Ramie w ramię!
Razem łatwiej
Odpowiednią uchwałę w tej sprawie bielscy radni przyjęli we wtorek. Tomasz Ficoń, rzecznik bielskiego magistratu poinformował, że program ma być realizowany w latach 2024 – 2027. Wyjaśnił również dlaczego Bielsko-Biała i Zebrzydowice chcą razem występować o fundusze. - Wspólne, międzygminne projekty są lepiej punktowane. Dodatkowe punkty przydzielane są, jeżeli któraś z gmin ma charakter górniczy. - powiedział rzecznik.
Dzięki pozyskanym funduszom mieszkańcy obu gmin otrzymają dofinansowanie do montażu instalacji fotowoltaicznych, magazynów energii elektrycznej, magazynów energii cieplnej, powietrznych pomp ciepła. - W gminie Zebrzydowice planowane jest dofinansowanie 105 zestawów OZE. - poinformowali pracownicy Referatu Strategii, Rozwoju i Inwestycji Gminnych UG w Zebrzydowicach.
Miliony złotych
Pracownicy referatu wyjaśnili, że w ubiegłym roku z budżetu gminy dofinansowano wymianę: 96 nieefektywnych kotłów na: 64 kotły na gaz, 23 na węgiel – ekogroszek- oraz 9 na pellet. Na realizację Programu Ograniczenia Niskiej Emisji w 2022 roku wydano ponad 637 tys. złotych.
W Zebrzydowicach od 2017 roku, kiedy zaczęto realizować Program Niskiej Emisji, udało się wymienić 661 kotłów w tym 473 kotły na paliwo gazowe 159 na węgiel oraz 29 na kotły opalane pelletem. W sumie wydano na ten cel ponad 8,5 mln złotych. 4,3 mln pochodziły z budżetu gminy oraz m.in. dotacji Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska. 4,2 mln złotych to pieniądze, które wydali mieszkańcy Zebrzydowic.
(ach)
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.