Rocznica w cieniu epidemii
20 marca 2020 roku minęła 78 rocznica egzekucji 24 polskich żołnierzy, działaczy ruchu oporu. Do egzekucji doszło na oczach rodzin, spędzonych z całego miasta. W celu upamiętnienia poległych w1945 roku ustawiono pierwszy brzozowy krzyż wraz z tablicą pamiątkową, która aktualnie znajduje się w Muzeum Śląska Cieszyńskiego. Wśród straconych żołnierzy znajdowali się mieszkańcy miejscowości: Guty, Bystrzyca, Ligotka Kameralna, Godziszów, Kaczyce, Cieszyn, Cierlicko, Pogwizdów, Łyżbice, Mosty, Wiślica, Poręba, Wisła i Goleszów.
Hołd poległym żołnierzom pod powstałym w 1955 roku Pomnikiem Ofiar Cieszyniacy oddają każdego roku. Nie zapomnieli o tym również w czasie epidemii. Chociaż ze względów bezpieczeństwa na próżno było w okolicy wypatrywać zorganizowanych grup, to jednak sporo osób zdecydowało się podejść, skinąć głową i złożyć kwiaty. Wśród nich znaleźli się zarówno przedstawiciele władz samorządowych, jak i osoby z regionu, którzy historię poległych znają z opowieści rodzinnych.
- Choć uroczysty apel z wiadomych względów został odwołany, pamiętamy o 24 mieszkańcach Śląska Cieszyńskiego, działaczach ruchu oporu, powieszonych w tym miejscu 20 marca 1942 r. Burmistrz Miasta Cieszyna Gabriela Staszkiewicz i Przewodniczący Rady Miejskiej Remigiusz Jankowski złożyli w imieniu Mieszkańców z całego regionu wieniec i zapalili znicze – przekazały 20 marca 2020 roku władze Cieszyna.
JŚ
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.