Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Rowerzyści na wały!

W Bielsku-Białej Prezydent RP, Bronisław Komorowski podpisał w niedzielę 11.05.2014r. nowelizację praw wodnego. Co oznacza to dla mieszkańców Śląska Cieszyńskiego? Wzdłuż wałów Wisły mogą teraz powstawać ścieżki rowerowe z prawdziwego zdarzenia, a z Wisły do Gdańska będzie można dotrzeć rowerem.

9,5tys. km wałów przeciwpowodziowych dotychczas nie służyło rowerzystom, bo budowa ścieżek rowerowych na wałach wiślanych była niemożliwa. W myśl obowiązujących przepisów jazda po wałach wiślanych była zabroniona i groziła grzywną lub mandatem. To pozostałość prawa jeszcze za czasów komunistycznej Polski. Niektóre samorządy, aby wykorzystać piękne nadwiślańskie tereny, wprowadziły rozwiązania zastępcze, a powstałe nad Wisłą i innymi rzekami ścieżki dla rowerzystów nazywano „drogami technicznymi dopuszczającymi ruch rowerowy”. Teraz po podpisaniu nowelizacji ustawy korzystanie z możliwości jazdy rowerem wzdłuż wałów przeciwpowodziowych stanie się zgodne z prawem. Zmiany zaproponowane w prezydenckim projekcie, który zyskał akceptację władzy ustałodawczej, ułatwią także budowę nowych dróg rowerowych oraz wyznaczanie szlaków turystycznych wzdłuż rzek. Umożliwi to rozwój turystyki rowerowej na wielu nowych, atrakcyjnych krajobrazowo trasach. - Cieszę się z góry, że ta ustawa będzie dobrze działała na rzecz zwiększenia dostępności szlaków rowerowych, także na rzecz poprawy ich jakości - powiedział prezydent podczas uroczystości podpisania nowelizacji ustawy w Bielsku-Białej.

Marzeniem Prezydenta jest również utworzenie Trasy Wiślanej, która będzie wiodła od źródeł Królowej Polskich Rzek w Wiśle, aż po Morze Bałtyckie. Nawiązując do tej koncepcji, która docelowo ma połączyć Jezioro Czerniańskie, gdzie łączą się Biała i Czarna Wisełka z Gdańskiem, prezydent wskazał, że w tej sprawie już jest odzew wielu samorządów. - Miałem spotkanie z marszałkami wszystkich województw nadwiślańskich. Jest wspólny zamysł, aby taka ścieżka rowerowa po wale przeciwpowodziowym nadwiślańskim połączyła praktycznie całą Polskę - mówił prezydent Komorowski. Zażartował, że taka trasa mogłaby służyć również jemu – między prezydenckimi rezydencjami w Wiśle i Juracie.

Prezydent podkreślił też że samorządy wojewódzkie planują już wydanie dużych środków na zaadoptowanie dla ścieżek rowerowych istniejących wałów, bądź tam, gdzie wały trzeba umocnić lub podwyższyć – na budowę na nich atrakcyjnych dróg dla rowerzystów. Dzięki temu wały powodziowe zostaną wykorzystane jako naturalna i – już istniejąca – sieć szlaków rowerowych. - Cieszę się również dlatego, bo to przykład wykorzystania tego, co mamy - nie żadnej wielkiej inwestycji, tylko umiejętnego wykorzystania tego, co już jest, w taki sposób, by służyło różnym funkcjom. A powoli, powoli, pewnie przez parę lat, zbudujemy prawdziwe ścieżki na wałach przeciwpowodziowych - zaznaczył Bronisław Komorowski.

Bronisław Komorowski ocenił, że Polska pod względem długości tras i ścieżek rowerowych jest państwem zdecydowanie zapóźnionym nie tylko w porównaniu do zachodniej Europy, ale także krajów sąsiednich takich jak np. Czechy.

W regionie Śląska Cieszyńskiego turystyka rowerowa ma się nie najgorzej. TU MOŻNA POBRAĆ ATLAS SZLAKÓW ROWEROWYCH PRZYGOTOWANY PRZEZ EUROREGION ŚLĄSK CIESZYŃSKI W końcu po podpisaniu nowelizacji przez Prezydenta RP, będzie w końcu pełni legalna…

(red)
 

źródło: ox.pl
dodał: DK

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: