Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Remont linii Skoczów-Bielsko. Są pierwsze deklaracje finansowe

W czwartek (30.07) przedstawiciele samorządów zrzeszonych w stowarzyszeniu gmin i powiatów Aglomeracja Beskidzka rozmawiali o finansowaniu remontu linii kolejowej 190, łączącej Skoczów z Bielskiem-Białą. Przeznaczenie pieniędzy na ten cel zadeklarowały powiaty bielski i cieszyński, a także miasta: Bielsko-Biała, Jasienica oraz Skoczów.

Jak jednak przyznaje Paweł Niklewicz, dyrektor biura stowarzyszenia, zadeklarowane wsparcie nie jest wystarczające. Koszt inwestycji wynosi bowiem aż 217 mln zł, z czego minimum 15% muszą pokryć samorządy, aby pozostałą część mogło sfinansować PKP PLK w ramach programu Kolej+. - Temu właśnie służyło spotkanie w hali pod Dębowcem, na którym udało się potwierdzić deklaracje finansowe ze strony poszczególnych samorządów na poziomie ok. 2/3 wymaganego wkładu - pisze Niklewicz na stronie powiatu cieszyńskiego.

Dyrektor odniósł się także do często przytaczanych komentarzy, które kwestionują sens remontu linii z uwagi na instnienie drogi ekspresowej łączącej Skoczów z Bielskiem. Jako zaprzeczenie podaje przykład linii Żywiec - Bielsko-Biała. - Linia kolejowa nr 139 Katowice – Zwardoń w komunikacji gmin Żywiecczyzny z głównym ośrodkiem subregionu – Bielskiem-Białą nie odnotowała zmniejszenia liczby pasażerów po oddaniu do użytkowania drogi ekspresowej S1 (dawna S69), a Koleje Śląskie rozwijają ofertę przewozową na tej linii, realizując ok. 20 par połączeń na dobę na trasie Bielsko-Biała – Żywiec. PKP PLK S.A. prowadzi zresztą na tym odcinku inwestycję pod nazwą "Prace na linii kolejowej nr 139 na odcinku Czechowice Dziedzice - Bielsko Biała - Zwardoń (granica państwa)", aby jeszcze poprawić wydajność połączeń - przekonuje.

Warto dodać, że 13 lipca decyzją Zarządu Stowarzyszenia Aglomeracja Beskidzka prace rozpoczęła specjalna grupa robocza, która przygotowuje dokumentację aplikacyjną do programu Kolej+. Termin składania wniosków mija 26 sierpnia.

KR/Starostwo Powiatowe w Cieszynie

źródło: ox.pl
dodał: Krzysztof Rojowski

Komentarze

3
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2020-08-04 20:33:58
inigo: Projekt nie prędko wejdzie w zycie, jeszcze całkiem sporo jest do rozkradzenia ze starej linii: szyny, semafory, latarnie, inny złom. Nawet niektóre budynki zostały rozebrane do ostatniej cegły!
2020-08-04 23:10:51
ciotka matylda: A pieniędzy z papyndeklowych czeków nie wystarczy? Może Kurski się dołoży, chyba zostało mu coś z tych dwóch miliardów. Jak brakuje na taką inwestycję ok.217mln to niech mi ktoś powie kto zapłaci za CPK z całą siecią kolejową do tego lotniska?
2020-08-05 20:20:00
paulus601(dawny paulus60): Ma to sens, tym bardziej, że trwa rewitalizacja linii na odcinku Cieszyn - Goleszów. Wróciłoby połączenie kolejowe Cieszyna z Bielskiem.
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: