Przyjazny urząd: załóż działalność gospodarczą
Nie potrzebujesz żadnych oszczędności, żeby założyć taką firmę, jednak odpowiadasz za nią całym swoim majątkiem. Ta odpowiedzialność rozciąga się również na twojego małżonka i waszego wspólnego majątku. Założyć ją może każdy kto posiada pełną zdolność do czynności cywilnoprawnych.Wystarczy zarejestrować ją w CEIDG czyli Centralnej Ewidencji Informacji o Działalności Gospodarczej. Jak to zrobić ? Złóż wniosek w urzędzie lub przez internet dzięki platformie e-PUAP i profilowi zaufanemu.
Co zrobić przed złożeniem wniosku?
• Ustalić nazwę firmy należy pamiętać, że w nazwie firmy musi znaleźć się twoje imię i nazwisko,
• datę, od kiedy rozpoczniesz swoją działalność dla Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) będzie to data, od której będziesz płacić składki na ubezpieczenie społeczne. Ta data nie może być wcześniejsza niż data złożenia wniosku,
• trzeba również określić miejsce prowadzenia działalności — adres (nazwa ulicy, numer budynku, mieszkania) albo nietypowe miejsce (na przykład pawilon nr X w przejściu podziemnym). To miejsce nie musi być twoją własnością. Może być to na przykład mieszkanie, które wynajmujesz.
• kody działalności gospodarczej są to kody Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD), które określają rodzaj działalności (na przykład „Produkcja filmowa”, „Produkcja narzędzi”). Należy wskazać przynajmniej jeden kod. Można więcej jednak należy pamiętać aby określić który kod będzie głównym.
• Przed złożeniem wniosku warto się zastanowić i wybrać formę opodatkowania oraz częstotliwość, z jaką będziesz wpłacać zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych (co miesiąc czy co kwartał),
• We wniosku musimy podać również formę prowadzenia rachunkowości — zazwyczaj przedsiębiorcy wybierają podatkową księgę przychodów i rozchodów, czyli prostą formę ewidencjonowania kosztów i przychodów,
• informacje związane z ZUS — na przykład, czy zgłosisz do ubezpieczenia pracowników, których zatrudnisz.
• rachunek bankowy — wskaż numer rachunku, który będzie służył do rozliczeń z urzędem skarbowym. Możesz założyć nowy rachunek albo posługiwać się tym, którego używasz prywatnie.
Istnieją przypadki, że firmy nie trzeba zgłaszać w CEIDG. W przypadku jeśli jesteś rolnikiem i chcesz prowadzić działalność wytwórczą związaną z uprawą rolną, chowem i hodowlą zwierząt, ogrodnictwem, warzywnictwem, leśnictwem i rybactwem śródlądowym, jesteś rolnikiem i chcesz prowadzić działalność związaną z turystyką (na przykład wynajem pokoi, sprzedaż posiłków),jesteś rolnikiem i chcesz prowadzić działalność, która polega na produkcji wina, jeśli twoja produkcja nie przekroczy 100 hektolitrów wina w ciągu roku gospodarczego.
Jeśli jednak musisz swoją działalność zarejestrować należy wypełnić wniosek. Znajdziesz go: firma.gov.pl lub ceidg.gov.pl. Należy go wydrukować i podpisać i złożyć w urzędzie lub skorzystać z podpisu elektronicznego na platformie e-Puap.
Informacje, które zostaną zawarte we wniosku trafią również do:
• ZUS lub Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (KRUS),
• urzędu skarbowego,
• Głównego Urzędu Statystycznego (GUS).
Do 1 dnia roboczego od złożenia wniosku — dane twojej firmy zostaną wpisane do CEIDG. Od momentu wpisania możesz rozpocząć swoją działalność.
Do 3 dni roboczych od wpisania do CEIDG — dane Twojej firmy będą widoczne na stronie CEIDG.
Złożenie wniosku nie wiąże się z żadnymi opłatami.
(congnito)
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.