Rehabilitacja lecznicza z ZUS
Kompletny wniosek o skierowanie na rehabilitację leczniczą złożony do ZUS będzie zasadny, gdy np. lekarz orzecznik ZUS stwierdzi taką potrzebę podczas kontroli zwolnienia lekarskiego bądź gdy staramy się o świadczenie rehabilitacyjne lub rentę z tytułu niezdolności do pracy. W przypadku większości schorzeń rehabilitacja lecznicza na którą kieruje ZUS odbywa się stacjonarnie czyli na zasadzie całodobowego pobytu w ośrodku. Placówki, z którymi ZUS podpisał umowę na świadczenie takich usług znajdują się w całej Polsce, głównie na Podkarpaciu i nad Bałtykiem.
Rehabilitacja trwa zwykle 24 dni z opcją przedłużenia bądź skrócenia turnusu. O tym może zdecydować ordynator ośrodka rehabilitacyjnego. Po zakończonej rehabilitacji w ośrodku otrzymujemy kartę informacyjną z jej przebiegu z informacją o stanie zdrowia.
Wniosek o rehabilitację (Wniosek PR-4) wypełnia lekarz pierwszego kontaktu bądź specjalista, u którego się leczymy, a można go złożyć w najbliższej placówce ZUS. We wniosku muszą się znaleźć nasze dane czyli: imię i nazwisko, PESEL, adres zamieszkania i numer telefonu, rozpoznanie medyczne w języku polskim, opinię, czy po przeprowadzeniu rehabilitacji istnieje pozytywne rokowanie odzyskania zdolności do pracy, dokumentacja medyczna leczenia.
Po pozytywnym rozpoznaniu wniosku otrzymujemy skierowanie do konkretnego ośrodka, gdzie lekarz ustali indywidualnie zabiegi i zajęcia z zakresu różnych form rehabilitacji fizycznej, czyli m.in. kinezyterapii indywidualnej, zbiorowej i ćwiczeń w wodzie, krioterapii, hydroterapii, leczenia polem elektromagnetycznym, leczenia ultradźwiękami, laseroterapii, masażu klasycznego i wibracyjnego, psychoedukacji i treningów relaksacyjnych, zasad prawidłowego żywienia.
Szczegółowe informacje o świadczeniach rehabilitacji leczniczej są dostępne na stronie internetowej Zakładu Ubezpieczeń Społecznych i Ministerstwa Zdrowia.
AK, ZUS, Mz
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
