Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Rada Funduszu Stypendialnego Macierzy po nowemu

W Radzie Funduszu Stypendialnego Śląska Cieszyńskiego Macierzy Ziemi Cieszyńskiej doszło do zmian. Po 12 latach szacowne gremium opuściła przewodnicząca Marta Kawulok, zastąpił ją dr Cezary Tomiczek, członek Zarządu Macierzy Ziemi Cieszyńskiej.

Fundusz Stypendialny Śląska Cieszyńskiego Macierzy Ziemi Cieszyńskiej co roku przyznaje stypendia najzdolniejszej młodzieży z naszego regionu. To kontynuacja działalności Macierzy Szkolnej dla Księstwa Cieszyńskiego powstałej w 1885 roku, która jako najważniejszy cel postawiła sobie zbudowanie polskiego szkolnictwa. Dzięki jej działalności na Śląsku Cieszyńskim powstały: dwa gimnazja, seminarium nauczycielskie oraz szereg polskich szkół ludowych, ochronek i internatów.

Współczesna Macierz Ziemi Cieszyńskiej nawiązuje do tych chlubnych tradycji. Dzięki wielu prywatnym darczyńcom, cieszyńskim firmom i przedsiębiorcom, a także pomocy Urzędu Miejskiego i Starostwa Powiatowego w Cieszynie, setki tysięcy złotych wsparły najzdolniejszą młodzież w zdobywaniu wykształcenia.

Zwykle zdobywa je kilkanaście mieszkańców naszego regionu. Szczególne miejsce w tworzeniu materialnej podstawy Funduszu zajmuje organizowany pod patronatem Burmistrza Miasta Cieszyna „Koncert Noworoczny” będący jednym z najważniejszych dobroczynnych wydarzeń kulturalnych i towarzyskich Cieszyna. Cały dochód z koncertu przeznaczony jest właśnie na Fundusz Stypendialny.


Z końcem minionego roku 2021 postanowiłam zakończyć pełnienie funkcji przewodniczącej Rady Funduszu Stypendialnego Śląska Cieszyńskiego po niemal 12 latach kierowania pracami tego zacnego gremium. - Praca w nim była dla mnie wielkim zaszczytem i na zawsze pozostanie w mej pamięci. Przez te wszystkie lata miałam okazję współpracować z gronem życzliwych i zaangażowanych osób, na których ręce składam gorące podziękowania. Wyrazy wdzięczności kieruję więc do wszystkich członków Rady – pań: Krystyny Dziadek, Ewy Gołębiowskiej, dr Ireny Skrzyżali, Grażyny Tomeckiej; panów: Józefa Brody, Witolda Dzierżawskiego, Stanisława Kubiciusa, Janusza Łukomskiego-Prajznera, dr. Jana Olbrychta, prof. Tadeusza Sławka, dr. Cezarego Tomiczka, także nieżyjących już – Mariusza Makowskiego i Tadeusza Szwedy, oraz do kolejnych burmistrzów Cieszyna: dr. Bogdana Ficka, Mieczysława Szczurka, Ryszarda Macury i Gabrieli Staszkiewicz, za pełen ofiarności wkład pracy w dzieło Funduszu. Szczególne słowa podziękowania przekazuję na ręce hojnych sponsorów: państwa Aliny i Janusza Hławiczków, Zofii i Zbigniewa Kajmowiczów, Anny i Jana Olbrychtów, pań Teresy Mokrysz i Aliny Rakowskiej oraz panów Michała Bożka, Mariusza Raindy i Tomasza Wilczka, a także szerokiego grona osób, które na przestrzeni lat swoimi darowiznami wsparli Fundusz Stypendialny. Podziękowania kieruję także do Polsko-Amerykańskiej Fundacji Edukacyjnej Przedsiębiorczości w Łodzi, z którą wieloletnia współpraca zaowocowała wielkim wkładem finansowym w tworzenie systemu stypendiów – stwierdza Marta Kawulok, dotychczasowa przewodnicząca i Prezes Zarządu Macierzy Ziemi Cieszyńskiej.

No wy przewodniczący został już wybrany. To dr Cezary Tomiczek.

KOD

źródło: ox.pl
dodał:

Komentarze

1
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2022-03-08 07:55:54
Mach: Współczesnej Macierzy Ziemi Cieszyńskiej- tej reaktywowanej przez Pana Miękinę ,tak naprawdę nigdy nie było stać na fundowanie stypendiów dla młodzieży gdyż sama z trudem walczy o utrzymanie się przy życiu jako stowarzyszenie. Oczywiście może koordynować działania sponsorów i takie stypendia fundować. Jeżeli chodzi o nawiązanie do chlubnych tradycji Macierzy Szkolnej Księstwa Cieszyńskiego to stypendia wówczas fundowano dla młodzieży polskiej w Monarchii Austrowęgierskiej kiedy Polska nie miała własnej państwowości i to zadanie stanowiło o możliwości ukształtowanie inteligencji i utrzymania polskości w obszarze Księstwa Cieszyńskiego. Jeżeli więc mówimy o powrocie do chlubnej tradycji MZC to stypendia powinny być fundowane głównie młodzieży polskiej na Zaolziu, bo to ta cześć Księstwa, która jest poza Polską i może jedynie w ograniczonym zakresie kształcić się w czeskich szkołach z polskim językiem nauczania. Niestety z przykrością stwierdzam ,że obecna Macierz przez cały okres istnienia funduszu stypendialnego nie ufundowała ani jednego stypendium dla polskiej młodzieży na Zaolziu- a to oznacza ,że nie rozumie Zarząd MZC do tej pory podstawowych celów ,dla których Macierz została powołana.
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: