Różyca u świń - przyczyny, objawy, leczenie
Różyca u świń - czym jest powodowana?
Różyca u świń jest schorzeniem o etiologii bakteryjnej. Niestety, choroba ta występuje u świń na całym świecie, a nie jedynie na jakimś jego obszarze. Oznacza to więc, że każdy hodowca musi zachowywać czujność w trakcie opieki nad tymi zwierzętami. Warto mieć świadomość tego, że schorzenie to może wystąpić zarówno w postaci ostrej, jak i w postaci przewlekłej. Za rozwój różycy odpowiedzialne są Gram-dodatnie pałeczki włoskowca różycy. Niestety, bakteria ta charakteryzuje się dosyć wysoką odpornością na różnego rodzaju czynniki środowiskowe. Jeśli hodujesz świnie bądź pracujesz w branży przetwórstwa mięsnego, musisz mieć na uwadze to, że różyca świń u człowieka może wystąpić. Niestety, często bywa dość niebezpieczna dla zdrowia, a nawet życia. Do zakażenia może dojść na przykład w trakcie obrabiania mięsa, jeśli przez zranioną skórę, do organizmu wnikną bakterie włoskowca. Jeżeli dopadnie Cię różyca, choroba może ujawniać się w sposób skórny albo narządowy. Postać skórna zazwyczaj ustępuje samoistnie w przeciągu dwóch tygodni i rzadko wymaga podania antybiotyku. Postać narządowa może jednak wymagać leczenia szpitalnego.
Jak wygląda różyca u świń?
Jeśli masz pod swoją opieką stado świń, dobrze byłoby, gdybyś wiedział jak wygląda różyca u świń. Niestety, czasami objawy mogą być trudne do wychwycenia, bo może dojść po prostu do nagłego padania trzody chlewnej. W zdecydowanej większości przypadków symptomy są możliwe do zaobserwowania. Niemniej jednak, ostra postać różycy pojawia się nagle. Możesz więc zauważyć, że niektóre części ciała zwierzęcia są mocno zaczerwienione. Zazwyczaj dotyczy to dalszych odcinków kończyn, ogona oraz końcówek uszu. Gorączka może dochodzić nawet do 42 stopni. Różyca u świń może jednak przejść w formę przewlekłą i zazwyczaj tak właśnie się dzieje. Wówczas zwierzę zaczyna kuleć, gdyż dochodzi do niekorzystnych zmian zapalnych w stawach. Jeżeli podejrzewasz, że zwierzę dopadła choroba świń, tj. różyca, zaobserwuj jego chód i wyciągnij wnioski. W razie jakichkolwiek podejrzeń, warto skontaktować się z doświadczonym lekarzem weterynarii. Dzięki temu możliwe będzie wdrożenie szybkiego postępowania, które ma na celu zminimalizowanie szkód.
Jak leczyć różycę u świń?
Jeżeli Twoje stado dopadła różyca świń, leczenie na pewno powinno zostać przeprowadzone. Kuracja powinna być przeprowadzona pod czujnym okiem doświadczonego lekarza weterynarii. Najlepiej, jeżeli będzie on specjalizował się w leczeniu chorób trzody chlewnej. Leczenie powinno zostać poprzedzone wnikliwą diagnostyką, gdyż gorączka oraz zaczerwienienie skóry zwierząt mogą świadczyć także o rozwoju innych schorzeń. Różyca świń jest najczęściej leczona przy pomocy antybiotyków, gdyż jest to choroba o etiologii bakteryjnej. Najpowszechniej wykorzystywane są preparaty na bazie penicyliny, cyprofloksacyny oraz rzecz jasna imipenu. Jeśli jesteś hodowcą świń, na pewno zainteresuje Cię rokowanie w tej chorobie. Odpowiednio zdiagnozowane i właściwie leczone schorzenie jest na szczęście uleczalne. Niestety, zbyt późna terapia może skutkować groźnymi powikłaniami, a w konsekwencji śmiercią zwierzęcia. Dlatego tak ważne jest obserwowanie poszczególnych osobników w stadzie oraz szybka izolacja tych, u których wystąpiły charakterystyczne dla różycy objawy. Różycy świń nie zawsze można się ustrzec. Postaraj się jednak zapewnić swoim zwierzętom jak najlepsze warunki do rozwoju. Ważne jest to, aby miały one odpowiednią przestrzeń. Wszelkie choroby trzody chlewnej najszybciej rozprzestrzeniają się w dużych stadach, które zajmują ciasne zagrody. Najlepsze portale rolnicze znajdziesz na stronie okiemrolnika.pl
Artykuł sponsorowany