Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Ratują maleńkie motylki, ale zobaczysz je tylko w Goleszowie

Nie tylko inwestycje, gmina Goleszów stawia także na unikalne walory flory i fauny. Właśnie chcą uratować unikatowego modraszka.

Zarażamy eko-pozytywnie! Nie tylko inwestycje infrastrukturalne, ale też środowisko naturalne warto wspierać, dlatego zawsze będę popierać akcje takie jak - Ratujmy modraszka. Może ktoś powie: po co ratować małego motylka? Ochrona przyrody to przecież troska o każdy element naszego środowiska naturalnego. "Większość naukowców zajmujących się środowiskiem naturalnym uważa, że zaszliśmy w tym kierunku niebezpiecznie daleko. Nie musi tak być. Zmieniając siebie i swoje zachowanie nawet odrobinę, zmieniamy świat". (Życie piękna katastrofa, Jon Kabat-Zinn) – mówi Sylwia Cieślar, wójt Gminy Goleszów.

Gminna Biblioteka Publiczna zajęła się sprawą tego małego motyla, który coraz rzadziej występuje na terenie gminy. Zakasali rękawy i będą stwarzać warunki, aby modraszek mógł powiększać swoją rodzinkę.

Mowa o jednym z motyli modraszka Rabela, który jest zagrożony wyginięciem. Modraszek żyjący na polanie pod wzgórzem Wyrchgóra . Ten niezwykły motyl do przetrwania potrzebuje goryczki krzyżowe Właśnie polana pod Wyrchgórą w Goleszowie to miejsce, gdzie goryczka ma swoje najliczniejsze stanowiska, jednak w każdym roku jest jej coraz mniej. Powodem tego jest zarastanie murawy krzewami. Ta zagrożona wyginięciem roślina lubi suche i ciepłe miejsca. - Dlatego bardzo ważne jest oczyszczenie terenu polany z zarastających krzewów, tak by mogła ona swobodnie się rozrastać. Postanowiliśmy zorganizować kilka spotkań i zaprosić wolontariuszy, którzy są chętni oczyścić polanę, tak by uratować goryczkę i modraszka - informują organizatorzy akcji.

Zasady szacunku do otaczającej nas przyrody i życzliwy stosunek do środowiska naturalnego przejawiają się w ochronie także tych małych stworzeń, które paradoksalnie, stanowią wielką wartość dla naszego ekosystemu. W Goleszowie skrzyknęli się więc wspólnie do realizacji pomocy motylkowi. - Do akcji – Ratujmy modraszka, której celem jest ochrona zagrożonych wyginięciem gatunków fauny i flory z terenu Gminy Goleszów, włączyły się: Zespół Szkół Przyrodniczo-Technicznych w Międzyświeciu, Szkoła Podstawowa z Goleszowa, Nadleśnictwo Ustroń, Firma Ogrodnicza Florys. Projekt Ratujmy modraszka, realizowany jest przez Gminną Bibliotekę Publiczną przy wsparciu Gminy Goleszów oraz cieszyńskiego Ośrodka Działaj Lokalnie – dodaje Sylwia Cieślar, wójt Gminy Goleszów.

KOD

źródło: ox.pl
dodał:

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: