Refundacja leczenia Atopowego Zapalenia Skóry u dorosłych
Atopowe Zapalenie Skóry to przewlekła i nawrotowa dermatoza o charakterze ogólnoustrojowym i podłożu genetycznym, na którą w Polsce cierpi ok. 700 000 osób, a 6,5% z nich ma postać ciężką. Mimo że zmiany widoczne są głównie na skórze, w postaci okrutnie swędzących i zarazem bolesnych wyprysków, sączących się pęcherzyków czy nadkażonych ran, to choruje cały organizm pacjenta. Skutki choroby odczuwane są przez całe rodziny.
- To spełnienie marzeń pacjentów z najcięższą postacią AZS, u których żadna inna terapia nie przyniosła efektu. Dziś wreszcie będą mogli normalnie żyć bez bólu, świądu i strachu o nadchodzące jutro.(…) Jest jeszcze wiele do zrobienia, ale pierwszy i najważniejszy krok na drodze ku poprawie zdrowia i jakości życia pacjentów z AZS mamy już za sobą – podkreśla Hubert Godziątkowski, prezes Polskiego Towarzystwa Chorób Atopowych.
Choroba była dawniej uznawana jako choroba wieku dziecięcego tymczasem dotyka ona zarówno dzieci, młodzież jak i dorosłych. Trwający przez 24 godziny na dobę świąd jest tak silny, że pacjenci nie są w stanie nad nim zapanować. Nie śpią, mają problemy z koncentracją, są rozdrażnieni i sfrustrowani. To wszystko przekłada się na codzienne funkcjonowanie. Nieestetyczne, krwawiące zmiany obejmujące nawet 90% powierzchni skóry powodują, że pacjenci czują się jak trędowaci. Unikają interakcji społecznych, wycofują się z życia cierpiąc w samotności, a to prowadzi do zaburzeń psychicznych i depresji.
- W ostatnich badaniach, które przeprowadziliśmy we wrześniu 2021 roku ponad 88% pacjentów i ich opiekunów zadeklarowało, że ich sytuację mogłaby poprawić refundacja terapii biologicznej. Od 1 listopada wreszcie będzie to możliwe. Musimy pamiętać, że pacjenci z ciężką postacią AZS to osoby, które praktycznie przez cały rok żyją w zaostrzeniu. Dla nich ta terapia to szansa na normalne życie. Życie bez bólu, świądu i cierpienia, a na takie niewątpliwie każdy zasługuje – informuje Hubert Godziątkowski.
Mamy nadzieję, że refundowane leczenie biologiczne dupilumabem w ramach nowego programu lekowego będzie skutecznym rozwiązaniem i pozwoli osobom chorującym na AZS na życie bez bólu i strachu.
AK, inf. Pras.
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
