bardzo nowoczesnych na owe czasy krosien żakardowych. Ich wpływ na udoskonalenie produkcji i zwiększenie asortymentu był znaczny. W r. 1939 fabryka Heilpernów dysponowała: 48 krosnami mechanicznymi, 6 zespołami zgrzeblnymi, 6 samoprząślnicami wózkowymi, 1 przędzarką obrączkową oraz odpowiednią do maszyn ilościzą foluszy, pralek zwojowych, postrzygarek, draparek ostowych, suszarek i ram suszarkowych, a także dekatyzatorką, prasą, farbiarnią, pralnią wełny, piecem karbonizacyjnym, kotłownią, ślusarnią, stolarnią, maszynownią.

Postępujący rozwój uwidocznił się również w ilościowym stanie załogi. Na przełomie wieków fabryka zatrudniała zaledwie 50 pracowników, w połowie międzywojnia - okolo 150, zaś tuż przed wybuchem wojny - ponad 200 osób. Oczywiście, na poziom zatrudnienia w poszczególnych okresach wpływały różnorodne czynniki, głównie koniunkturalnej natury."

Więcej informacji odnajdziecie w tekście "W fabryce braci Heilpnerów", który znajduje się w naszej OX-owej Skarbnicy: http://skarbnica.ox.pl/176,w-fabryce-braci-heilpernow-.html. Nie brakuje w niej innych, ciekawych tekstów o skoczowskim "Pledanie".

Serdecznie dziękujemy Towarzystwu Miłośników Skoczowa za udostępnienie archiwalnych zdjęć oraz tekstu.


Wasze zdjęcie również ma szansę znaleźć się w naszej serii! Jeśli posiadacie zdjęcia dawnego Skoczowa (sprzed trzydziestu i więcej lat), zachęcamy do przesyłania ich na nasz adres - redakcja@ox.pl (wraz ze zgodą na bezpłatne wykorzystanie przez portal OX.PL i informacją, co przedstawia dana fotografia). Stare zdjęcia można również przynieść do naszej redakcji - po ich przeskanowaniu "na miejscu", oddamy je Państwu.

POPRZEDNI ARTYKUŁ Z SERII

PD

źródło: ox.pl
dodał: PD

Komentarze

3
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2016-05-15 16:04:18
paulus601(dawny paulus60): Jeśli to ma być \"Skoczów kiedyś i dziś\", to dla porównania należy przedstawiać współczesny widok dawnych miejsc z podobnej perspektywy, a nie tak, jak to ma miejsce powyżej (i w wielu wcześniejszych opisach). Dla przykładu jedno z moich zdjęć: http://fotopolska.eu/730216,foto.html?galeria_zdjec&user=5752
2016-05-15 18:49:47
ciamajda: OX po prostu dał takie zdjęcie jakim dysponował. Ale coś mi się wydaje że TMS. posiada więcej takich zdjęć, Więc nie rozumiem dlaczego tak skąpo.
2016-05-15 19:05:15
paulus601(dawny paulus60): @ciamajda To chyba nie jest problem, by mając archiwalną fotografię, pójść do miasta z cyfrówką i zrobić podobne ujęcie. Przecież nie trzeba iść do fotografa, czekać na wywołanie filmu, zrobienie odbitek :))
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: