Przez godzinę w sieci bez myszy
W Polsce żyje około 4,5 miliona osób z różnymi niepełnosprawnościami. Dla wielu z nich internet to okno na świat – nierzadko jedyny sposób na aktywne życie i kontakt z ludźmi, źródło informacji i szansa na rozwój. Co jednak z tymi, którzy z powodu niepełnosprawności nie mogą w pełni korzystać z dobrodziejstw globalnej sieci, bo odwiedzane przez nich strony są dla nich niedostępne?
15 maja obchodzony był Światowy Dzień Świadomości Dostępności. Głównym jego celem było przybliżenie społeczeństwu wszelkich problemów związanych z dostępnością i korzystaniem z internetu przez osoby z różnymi rodzajami niepełnosprawności. Była to również doskonała okazja do uświadomienia projektantom serwisów WWW, że potrzeby użytkowników z niepełnosprawnością należy brać pod uwagę przy tworzeniu stron i dzięki temu niwelować przeszkody istniejące w internecie.
Około 15% społeczeństwa to osoby z niepełnosprawnością i przynajmniej część z nich jest bezpośrednio narażona na wykluczenie cyfrowe. Ponadto coraz więcej jest użytkowników internetu wśród osób starszych, które również narażone są na wykluczenie cyfrowe, choćby ze względu na wiek, schorzenia czy pogorszenie wzroku i słuchu.
Jeżeli na własnej skórze chcesz przekonać się jak z komputerów korzystają osoby z niepełnosprawnościami i jakie napotykają bariery spróbuj używając tylko klawiatury otworzyć swoją ulubioną stronę internetową lub skrzynkę z pocztą, odtworzyć ulubioną muzykę, dokonać przelewu bankowego.
Krótka instrukcja, jak poruszać się w internecie za pomocą samej klawiatury
Do obsługi dowolnego serwisu internetowego za pomocą samej klawiatury teoretycznie powinny wystarczyć Ci 4 przyciski:
- Tab
- Zastępuje kursor myszki. pozwala przechodzić między kolejnymi aktywnymi elementami strony każde wciśniecie Tab to przesunięcie się do przodu, na kolejny element
- Shift+Tab
działa jak Tab, ale „do tyłu” każde wciśnięcie Shift+Tab to przesunięcie się do tyłu, na poprzedni element
- Enter
zastępuje lewy przycisk myszki (przycisk akceptacji wyboru). Wciskając enter, gdy zaznaczony został już link, otworzysz ten link i przejdziesz na nową stronę lub do nowego dokumentu
- Backspace
pozwala cofnąć na poprzednio odwiedzoną stronę.
Podstawowa różnica przy nawigowaniu samą klawiaturą w porównaniu do nawigowania myszką polega na poruszaniu się liniowo. Oznacza to, że nie możesz wybrać od razu linku, np. na środku strony. Aby dojść do niego, musisz przejść przez wszystkie wcześniejsze linki. Powinna Ci to ułatwić ramka widoczna wokół aktualnie wybranego elementu - tzw. fokus. Obserwując fokus, wiesz, gdzie jesteś.
Niestety, czasem fokusa nie ma, bo został wyłączony przez właściciela lub wykonawcę serwisu WWW, a czasem część linków jest zupełnie pomijana przy nawigacji klawiaturą... Wtedy masz przechlapane…
Andrzej Koenig
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.