Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Rodzinny wywiad środowiskowy po zmianach

Nowe rozporządzenie Ministra Rodziny i Polityki Społecznej (MRiPS) w sprawie rodzinnego wywiadu środowiskowego wprowadza m.in. takie zmiany jak uregulowanie sposobu przeprowadzania wywiadu środowiskowego z osobą niezdolną do samodzielnej egzystencji, a także rozszerzenie grupy osób, wobec których stosowana jest niestandardowa procedura na wypadek braku możliwości przeprowadzenia wywiadu – o inne osoby chorujące, nie tylko z zaburzeniami psychicznymi.

W rozporządzeniu wskazano konkretne osoby uprawnione do przeprowadzania rodzinnego wywiadu środowiskowego. Na terenie naszego powiatu są to pracownicy socjalni zatrudnieni w ośrodkach pomocy społecznej(OPS, GOPS, MOPS) i Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie w Cieszynie. Doprecyzowano jednocześnie wyjątek w przypadku przebywania osoby w podmiocie leczniczym, gdy wywiad może przeprowadzić pracownik socjalny zatrudniony przez ten podmiot.

Ministerstwo również chce Uczynić prostszym i bardziej praktycznym kwestionariusz rodzinnego wywiadu środowiskowego. Główną zmianą jest tu wprowadzenie w części I kwestionariusza podziału na komponenty uzupełniane obligatoryjnie oraz te wypełniane fakultatywnie – o czym będzie decydował pracownik socjalny w zależności od okoliczności związanych z przeprowadzaniem wywiadu. Zmiana ta ma przyczynić się do ograniczenia czynności formalnych oraz usprawnienia procedur związanych z przyznawaniem wsparcia. Sam wzór kwestionariusza został również znacznie uproszczony.

Dodano także rubryki dotyczące istotnych informacji na temat bezpieczeństwa pracownika socjalnego podczas przeprowadzania wywiadu. Pozwoli to na lepszą identyfikację zagrożeń i umożliwi sprawne reagowanie na niebezpieczne zdarzenia.
Ponadto pracownicy socjalni otrzymają nową legitymację. Dokument zyskał twardą oprawę opatrzoną godłem RP.

Rozporządzenie MRiPS dodatkowo wprowadza m.in.:
- rozszerzenie grupy osób, wobec których stosowana jest niestandardowa procedura na wypadek braku możliwości przeprowadzenia wywiadu – o inne osoby chorujące, których stan uniemożliwia przeprowadzenie czynności, a wymagają one udzielenia natychmiastowej pomocy
- uregulowanie sposobu przeprowadzania wywiadu z osobą niezdolną do samodzielnej egzystencji, nad którą sprawowana jest opieka oraz na potrzeby ustalenia faktycznie sprawowanej opieki (świadczenia rodzinne dla opiekunów);
- ułatwienie dotyczące uzupełniania dokumentacji niezbędnej podczas przeprowadzania wywiadu, co ma istotne znaczenie zwłaszcza w sytuacji epidemii – m.in. rozszerzono zakres osób uprawnionych do poświadczania za zgodność z oryginałem kopii dokumentów dołączanych do akt sprawy, a także doprecyzowano kwestie możliwości składania kopii dokumentów w postaci elektronicznej.

Zmiany, które wprowadziło Ministerstwo swoim Rozporządzeniem są potrzebne i miejmy nadzieję, że przyniosą oczekiwaną poprawę zarówno osobom korzystającym z pomocy ośrodków jak również pracownikom socjalnym, które m.in. takie wywiady wykonują. Praca tych osób wymaga nie tylko wiedzy ale również cierpliwości, asertywności i odporności psychicznej.

AK, MRiPS

źródło: ox.pl
dodał: red

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: