Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Rusza II Festiwal Historii Słowiańskiej Śląska Cieszyńskiego

Już dziś (16.07) startuje II Festiwal Historii Słowiańskiej Śląska Cieszyńskiego! Do niedzieli na Górze Zamkowej będzie można podziwiać średniowieczne obozowisko oraz kramy z wyrobami z epoki. W planach również koncert wrocławskiego zespołu Żniwa. Organizatorem jest Wielkomorawska Grupa Rekonstrukcji Historycznych „Leszy”

II Festiwal Historii Słowiańskiej Śląska Cieszyńskiego to gratka nie tylko dla rekonstruktorów, ale również dla miłośników historii, czy dziedzictwa Śląska Cieszyńskiego – fascynujący w tym wszystkim jest fakt, że na Górze Zamkowej dawniej faktycznie mieściła się słowiańska wioska. Fakt, że Słowianie wrócili do siebie po tysiącleciu, niesamowicie wpływa na wyobraźnię. Jest to też doskonały sposób na promowanie Śląska Cieszyńskiego, w końcu przyjeżdżają do nas rekonstruktorzy z całego kraju – wyjaśnia Suligniewa z GRH „Leszy”.

Skąd wziął się pomysł na organizację takiego wydarzenia? – doszliśmy do wniosku, że na południu Polski brakuje takiego festiwalu. Chcemy zaprosić rekonstruktorów do siebie w tej historycznej scenerii wspólnie biesiadować i cofnąć się o przynajmniej kilka wieków wstecz – mówi Mira z „Leszego”.

Czego możemy spodziewać się na festiwalu? - chcemy pokazać, jak żyli nasi przodkowie. W czasie festiwalu ubieramy się w zgodzie z modą dawnych epok, w ubrania wykonane historycznymi metodami. Mieszkamy w historycznych namiotach, odtwarzamy i pokazujemy, jak się kiedyś żyło. To nie tylko doskonała rozrywka, ale również żywa lekcja historii – mówi Wilkomir z GRH „Leszy”.

Piątek jest dniem organizacyjnym – do Cieszyna przybywają grupy rekonstruktorów historycznych z całego kraju i formują obozowisko. Dla zwiedzających wioska będzie dostępna w sobotę i w niedzielę. Dodatkowymi atrakcjami jest muzyka, którą gwarantuje wrocławski zespół Żniwa, pokazy walk oraz łucznictwa, a także poezja Thorsteina i fireshow w wykonaniu INFERIS teatr ognia.

źródło: ox.pl
dodał: JŚ

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: