Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Jak będzie wyglądać Wielkanoc? Co z I Komunią Świętą? - Biskup wyjaśnia

Biskup Ordynariusz Diecezji Bielsko-Żywieckiej podał wskazania duszpasterskie na czas walki z epidemią koronawirusa. Uroczystości Pierwszej Komunii Świętej są odwołane i przesunięte na czas po ustaniu epidemii zachorowań. Wiadomo już jak będą wyglądały obrzędy Triduum Paschalnego oraz warunki przedświątecznej spowiedzi.

Biskup Diecezji Bielsko-Żywieckiej Roman Pindel skierował do wiernych wskazania duszpasterskie na czas walki z epidemią koronawirusa. - W imieniu wszystkich Duszpasterzy dziękuję wszystkim Wiernym naszej diecezji za zrozumienie i przyjęcie koniecznych zasad i ograniczeń. Proszę o potrzebne dla nich wsparcie, zwłaszcza przez modlitwę, życzliwość i zrozumienie. Księżom i wszystkim wspierającym działalność Kościoła dziękuję za zaangażowanie w codzienną posługę w swoich wspólnotach, często z narażeniem własnego zdrowia, a niekiedy życia. Życzę wszystkim łaski płynącej z przeżywanego czasu, wzrostu duchowego, zdrowia i sił do wytrwania w tym trudnym czasie – informuje biskup i przekazuje szczegółowe wytyczne dotyczące życia religijnego w naszej diecezji.

Uczestnictwo we Mszy Świętej i uroczystości - śluby, chrzty, pogrzeby
– Na terenie naszej diecezji wszystkim wiernym została udzielona dyspensa od udziału w Niedzielnej i Świątecznej Mszy Świętej – aż do odwołania. Wszyscy jesteśmy zagrożeni gdyż nie wiemy ile osób nie wykazujących objawów może nas zarazić. Dlatego usilnie prosimy, aby brać udział we Mszy Świętej za pośrednictwem mediów. Zachęcamy wszystkich do jednoczenia się z Jezusem Chrystusem poprzez Komunię Świętą duchową, która polega na wzbudzeniu w sercu pragnienia przyjęcia Jezusa.
– We Mszy Świętej w niedziele i dni powszednie, oprócz księży i diakonów sprawujących liturgię, mogą uczestniczyć tylko osoby, które zamówiły intencję, jednak nie więcej niż 5 osób.
– Chrzest i ślub z zachowaniem ograniczenia do 5 osób.
– Pogrzeby sprawujemy w formie uproszczonej. Najpierw stacja na cmentarzu, potem Msza Święta żałobna. Wszystko z zachowaniem ograniczenia do 5 osób (nie wlicza się pracowników zakładu pogrzebowego).

Nawiedzenie Kościoła
– W obecnej sytuacji prosimy nie nawiedzać kościoła. Nie jesteśmy w stanie wypełnić zarządzeń państwowych ograniczających liczbę osób przebywających w świątyni do 5.

Spowiedź Święta
– Wielu z nas przed Wielkanocą przystępuje do spowiedzi, jednak obecny stan epidemii uniemożliwia nam wypełnienie tej praktyki. W parafiach nie będzie zatem spowiedzi w zwyczajnej formie. Zachęcamy do skorzystania z innej drogi pojednania z Bogiem poprzez akt żalu doskonałego z równoczesnym mocnym postanowieniem dopełnienia wyznania grzechów przy najbliższej możliwej okazji. Jest to żal, który wypływa z miłości do Boga miłowanego nade wszystko. Taki żal odpuszcza grzechy powszednie i śmiertelne (por. KKK 1452). W przypadku wątpliwości można skontaktować się telefonicznie z księdzem swojej parafii.
– Przypominamy wszystkim wiernym, że informacje i zachęty do spowiedzi przez telefon, internet czy maila są fałszywe i stanowią próbę wyłudzenia danych osobowych i pieniędzy. Nie wolno na takie propozycje odpowiadać.

Namaszczenie Chorych
– Odwiedziny chorych z posługą sakramentalną tylko w przypadku zagrożenia życia. Należy umówić się z księdzem telefonicznie.

Wielki Tydzień - Obrzędy Triduum Paschalnego
– W niedzielę palmową nie organizujemy procesji z palmami.
– Msza Krzyżma Świętego będzie sprawowana tylko przez Księdza Biskupa.
– Liturgia Wielkiego Tygodnia będzie sprawowana według normalnych terminów w kościołach parafialnych bez udziału wiernych.
– Nie będzie adoracji w ciemnicy i Bożym Grobie.
– Przypominamy, aby w Wielki Piątek zachować post i wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych.
– Nie będzie święcenia pokarmów w Wielką Sobotę. Błogosławieństwa pokarmów należy dokonać w czasie świątecznego śniadania w Niedzielę Wielkanocną w domu (tekst błogosławieństwa znajduje się na stronie diecezji)
– Wiernych prosimy o uczestnictwo w liturgiach przez środki masowego przekazu. Warto duchowo łączyć się ze swoja parafią. Zachęcamy również do rodzinnej modlitwy, odprawienia Drogi Krzyżowej, adoracji krzyża oraz medytacji Słowa Bożego w naszych domach.
Proponowane teksty modlitw można znaleźć na stronie internetowej Diecezji Bielsko-Żywieckiej.

I Komunia Święta
– Pierwsza Komunia Święta będzie możliwa, gdy wrócimy do normalnego funkcjonowania. Termin zostanie ustalony wtedy przez Księdza Proboszcza w porozumieniu z rodzicami danej parafii.

Ustalenia biskupa obowiązują od dnia 26 marca 2020 roku do odwołania.

redka

źródło: ox.pl
dodał:

Komentarze

8
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2020-03-26 20:16:41
tom lem: ...to jest DOBRE!!! " W obecnej sytuacji prosimy nie nawiedzać kościoła. Nie jesteśmy w stanie wypełnić zarządzeń państwowych ograniczających liczbę osób przebywających w świątyni do 5." , gdy w środkach komunikacji publicznej obowiązuje 1/2 miejsc, ręce same składają się do oklasków, zamiast modlitwy;-)))
2020-03-26 21:53:21
Andrzej Dupa: no jak biskup powiedział to prawie tak samo ważne jakby szary poseł bąka puścił
2020-03-26 22:45:42
politykier: ... Borys Budka
2020-03-26 23:25:18
b.w.: Za to w sklepach, zwłaszcza przed większymi supermarketami 'szał' zakupowy
2020-03-26 23:43:29
tom lem: ... tu już nic nie funkcjonuje, gdy UE nie istnieje a Konkordat kuleje;-) albo pełne komże strachu;-)
2020-03-27 00:36:52
donekT: Moim zdaniem, poszczególne wspólnoty samorządowe, również WSPÓLNOTY O CHARAKTERZE WYZNANIOWYM, powinny rozwijać alternatywne sytuacje, jakie wiążą się z zaistniałymi zdarzeniami. W grę wchodzi kwestia zapewnienia pomocy potrzebującym, zachowania ciągłości finansowej i szeroko pojęte przetrwanie tego trudnego okresu. Moim zdaniem, nie należy oczekiwać na wytyczne z góry i na tych poprzestawać, stosowne działania i inicjatywy powinny wypływać oddolnie. Pytanie, czy nasze obecne elity „samorządowo- wyznaniowe” (bez względu na wyznanie lub jego brak), są zdolnej do samodzielnych inicjatyw. Zbitkę elity „samorządowo- wyznaniowe” stosuję celowo, w społecznościach lokalnych, do członków elit/elyt politycznych, społecznych i wyznaniowych (bez względu na wyznanie lub jego brak) należą te same osoby. Sytuacja z mojej strony od lat krytykowana i niezgodna z istotą wspólnoty wyznaniowej, samorządu, działalności społecznej, etc.
2020-03-27 05:43:12
czerwony.slepowron: A tymczasem literackie talenty Doroty Krehut-Raszyk, pierwszego pióra dziennikarstwa Śląska Cieszyńskiego znalazły swoje ujście również wśród informacji zamieszczonych w najnowszym wydaniu „Faktów i Mitów”. Dorota Wróblewska skorzystała z umiejętności swojej imienniczki: Koszarawa, woj. śląskie. Jak informuje „Głos Ziemi Cieszyńskiej”, 13- i 14- latki wróciły z rekolekcji przygnębione i wystraszone; u niektórych zdiagnozowano stany lękowe lub depresyjne. Rodzice i nauczyciele podnieśli alarm. Wyszło na jaw, że podczas rekolekcji działy się dziwne rzeczy- dzieciaki płakały, mdlały (nieprzytomnym nie udzielano pomocy), niektórym wiązano ręce. Ks. Mateusz Kierczak, dyrektor Centrum Informacyjno- Medialnego diecezji bielsko- żywieckiej, wyjaśnia, że to zwykłe skutki „modlitwy wstawienniczej o dary Ducha Świętego”: „Tej modlitwie mogą towarzyszyć zewnętrzne oznaki, jak spoczynek w Duchu Świętym” (czytaj: omdlenie). Nie ma się czym martwić, bo „modlitwa została poprzedzona słowem wprowadzającym”, a „wszystkie konferencje i nauki zostały nagrane”. Uczestników psychodelicznego sabatu objęto opieką psychologa, rodzice zaś zawiadomili ziobrową prokuraturę. Naiwni.- co za bełkot, zresztą wyśmiany przez redakcję "FiM", tak dalej Dorotko.
2020-03-27 16:51:28
skuter66: Kto chce może pomodlić się w domu.
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: