Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Renty, emerytury i płaca minimalna w 2021 roku

Końcem lipca br. Rada Ministrów podała do publicznej wiadomości propozycję waloryzacji rent i emerytur oraz kwotę minimalnego wynagrodzenia za pracę w 2021 roku.

Co roku od 1 marca emerytury i renty podlegają waloryzacji. Polega ona na pomnożeniu kwoty świadczenia i podstawy jego wymiaru przez wskaźnik waloryzacji. Wskaźnikiem waloryzacji jest średnioroczny wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych w poprzednim roku kalendarzowym zwiększony o co najmniej 20 proc. realnego wzrostu przeciętnego wynagrodzenia w poprzednim roku.

Rada Ministrów prognozuje, że wskaźnik waloryzacji emerytur i rent w 2021 r. wyniesie 103,84 proc. Przy zastosowaniu takiego wskaźnika, koszt waloryzacji świadczeń emerytalno-rentowych i innych świadczeń z systemu powszechnego, rolniczego i mundurowego wyniesie ok. 9,6 mld zł. W praktyce emerytura czy renta, która wynosi 1200 zł dziś, wzrosłaby o 46 złotych.

Rada Ministrów w tym samym komunikacie podaje, że minimalne wynagrodzenie za pracę w 2021 r. wyniesie 2 800 złotych. Oznacza to wzrost o 7,7 proc. w stosunku do płacy minimalnej obowiązującej w 2020 r., która wynosi 2 600 zł.
Minimalna stawka godzinowa ma wynieść w 2021 r. 18,30 zł. W 2020 r. stawka godzinowa wynosi 17 złotych.

Jednak o ile ostatecznie wzrosną renty i emerytury oraz ile wyniesie minimalna płaca za pracę w przyszłym roku, dowiemy się na początku 2021 roku, kiedy Główny Urząd Statystyczny poda dane o inflacji i wzroście płac w 2020 r.

AK, mat. Pras.

źródło: ox.pl
dodał: red

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: