Przyjazny urząd: Karta parkingowa
Kartę parkingową może wyrobić każdy kto posiada orzeczenie o niepełnosprawności, stopniu niepełnosprawności albo wskazaniach do ulg i uprawnień wydanym od 1 lipca 2014 roku lub orzeczeniu o znacznym stopniu niepełnosprawności wydanym przed 1 lipca 2014 roku i ma w nim wpisany przynajmniej jeden z poniższych symboli:
o 04-O (choroby narządu wzroku),
o 05-R (upośledzenie narządu ruchu),
o 10-N (choroba neurologiczna).
Jeśli masz inne orzeczenie — nie dostaniesz karty parkingowej.
Wniosek o wydanie karty parkingowej składa osoba niepełnosprawna lub jeden z rodziców albo opiekun prawny — jeśli osoba niepełnosprawna ma mniej niż 18 lat albo jest całkowicie ubezwłasnowolniona albo kurator — jeśli osoba niepełnosprawna jest częściowo ubezwłasnowolniona.
Wniosek trzeba złożyć osobiście. Nie można skorzystać z pomocy pełnomocnika.
JAK TO ZROBIĆ?
1. Przygotuj potrzebne dokumenty.
• oryginał prawomocnego orzeczenia – wydanego przez powiatowy lub wojewódzki zespół do spraw orzekania o niepełnosprawności , które potwierdza niepełnosprawność (do wglądu),
• wypełniony wniosek o wydanie karty parkingowej - otwórz plik w nowym oknie Nie podpisuj wniosku w domu — musisz go podpisać w obecności urzędnika, który przyjmie wniosek,
• dowód opłaty za wydanie karty parkingowej,
• aktualne zdjęcie osoby, dla której ma być karta. Zdjęcie powinno spełniać poniższe warunki: wymiary: 35 mm x 45 mm, brak nakrycia głowy i ciemnych szkieł w okularach, jeśli masz wadę wzroku i musisz nosić ciemne szkła w okularach — możesz wyjątkowo mieć okulary z takimi szkłami na zdjęciu, jeśli zgodnie z religią, którą wyznajesz, nosisz nakrycie głowy i w dowodzie lub paszporcie też masz zdjęcie w takim nakryciu — możesz mieć je też na zdjęciu do karty parkingowej,
• upoważnienie do odbioru karty — jeśli osoba niepełnosprawna chce, żeby ktoś odebrał za nią gotową kartę.
2. Zapłać za wydanie karty. Koszt to 21 zł. Można zapłacić w kasie lub na konto (informację znajdziesz w Starostwie Powiatowym).
3. Złóż wniosek osobiście w powiatowym zespole do spraw orzekania o niepełnosprawności. Pamiętaj, że podpis musisz złożyć w obecności urzędnika. Jeśli wniosek będzie miał braki — dostaniesz list, w którym zespół wezwie cię do uzupełnienia wniosku. Masz na to 7 dni od doręczenia wezwania. Jeśli tego nie zrobisz — twój wniosek nie będzie rozpatrzony.
4. Czekaj na list z informacją o terminie i miejscu odbioru karty parkingowej. Odpowiedź uzyskasz do 30 dni kalendarzowych od złożenia wniosku.
5. Odbierz kartę. Weź ze sobą dowód osobisty albo paszport. Kartę może też odebrać ktoś upoważniony do tego przez osobę niepełnosprawną. Taka osoba powinna wtedy zabrać ze sobą dodatkowo upoważnienie do odbioru karty.
6. Wstaw kartę za przednią szybę pojazdu. Jeśli pojazd nie ma przedniej szyby — w widocznym miejscu w przedniej części pojazdu. Muszą być widoczne zabezpieczenia karty, szczególnie jej numer i data ważności.
Karta jest ważna Do zakończenia czasu, na jaki masz przyznane orzeczenie o niepełnosprawności, ale nie dłużej niż 5 lat.
(congnito)
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.




Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
