Ratują drzewa, te wiekowe
Ponad 36 tys. zł dotacji z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, otrzymał Strumień na przeprowadzenie prac pielęgnacyjnych pomników przyrody i innych cennych drzew znajdujących się terenie gminy. To ma uchronić drzewa przed niszczeniem.
Niedawno w Gminie Strumień przeprowadzono inwentaryzację drzewostanu. Dzięki temu powstało opracowanie, które pokazuje bogactwo pomników przyrody na tym terenie. Niestety, aby pomniki przyrody nie niszczały, wymagają pielęgnacji m.in. obcięcia uschniętych gałęzi i chorych konarów, usunięcia obumarłych i uszkodzonych innych części drzew, a także wzmocnienia osłabionych konarów przy pomocy opasek. To wszystko możliwe będzie dzięki dotacji, którą pozyskała gmina. W ramach zadania zostaną też usunięte samosiewy i zakrzaczenia, które rosną pod chronionymi drzewami. – Cieszę się, że udało się uzyskać dofinansowanie na wykonanie prac pielęgnacyjnych pomników przyrody. Wiadomo, ze w budżecie jest wiele zadań i ciężko byłoby wygospodarować całą kwotę na ten cel – mówi Anna Grygierek, burmistrz Strumienia.
Zabiegi pielęgnacyjne realizowane będą na 26 drzewach. Są to głównie dęby, wiązy i lipy. Wszystkie to pomniki przyrody, wśród nich te w wieku 150-300 lat tworzące w Pruchnej Aleję Lipową. Najstarsze z drzew - 499 letni dąb szypułkowy, znajduje się w Drogomyślu, nieopodal ul. Dębina. Wszystkie prace zakończone zostaną na wiosnę 2013 roku.
Termin pomnik przyrody powstał na przełomie XVIII i XIX wieku. Tak przyrodnik i podróżnik Aleksander von Humboldt nazwał olbrzymie drzewo zwane „Zamang” z rodziny mimozowatych. Z czasem pomniki przyrody zyskały uznanie podobnie jak perełki architektury. W Polsce jest ich 40 tys. W województwie śląskim 2 tys.
KOD
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
