Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Przyszłość Pediatryka nadal niepewna

Jak informuje Starostwo Powiatowe w Bielsku-Białej niepewna jest przyszłość jedynego na południu województwa śląskiego Szpitala Pediatrycznego w Bielsku-Białej. Finansowanie placówki przez NFZ nadal nie pokrywa w całości kosztów jego funkcjonowania.

Samorządy powiatów bielskiego i pszczyńskiego już przystąpiły do akcji przyjęcia uchwał i wystąpienia do rządzących w sprawie szpitala i przyszłości jedynej takiej placówki na południu województwa śląskiego. - Cieszę się, że problem spotyka się z coraz większym zrozumieniem. Nie chodzi bowiem o uprawianie polityki, jak niektórzy sugerują, a o bezpieczeństwo naszych małych mieszkańców. Nasz szpital zabezpiecza przecież aż 125 tys. pacjentów z kilku powiatów!- mówi starosta bielski, Andrzej Płonka. Jak dodaje nadal finansowanie tej placówki jest niepewne. - Mamy dane z wykonania usług medycznych w bielskiej placówce w ostatnim miesiącu. Wyniosło ono ok. 72 %, co oznacza że według nowych zasad wprowadzonych przez Ministerstwo Zdrowia w trakcie pandemii COVID-19, bielski „pediatryk” otrzyma za luty 2021 r. o ponad 0,5 mln zł mniej. W poprzednim miesiącu było to mniej o ok. 700 tys. zł. W skali roku zabraknie więc ok. 10 mln zł na normalne funkcjonowanie placówki – dodaje.

Cały problem szpitala rozpoczął się na początku lutego. Pisaliśmy o tym w artykule „Szpital Pediatryczny bez środków na działanie".

Skutkiem tego, że nowe zasady rozliczania szpitali pediatrycznych zostały wprowadzone z zaskoczenia, bielska jednostka zareagowała utratą płynności finansowej. W lutym zabrakło pieniędzy na wypłaty dla personelu. - Tymczasem szpital ma normalnie pracować i w pełnym rygorze sanitarnym walczyć z trzecią falą pandemii koronawirusa – rozkładają ręce w starostwie. Pracownicy dostali wynagrodzenie dzień po terminie, ale tylko dzięki pilnie uruchomionej przez Powiat Bielski pożyczce w wysokości 1 mln zł.
Do Starostwa Powiatowego w Bielsku-Białej wpłynęły odpowiedzi na pisma wysłane do Premiera, Ministerstwa Zdrowia i Wicewojewody Śląskiego w tej sprawie. - Czytamy w nich, że Minister Zdrowia 09.02.21r. wprowadził zmianę w rozporządzeniu, dzięki której nasz szpital może wnioskować o zaliczkę do NFZ w wysokości miesięcznego ryczałtu z zeszłego roku. Ta zmiana obejmuje pierwszy kwartał 2021 r. W praktyce to przesunięcie agonii naszego szpitala o 3 miesiące. Od 9 lutego br. nic się w przepisach nie zmieniło. Przynajmniej my oraz dyrekcja placówki nic na ten temat nie wiemy. Nie mamy więc żadnych podstaw prawnych, żeby twierdzić że szpital jest bezpieczny i nie grozi mu likwidacja - komentuje starosta Andrzej Płonka. Samorządowiec wnosił o wycofanie się ze zmian do zakończenia pandemii.

Bielski szpital podpisał aneks do umowy, zgadzając się na nowy sposób rozliczania. Była to jedyna droga, żeby starać się o zaliczkę w NFZ. Możliwość złożenia wniosku w systemie informatycznym funduszu pojawiła się dopiero 12 lutego. Pieniądze na szpitalne konto spłynęły po południu 17 lutego, czyli aż tydzień po terminie wypłaty.


KOD

źródło: ox.pl
dodał:

Komentarze

3
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2021-03-08 15:11:53
św. Patryk.: za to pewna jest przyszłość złodziei i oszustów z PiS - kwarantanna wieloletnia na koszt państwa, kwestia czasu
2021-03-09 09:03:46
Donek: Pieniądze idą na szpitale COVID. Głupota nie zna granic. Ludzie nie leczeni umierają na wylewy, udary zawały bo są nieleczeni lub nie mają dostępu do lekarza nadal leczy się na telefon. W Polsce tylko umiera się na covid bo za to są pieniądze. Szpitale psychiatryczne powinne być priorytetowe jeśli chodzi o środki finansowe te osoby jak są chore muszą być leczone w szpitalach i to nie tydzień dwa ale czasami miesiąc dwa chyba że rządzący zapewnią im opiekę w swoich domach bo ich głupota w rządzeniu już przekracza wszelkie limity.
2021-03-09 12:03:44
św. Patryk.: Donek ty masz problem taki, że nie rozumiesz jak to działa - ludzie chorują i umierają na inne choroby ponieważ tak duża jest skala epidemii covid, że służba zdrowia niedoinwestowana i przez PiS nielubiana klęka i płacze, niegotowa na leczenie tysięcy nowych przypadków zakaźnych każdego dnia, rząd się miota jak dziecko we mgle, a dodatkowo ludzie ze strachu lekarzy omijają - nie musisz wierzyć w tego wirusa ani w kulistość ziemi, ale nieprawdą jest że nie możesz się leczyć jeżeli tylko zechcesz - ja sam przez ostatni rok kilka jak co roku badań i wizyt osobistych miałem i wiem, że nie ma z tym problemu
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: