„Rozmowy o Niepodległości" - Spotkanie z ks. prof. Jerzym Szymikiem
Refleksje nad duchem narodu
Spotkanie z ks. prof. Jerzym Szymikiem będzie okazją do refleksji nad duchowością i tożsamością narodową Polaków. Dyskusja skupi się m.in. na pytaniach, które od lat towarzyszą debacie publicznej: Czy Polacy mogą zachować tożsamość i siłę, nie opierając się na fundamentach chrześcijańskich, na których zbudowano Rzeczpospolitą? Jakie wyzwania stoją przed wiarą w dobie szybko zmieniającego się świata? I w końcu, czy wymagania, które stawia człowiekowi Kościół Katolicki, są dziś trudniejsze do spełnienia niż kiedyś?
Poza rozmową, ks. prof. Jerzy Szymik podzieli się także swoją twórczością poetycką, osobiście recytując wybrane utwory, które pozwolą zgromadzonym poczuć głębię i piękno jego literackiego dorobku.
Niezwykły dorobek naukowy i literacki
Autor 70 książek naukowych, poetyckich, eseistycznych, w tym trzech monograficznych trylogii. Wśród ostatnich publikacji ks. prof. Jerzego Szymika, znalazły się między innymi: Theologia benedicta, t. 1-3, Poezja i teologia, t. 1-3, Dobre wino, Zachwyt i inne skutki wiary, Od wiersza do traktatu, Prawda i mądrość, Przewodnik po teologii Benedykta XVI, Ogród, Veni, Sancte Spiritus, t. 1-3, Wiersze zebrane
Laureat nagród naukowych (m.in. Rektora Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego - 2001, Rektora Uniwersytetu Śląskiego-2013, 2016, 2023), nominowany do nagrody Totus" w dziedzinie kultury chrześcijańskiej (2010). Laureat nagrody dziennikarskiej „Ślad" (2005), srebrnego medalu „Zasłużony Kulturze Gloria Artis" Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP (2006), „Medalu Komisji Edukacji Narodowej" Ministerstwa Edukacji Narodowej za zasługi dla oświaty i wychowania (2013), nagrody „Feniks" w kategorii nauk kościelnych za trylogię Theologia benedicta (2016), tytułu „Książka Roku" Komitetu Nauk Teologicznych Polskiej Akademii Nauk w dziedzinie nauk teologicznych za trylogię Theologia benedicta (2017), ogólnopolskiej „Nagrody Literackiej im. Franciszka Karpińskiego" Civitas Christiana (2017), tytułu Honorowy Obywatel Miasta Pszów (2017/2018), wrocławskiej „Nagrody Czterech Kolumn" za całokształt twórczości (2018), nagrody głównej Stowarzyszenia Wydawców Katolickich „Złoty Feniks" za całość dorobku naukowego i artystycznego (2021), nagrody „Lux ex Silesia" za ukazanie w działalności naukowej i artystycznej wysokich wartości moralnych i trwały wkład w kulturę Górnego Śląska (2023), tytułu Honorowy Członek Towarzystwa Teologów Dogma-tyków (2023), nagrody „Totus Tuus specjalny" fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia" za całokształt dorobku naukowego i artystycznego (2023).
Uroczystą oprawę artystyczną wydarzenia zapewni Martyna Dobrogowska, znana z programu The Voice of Poland, która wykona utwory klasyczne polskich kompozytorów, takich jak Moniuszko, Karłowicz czy Różycki, przy akompaniamencie fortepianu. Jej interpretacje polskich pieśni wprowadzą uczestników w wyjątkowy nastrój, w którym duch patriotyzmu i sztuki harmonijnie się połączą.
Spotkanie rozpocznie się o godz. 15:00 11 listopada 2024 w sali zebrań Gminnego Ośrodka Kultury w Zebrzydowicach
red.
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.