Ruszyły prace na Szancach Jabłonkowskich
Do naprawy kamiennych murów pracujący rzemieślnicy używają przeważnie oryginalnych kamieni, które spadły na dno przykopy.
W dawnej fosie powstanie także ścieżka spacerowa. Dzięki tym pracom zwiedzający będą mogli zobaczyć jak wyglądały dawniej wały i jak wielkim przedsięwzięciem była budowa twierdzy jabłonkowskiej.
Postawione w XVI w. przez księcia cieszyńskiego Wacława III Adama a później wielokrotnie przebudowywane Szańce Jabłonkowskie strzegły strategicznej drogi ze Śląska na Węgry. Głównym powodem ich budowy było jednak rosnące zagrożenie ze strony tureckiej. W późniejszym czasie Szańce stawiały opór powstańcom węgierskim, wojskom szwedzkim oraz pruskim. Obecny kształt Szańców to efekt przebudowy z lat 1724-29.
Kiedy straciły swe znaczenie militarne i stały się niepotrzebne miejscowa ludność zaczęła rozbierać budynki, biorąc stąd kamień na budowę własnych domostw. Pomimo tego dobrze czytelne jest całe założenie twierdzy z ciągle robiącymi wrażenie wałami i fosami.
Całkowity koszt tegorocznych prac wyniesie 2,7 mln Kc. Czeskie Ministerstwo Kultury przeznaczyło na ten cel 1 mln Kc, resztę pokryją Mosty koło Jabłonkowa. W przyszłym roku prace renowacyjne mają być kontynuowane a w 2019 r. miały by być ustawione nowe tablice informacyjne.
Wieś Mosty koło Jabłonkowa nie zamierza na tym poprzestać i ma dalekosiężne plany, które mają bardziej uatrakcyjnić zabytek i przyciągnąć zwiedzających.
Daniel Pipień
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.